Golfo Aranci

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

Golfo Aranci je věhlasné a krásné letovisko ležící na severovýchodním cípu Sardinie, pouhých 20 km a pyšní se vzácnou biodiverzitou a přírodními poklady.

Má se za to, že název Golfo Aranci byl odvozen z nesprávného výkladu historického pojmenování karfografů pol. 20. století "Gulfu di li Ranci", nebo-li záliv krabů. Nebo druhou zmiňovanou možností je pojmenování podle jedné z nespočetných pobřežních perel této lokality - pláže Sos Aranzos.

Vesnice se rozprostírá na pásu země obklopené mořem, s výhledem na záliv Golfo di Olbia, který uzavírá mys Capo Figari, ideální pro potápění, zejména v lokalitách Rocca del Mamuthone a Capo Filasca. Oblast je také vyhledávaná pro trekking ve vnitrozemí, které je oázou a domovem mnoha druhů zvířat, jako jsou mufloni či vzácné ptactvo, s panoramatem ostrůvku Figarolo.

Ostrohu zdobí opevnění z války a maják "il Semaforo della Marina militare" - "semafor námořnictva", proslulý pro experimenty Guglielma Marconiho (1932). Na počest tohoto geniálního vynálezce byl ve městě vystavěn žulový sloup "la Colonna di Luce".

Oblast byla osídlena již v nurágském období, což dokazuje posvátná studna v Milis (7.-6. st. př. n. l.), následně se stala římským přístavem. Od počátku 20. stol. sloužila tato oblast jako překladiště zboží a od 60. let pak jako druhá vstupní brána z moře do regionu Gallura.

Obydlené centrum, původně rybářská vesnice, město od r. 1979, nyní čítá cca 2500 stálých obyvatel a těší se velkému zájmu v turistickém ruchu a to díky své poloze nedaleko věhlasného Smaragdového pobřeží na severu a mořské oblasti Tavolara na jihu. V Golfo Aranci nejde jinak než obdivovat uličky s barevnými domky, vychutnat si zdejší kuchyni se specialitami z darů moře a typickými sardinskými pokrmy, nakoupit si v působivém centru městečka, kterému vévodí farní kostel San Giuseppe, útočiště pro farníky řádu Otce Padre Pia.

Patron města sv. Josef je oslavován v polovině března. Největší slávy ale dosáhly srpnové oslavy Ferragosto, konané 15. srpna - Nanebevzetí, spojené s rybím festivalem. Čerstvé ryby a mořské plody tvoří základ místní kuchyně. Nejvíce se v této oblasti loví pražma, okoun, chobotnice, kalamáry. Doporučujeme ochutnat tradiční rybí polévku.

Při výletech po moři i do vnitrozemí objevíte jedinečné přírodní scenérie, podmanivé písečné pláže střídající se s útesy s výhledy na tyrkysové moře s křišťálově čistými vodami, které se prolínají s odstíny smaragdově zelené a jež v sobě ukrývají skutečné podmořské poklady. Najdete zde mořské houby, korály nazývané taktéž červené zlato, hvězdy a mořské ježky, humry, raky, karnasy, murény, kanice. Tyto vody jsou ideální pro podmořské zkoumání a hledání divokých a nedotčených koutů. Speciálními hosty zálivu jsou delfíni. Okolní souostroví jim vytvářejí ideální podmínky pro život, proto se zde vyskytují v hojném počtu. V r. 2004 zde vzniklo i centrum pro výzkum těchto savců.

Mys Capo Figari je skutečným přírodním klenotem, s dominujícími výraznými barvami, obohacený vůní jalovce. Skalnaté útesy střídají romantické zátoky s bílím pískem (Cala Greca, Cala Moresca). Mys obývají mořští ptáci, jako např. racek, kormorán či sokol stěhovavý. Zvláštním obyvatelem této přírodní expozice je muflon, který sem byl nasazen v 19. století za účelem vytvořením loveckého revíru. Taky zde naleznete jediné divoce žijící ovce v Evropě - "Murga". Naproti pláži Cala Moresca se vypíná vápencový ostrůvek Figarolo, pyramidového tvaru, s bujnou vegetací, zejména dubů a starých olivovníků.

Sirena di Golfo Aranci - jedná se o bronzovou sochu mořské panny, která se nachází pod hladinou moře poblíž promenády a každý den v 17:00 se objevuje nad hladinu a okouzluje námořníky a turisty svým zpěvem sardinských písní. V pondělí ráno, v čase konání místních trhů, se vynořuje i dopoledne v 11:30 hod.

Museo Marittimo d' Arte, unikátní podmořské muzeum soch a předmětů moderního umění, vytvořilo 14 světoznámých současných umělců pod hladinou moře v hloubce 4 -7 metrů . Navštívit jej můžete žlutou ponorkou "MuMart " s proskleným dnem, která vyplouvá z přístavu Pescherecci, nebo s potápěči.

Mys Capo Figari proslavil i Gulielmo Marconi, autor bezdrátového telegrafu a prvního způsobu radiového spojení, který obdržel i Nobelovu cenu za fyziku. Vecchio Semaforo je stará pevnost, bývalá námořnická základna postavená na vrcholu Capo Figari , odkud byly úspěšně odeslány první transatlantické rádiové signály. Pěšky, z pláže Cala Moresca, to trvá necelou hodinu do kopce, po široké prašné cestě, kde máte možnost potkat divoké ovce, kozy nebo muflony. Odměnou bude nádherný výhled na zátoku Aranci, zátoku Marinella, ostrůvek Figarolo, Tavolara a širé moře plné pestrých barev.
Na ostrůvek Figarolo se z místního přístavu pořádají krátké lodní výlety, nebo výpravy za potápěním.

Souostroví La Maddalena je rájem na zemi, který musíte navštívit. Tato chráněná oblast se skládá z několika ostrůvků (La Maddalena, Caprera, Spargi, Budello, Razzoli, Santa Maria a Santo Stefano). Panenské pláže s bílým pískem a průzračnou vodou, pohádkové zátoky vynikající na šnorchlování, úžasné výhledy, ostrov Giuseppe Garibalidiho (jeho dům a muzeum), borové lesy, divoká prasátka .. to vše a mnohem více, ve vás zanechá nezapomenutelné zážitky. Ostrůvky lze navštívit trajektem a výletními loděmi se zastávkami na koupání.
Zároveň byste si neměli nechat ujít i možnost návštěvy francouzské Korsiky a přístavního historického městečka Bonifacio.Pláž

V oblasti kolem Golfo Aranci najdete více než dvacet jedinečných pláží, některé naprosto divoké, jiné vybavené vším potřebným pro komfortní pobyt u moře, jako např. le Cinque Spiagge, malé ráje s jemným bílým pískem s výhledy na městečko, jež navazují jedna na druhou.
Směrem k Olbii pak leží pláž Spiaggia Bianca, s jemným pískem střídajícím se s oblázky, dále krásná Cala Sassari, okouzlující rozlehlá pláž Nodu Pianu, oddělená malým pásem země od divoké krásné zátoky Cala Banana, kousek ráje Baia Caddinas, zátoky Terrata s jemným pískem, malé plážičky Baia de Bahas, tvořící malé bazénky, a v neposlední řadě také pláž Baracconi (název pro rybářské a pastýřské chaty).
Směrem k letovisku Porto Rotondo leží pláž Marinella, kilometr dlouhá pláž s jemně se svažujícím písčitým dnem, hladkými skalami a smaragdovým mořem. Kolem Capo Figari najdete menší pláže s jemným zlatavým pískem - Cala Moresca nebo také chráněnou přírodní rezervaci Cala Greca, růžovou oblázkovou pláž ukrytou mezi útesy, dále jedinečnou Cala del Sonno, která byla útočištěm rybářů, či Cala Sabina, pláž s karibskými rysy, dostupná železnicí vedoucí podél ostrohu.
Uhnízděno v mořském dně poslední jmenované pláže je MuMart - muzeum současného podmořského umění, které je možné vidět také při šnorchlování. Přehlídku doplňuje ponorka Mizar, která vám umožní prohlédnout si "akvárium na otevřeném moři".

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle
Položek na stránku
Stránka 1 z 1

Hotel Gabbiano Azzurro ****

HOTEL GABBIANO AZZURRO - Golfo Aranci

Rodinný hotel Gabbiano Azzurro nabízí ideální ubytování pro relaxační i aktivní dovolenou přímo u moře v blízkosti vyhlášeného letoviska ...

Blízko plážeDo centra pěškyBazénKlimatizaceInternetPotápění

Praha - Olbia

12 dní / Snídaně,

Na vyžádání

Detail

Voi Colonna Village ****

VOI COLONNA VILLAGE - Golfo Aranci

Rozsáhlý hotelový komplex v bezprostřední blízkosti pláže a v jedné z nejvyhledávanějších lokalit je ideální jak pro páry tak pro rodiny s ...

Blízko plážeAll inclusiveBazénRodinné pokojeKlimatizaceInternetDětský klubAnimacePotápěníTenisFitnessNovinkaPlážový servis v ceně

Praha - Olbia

FM sleva do 31.1.2024

4 dní / Polopenze s nápoji, All inclusive, Bezlepková strava,

17 990 16 990

Dospělí od 16 990 Kč

Děti od 9 990 Kč

Detail

Bavaria 51 Cruiser Liscia Ruja

Bavaria 51 Cruiser Liscia Ruja - Golfo Aranci

Bavaria 51 Cruiser Liscia Ruja pochází z úspěšné série nových lodí Bavaria. Má prostornou palubu a vzdušný interiér. K dispozici je 5 kajut ...

Vlastní

8 dní / Bez stravy,

47 425

Cena za jednotku od 47 425 Kč

Detail

Bavaria 51 Cruiser Tabarka

Bavaria 51 Cruiser Tabarka - Golfo Aranci

Nová Bavaria Cruiser 51 Tabarka je nejnovějším přírůstek flotily, je nejprostornější jachtou své třídy.Kromě toho, že se jedná o jednu z ...

Vlastní

8 dní / Bez stravy,

48 595

Cena za jednotku od 48 595 Kč

Detail

Bavaria Cruiser 46 Masua

BAVARIA CRUISER 46 MASUA - Golfo Aranci

Bavaria Cruiser 46 Masua pochází z úspěšné série nových lodí Bavaria. Má prostornou palubu a vzdušný interiér. K dispozici jsou 4 kajuty a ...

Potápění

Vlastní

8 dní / Bez stravy,

34 775

Cena za jednotku od 34 775 Kč

Detail
Položek na stránku
Stránka 1 z 1