Barumini a Giara di Gesturi

Z lokalit:

  • Pula, Santa Margherita di Pula, Chia

  • Půldenní exkurze začíná v oblasti Chia, odkud se po přibližně hodině a čtvrt cesty sardinským venkovem dostanete k nejznámějšímu nuragickému komplexu ostrova, paláci „Su Nuraxi“. Pro svou jedinečnost je tento nuragický palác zapsán od roku 1997 na seznamu světového dědictví UNESCO.

    Komplexní nuraghe byl objeven v devadesátých letech při obnově residence Casa Zapata, starobylého šlechtického sídla rodiny Aragonských Zapatů, postaveného na konci 16.století. Po vstupu do paláce se nečekaně ocitnete nad velmi působivým nuraghe, které je vidět přes zvýšené chodníky a skrze skleněné podlahy, a díky čemuž je jedinečný a nenapodobitelný. Dnes je tato španělská residence domovem muzea Casa Zapata, které je rozděleno do 3 sekcí – archeologie, historie a etnografie.

    Po prohlídce komplexu se přesunete do Gesturi, na procházku parkem na náhorní plošině Giara, kde budete s trochou štěstí moci pozorovat divoké sardinské koně a lze zde také navštívit starší typ nuraghe, tzv. „Protonuraghe“. Park Giara je domovem některých běžných druhů savců a stálých i tažných ptáků, kteří se běžně vyskytují v lesích Sardinie.