Orgosolo s pastýřským obědem

Z lokalit:

  • Siniscola, Cala Liberotto, Cala Ginepro, Orosei
  • Výlet do Orgosola, jedinečné vesnice kraje Barbagie, vám umožní objevit všechny tváře tohoto území, v nerozlučném propletení přírody a kultury. S terénním vozidlem vyrazíte z Orosei do Orgosola, proslulého svou historií, zvláštními tradicemi a neocenitelným přírodním dědictvím. První etapou je návštěva nádherné nekropole Madau, kde čtyři zachovalé hrobky obrů vyprávějí o kultu mrtvých nuragické civilizace.

    Na palubě terénních vozidel se vydáte do výšin Orgosola, objevíte les Montes, jednu z nejdivočejších oblastí Supramonte. Zde vozidlo zaparkuje a vy se velmi krátkou procházkou dostanete na vrchol Monte Novo S. Giovanni, vysoký 1316 m, skutečnou přírodní památku s kamennými sloupy vysokými až 70 metrů, kde rostou endemické květinové rarity. Odtud se budete kochat pohledem na nesmírnou zelenou plochu lesa charakteristickou nekonečnou rozmanitostí flóry a fauny, mezi nimiž vyniká muflon a orel skalní.

    Vaším obědovým cílem je starobylý tradiční pastýřský ovčín, nazývaný v sardinském jazyce "Su Pinnetu", obklopený lesem tisíciletých dubů. Jídlo se skládá z produktů zrozených z rukou pastýře a jeho rodiny, které vám nabízejí možnost ochutnat některá typická jídla pastevecké tradice, jako je vyhlášené pecorino a uzená ricotta, tradiční uzená masa pancetta a klobásy, vařené skopové a pečené selátko. Oběd je důkladně doprovázen slavným vínem Cannonau a nutně končí vynikajícím domácím myrtem a sardinskou brandy „Filu 'e Ferru“.

    Poslední zastávkou dne jsou slavné nástěnné malby murales, které charakterizují fasády domů v Orgosolu natolik, že se stalo venkovským muzeem mezinárodní slávy právě pro tento fascinující druh umění plného historie. Od druhé poloviny dvacátého století se nástěnné malby staly originálním prostředkem komunikace a protestu a dodnes svědčí o intelektuálním kvasu kulturně zanícené a politicky aktivní Sardinie. Během prohlídky objevíte asi 300 nástěnných maleb a jejich příběhy, které jsou historií ostrova a jeho obyvatel.