Karneval drsný i vznešený

04.01.2015

Zdroj: http://vera-tydlitatova.eblog.cz/sardinie-3-karneval-drsny-i-vzneseny ; Foto: SardegnaCultura

Pestré dějiny poznamenaly obyvatele hornatého ostrova nejen nedůvěřivostí vůči všemu, co přichází z moře, a jakousi životní skepsí, ale také množstvím jazyků a dialektů.Italština je sice úředním jazykem a všude se jí domluvíte, ale většina obyvatel mluví doma sardinsky, což je vlastně izolovaně rozvinutá latina. V Algheru se běžně mluví katalánsky, na ostrově San Pietro ligursky, tím však zmatek nekončí, v horách existují různé dialekty natolik vzdálené oficiální italštině, že jim Ital nerozumí.

Pokud navštívíte Sardinii nikoliv v plné letní sezóně, ale v době karnevalu, můžete při troše štěstí narazit na některý z místních masopustních zvyků. Folklór je na ostrově nejen překvapivě zachovalý, ale také neuvěřitelně bohatý a místy neotřele zemitý. Katolická tradice obdařila ostrov množstvím kostelů s místními patrony, jejichž svátky slaví ostrované vskutku horlivě. Milují oslavy, pouti a procesí, takže údajně slaví přes dva tisíce svátků ročně.

V městečku Bosa probíhá karneval poněkud drsně a skrývá zřejmě velmi staré a velmi nekřesťanské symboly. Po městě pobíhají muži převlečení za ženy, vlastně za čarodějnice, celí v černém, tváře také začerněné a na krku nesou pověšená tělíčka panenek. Strašidelně působí to, že nahá plastiková tělíčka povětšinou nemají hlavu. Tyto děsivé postavy vbíhají do domů a obchodů a metlami si vymáhají výslužku, občas přetáhnou kolemjdoucí a s křikem prohánějí děvčata.Přes hrůzný kolorit je při tom řádění plno smíchu, mladíci předvádějí svá vycpaná prsa, někteří pajdají na jehlových podpatcích. Také postižení se smějí, výprask metlou prý zaručuje zdraví a určitě i plodnost v příštím roce. Zeptali jsme se Bosanů na smysl těch znetvořených panenek, ale dostalo se nám jen neurčitého vysvětlení, že jde o vzpomínku na jakousi ženu, která kdysi zabila své dítě. Někdy přiběhnou čarodějnice s figurkou pejska nebo jiného zvířete, tu si musíte pohladit, chcete-li na sebe přivolat zdar. Protože pes je v mnoha kulturách symbolem potence a plodnosti, je celkem snadné uhodnout, o jaký zdar zde jde.V Oristanu má karneval vznešenější, aristokratickou podobu. Poslední karnevalovou neděli a úterý se pořádá Sartiglia, jezdecká slavnost, která pochází ze Španělska a má kořeny v 16. století. Oslava probíhá v historických kostýmech na Piazza del Domo. Ústřední postavou je mistr šermu, který se svým doprovodem musí v trysku s mečem prorazit hvězdicovitý kruh. Maskovaní jezdci v plném trysku nabodávají na dřevec malou hvězdu zavěšenou na laně vysoko nad dráhou. Jde o velmi prestižní soutěž a místní fandí svým favoritům.Stojíte-li chvíli v hustém vzrušeném davu, přistihnete se brzy, že stejně jako Oristané radostně křičíte na ověnčené jezdce, kdykoliv se jim podaří hvězdu získat.Město je během slavnosti plné lidí v místních krojích, které patří snad k nejbohatším ve Středomoří. Také renesanční kostýmy jsou velmi oblíbené, ale nejsou to jen nějaké divadelní dekorace, jde o skutečné kroje vypracované až do takových detailů, jako jsou šňůrky perel vpletené do dívčích vlasů.Kolem sochy soudkyně Eleonory posedávají malebné skupinky krojovaných žen a dětí. Oristané nosí své tradiční kroje hrdě a opravdu mají být na co pyšní. Množství zlatých a ostře červených výšivek zdobí nejen rukávy a zástěry ženských šatů, ale dokonce i oblečky kojenců. K dívčímu kroji pak patří bohaté šňůry perel nebo červených mořských korálů. Že však nejde o nějaký skanzen, brzy dokáže několik drobných postaviček Harryho Pottera nebo maska Jásira Arafata. Přímo pod sochou Eleonory Arborejské můžete potkat i silně navoněného a nalíčeného transvestitu, který vás možná obdaří něžným polibkem.