Trenino Verde - Cesta do nitra Ogliastry

Co je vlastně Trenino Verde?

„Trenino“ neboli vláček, který je menší než „klasické“ vlaky, využívá úzkokolejnou trať a provede Vás úchvatnou, nadčasovou trasou. Nejde jen o obyčejný „vlak“, ale jeden z nejlepších způsobů, jak objevit nedotknutou krajinu ostrova prostřednictvím fascinujících tras v srdci Sardinie.

„„Verde“, tedy zelený, značí dlouhé úseky divoké panenské přírody kudy vlak projíždí, kde není cítit přítomnost člověka a obklopuje Vás zeleň lesů. „Zelený vlak“, který je nyní součástí ARST (Azienda Regionale Sarda Trasporti/Sardinská regionální dopravní společnost) Vám díky široké škále historických dopravních prostředků umožní čelit fascinující cestě podél nedotknutých míst celé Sardinie.

V 9:30 vyrazíte autobusem přes horskou vesnici Jerzu, která se pyšní výhledem na slavné vinice odrůdy Cannonau, do Ulassai, kde bude vaše první krátká zastávka s panoramatickým výhledem. Přesunete se na prohlídku do místní tkalcovské dílny, kde se ženy všech generací více než třicet let s vášní věnují své práci a dovedně znovu navrhují starodávné techniky práce s ručním stavem. Jejich výrobky, všechny vyrobené z přírodních vláken, doplňují dekorativní repertoár typický pro sardinské řemeslo o nové motivy vyvinuté ve spolupráci s místními umělci, jako je Maria Lai.

Po prohlídce se přesunete do centra vesnice, kde se blíže seznámíte s uměleckými díly od již zmíněné nejznámější rodačky, všestranné umělkyně Maria Lai. Uvidíte Umývárnu, Husí hru, Křížovou cestu a navštívíte místní charakterický kostel. Následuje lehký oběd složený z místních vynikajících sýrů, salámů a medu, ke kterému nebude chybět ochutnávka výborného Cannonau. Po přestávce se autobusem přesunete do Osini Vecchio, vesnice, která byla z důvodu rozsáhlé povodně v roce 1951 zcela opuštěna a je nyní tzv. vesnicí duchů. Během krátké pauzy budete pozorovat domy, které kdysi obývalo více než 1500 osob a jejichž pozůstatky si pomalu ale jistě bere zpátky matka příroda. Přesunete se do Gairo Taquisara a navštívíte jeskyni Grotta dell´Angello. V 16:15 nasednete na palubu Trenino Verde a budete se kochat divokou přírodou kraje Ogliastra až do konečné stanice v Arbataxu.