Výlet na člunu z Villasimiu

Z lokalit:

 • JV - Villasimius; Castiadas / Sant Elmo, Santa Giusta, San Pietro; Muravera / Costa Rei
 • Kdo chce strávit den na moři s koupáním v jedné z nejkrásnějších mořských oblastí ve Středomoří, může využít možnosti pronájmu člunu s nebo bez řidiče.

  Vydejte za nejkrásnějšími plážemi a zátokami celé chráněné mořské oblasti Villasimius. Dostanete se i tam, kam větší lodě nezajíždí a budete si tak moci zaplavat v klidu, daleko od čilého turistického ruchu.

  Přes 85 km2 plných barev, vůní, přírody a historie, která vede od Capo Boi až po ostrov Serpentara. Mezi jeho vodami najdete Isola dei Cavoli, častou zastávku půldenních i celodenních túr, která spolu s žulovým výběžkem Capo Carbonara rozděluje oblast na dvě velké zátoky (východní a západní). Pobřeží je vyhlazeno erozivní činností vln a větru, které nepřetržitě fungují. Vítr je ve skutečnosti charakteristickým rysem oblasti, která spolu s mořem a sezónními vodními cestami přináší vzácné písky, které živí velmi bílé a zlaté pobřeží.

  Pokud budete mít štěstí, budete moci spatřit legrační delfíny, krásné želvy obecné a vorvaňovce, kytovce z čeledi delfínovitých. Jejich přítomnost je dalším potvrzením nedotčených vod a specifického prostředí, které si mnoho krásných druhů vybírá pro reprodukci, růst a výživu. Nenechte si ujít i podmořskou krajinu: louky řas Posidonia, velmi důležitých pro okysličení vod, je možné spatřit kyjovky šupinaté, zatímco v žulových sesuvech jsou díky neustálé přítomnosti proudů vidět nádherné rohovitky protkané mořskými liliemi. To vše je obklopeno působivými hejny ostenců, pražem a motýlic, které se pohybují mezi mořskými ježky a žulovými skalami mezi vrcholy, prohlubněmi a puklinami, často zbarvenými žlutí mořských kopretin nebo červení rohovitek.

  V blízkosti ostrůvků Variglioni a Isola dei Cavoli je normální potkávat stáda středomořských barakud a následovat je, díky průzračné vodě, na jejich hlídkách při hledání potravy. Poblíž mělčiny Cala Caterina můžete sejít dolů a obdivovat ponořenou podívanou tvořenou velkými žulovými sesuvy půdy, obývanou klidnou populací kaniců a velkých pražmanů. A nejen to: kvůli silným zimním bouřím, způsobeným především větry libeccio a mistral a četným přítomným mělčinám, se na mořském dně chráněné mořské oblasti nacházejí vraky všech období, od římských galér po moderní nákladní, zajímavá místa pro potápění, jak z biologického, tak fotografického hlediska, pro potápěče všech úrovní.

  Kromě vůně moře nabízí chráněná mořská oblast všechny vůně středomořské křoviny: 136 spontánních odrůd rostlin, pichlavý jalovec, pistácie a myrta a zvláštní pozornost si zaslouží dracunculus, nekroforní rostlina, která roste a rozmnožuje se na Isola dei Cavoli. Když pak zvednete oči k nebi, můžete vidět sokola stěhovavého, kormorána chocholatého, pěnici sardinskou, ťuhýka obecného, lindušku úhorní, skřivánka, rybáka nebo růžového plameňáka.

  Půjčit si můžete menší člun s délkou do 7 m a výkonu motoru 40 koní, pro 7 osob, na který není potřeba námořní průkaz, nebo větší čluny až pro 12 osob, kde je již průkaz vyžadován.