Appnea4all.com 9/2014: Mistrovství světa týmů ve freedivingu 2014

30.09.2014

Autor: Radek Veverka

O víkendu skončilo na Sardinii týmové Mistrovství světa ve freedivingu. Pro mě to bylo čtvrté mistrovství, kterého jsem se zúčastnil. Přitom, ale bylo ve všem jiné. První tři šampionáty pro mě byly soutěžemi, kde jsem sám reprezentoval Českou republiku, nebo jsem byl člen realizačního týmu ať jako kapitán, asistent trenéra či náhradník. Letos jsem byl na Sardinii především jako žurnalista. Měl jsem tak možnost sledovat závody z jiné perspektivy a nahlídnout i trošku do zákulisí.

Tým


Organizátoři byli ve všech ohledech velmi dobře připraveni. Byly vidět zkušenosti s pořádáním velkých akcí a přitom dokázali být i velmi familiérní. V hotelu bazén pro statickou a dynamickou apnoi, marina na odjezd na hloubkové disciplíny asi 200m od hotelu. To vše přinášelo závodníkům, organizátorům a všem ostatním plně dostačující komfort a bylo to vidět na průběhu celého mistrovství.

A jaká byla účast Česka? Mezi rozhodčími jsme měli Pavlínu Procházkovou, která se i navíc starala o PR našeho týmu. O závodníky pečoval trenér Martin Zajac a složení týmů tvořili tři muži Martin Valenta, Petr Vala a Mirek Ševčík, a ženský tým Alena Konečná, Katka Šuranská, Vendula Strachotová s náhradnicí Jarmilou Slovenčíkovou. Muži přijeli bez náhradníka. S týmem přijel na Sardinii také kameraman Tomáš Moravec a já za mediálního partnera českého týmu Adrex.com. Myslím, že se nám všem podařilo udělat kus pořádné práce a je to i vidět na celkovém výsledku mistrovství. Nepamatuji si lepší mediální kampaň kolem naší účasti. Za to patří velký dík Pavlíně, Tomášovi, Adrexu a Gabce Grézlové která momentálně vede český freediving a všem lidem kolem ní, kteří jí i nám ostatním pomáhali. A velkým úspěchem je i výsledek sbírky fanoušků na portálu HitHit. Podařilo se vybrat přes 140 tisíc korun, které velmi pomohou závodníkům s náklady spojené s účastí na Mistrovství světa ve freedivingu 2014.

Český tým přivezl domů dvě medaile. Muži stříbrnou a ženy bronz. Obě medaile jsou pro český freediving historické. Bronzová medaile holek tím, že je to první medaile pro náš ženský tým. Holky předvedly výborný výkon ve statické apnoi včetně nového národního rekordu Vendy Strachotové. Na hloubkách šly na jistotu a v dynamikách si to už jenom užívaly. Pevně věřím, že zkušenosti které hlavně Vendy s Katkou posbíraly dokážou využít na příštích týmovkách. Ženský tým může být v příštích letech mnohem silnější a dosáhnout velmi zajímavých úspěchů.

CWT

U kluků je to už třetí stříbrná a čtvrtá medaile celkově a hlavně v řadě. Český mužský tým získal medaili pokaždé na svých posledních čtyřech startech. V roce 2006 a 2008 byl tým postaven kolem rekordmana Martina Štěpánka. Dalo by se říct, že bojovat o medaile byla povinnost. V roce 2012 byl základním kamenem týmu Michal Rišian. Jeden z nejlepších freediverů současnosti. I tak byl náš tým považován za outsidera. Neznámý mladíček Martin Valenta, postarší a nesportovní postavy Mirek Ševčík, náhradník já a již zmiňovaný Miško Rišian. Tým na který by jste si určitě nevsadili. A přesto kluci vybojovali bronz a nestačili pouze na týmy Francie a Chorvatska. Týmy s profesionály ve své sestavě.
Letos tým na poslední chvíli přišel o Michala Rišiana. Měsíc před Mistrovstvím světa ve freedivingu se z účasti z osobních důvodů omluvil. Kluci zůstali tři a opět to na medaili papírově nevypadalo. Veterán Petr Vala, poněkud více vysportovaný Morf Ševčík a vycházející hvězda světového freedivingu Martin Valenta.

Kluci

Jenže sport je holka vypočítavá a nevybírá si podle předpokladů, ale podle připravenosti. Na freedivingové mistrovství nepřijeli Francouzi ani Nový Zéland a hned vše vypadalo slibněji. Po první disciplíně, kterou byla statická apnea se kluci objevili na třetí příčce. Rusové, favorité celé soutěže se vykartovali hned v úvodu a spadli až na deváté místo. Po hloubkách jsme najednou byli druzí! Chorvati nesmyslně nahlásili příliš velké hloubky a odnesli také jednu červenou. Alexey Molchanov svým ponorem do 120m zase vrátil do hry Rusko. Na závěrečnou dynamiku se šlo v pořadí Dánsko, Česko, Finsko, Rusko, Chorvatsko. A všichni mohli šáhnout na zlato. Po dramatické bitvě si naši kluci vyplavali stříbro a to i díky další červené kartě v týmu Chorvatska. Nutno ale napsat, že ani bílá karta by nejspíš Chorvatům na druhé místo nepomohla.
Červené karty týmů Ruska a Chorvatska i Dánska, neúčast Francie, to vše může výkon a umístění kluků v celkovém dojmu snižovat. No, v týmovkách má každý tým devět bodovaných pokusů a každá chyba se trestá velmi tvrdě. A Česko za čtyři Mistrovství světa týmů ve freedivingu získalo 35 bílých karet a jednu žlutou z 36 pokusů. Tato strategie je správná a Čechům se vyplácí. A poslední důležitý fakt. Kluci letos posbírali nejvíce bodů v historii startů Česka na týmových Mistrovství světa ve freedivingu. Bez Štěpánka, Rišiana, nebo profesionálů typu Čolaka, Molchanova……. .   A to je velký příslib do budoucna.

DYN

medaile

 

Zdroj: www.appnea4all.com