Destinace Zvolte destinaci
Zvolte destinaci
Destinace
 
 
Vymazat Uložit
Termín Zvolte termín
Zvolte termín
Začátek pobytu
Konec pobytu
- 
- 
Počet nocí
Vymazat Uložit
Strava Zvolte stravu
Zvolte stravu
Vymazat Uložit
Doprava Zvolte dopravu
Zvolte dopravu

Zvolte nástupní / odletové místo Pro výběr místa zvolte dopravuVymazat Uložit
Typ dovolené Zvolte typ dovolené
Zvolte typ dovolené

Vymazat Uložit
Typ ubytování Zvolte typ ubytování
Zvolte typ ubytováníVymazat Uložit
Speciální nabídky Zvolte nabídku
Zvolte speciální nabídku
Vymazat Uložit
Vybavení Zvolte vybavení
Zvolte vybaveníVymazat Uložit
Naše kolekce Zvolte kolekci
Zvolte kolekci

Vymazat Uložit
Sport Zvolte sport
Zvolte sport
Vymazat Uložit
Název produktu
Zobrazit na mapě

Teulada

Lokalita

Pobřežní klenot nevídaného půvabu, to je Teulada. Jedno z turisticky nejatraktivnějších míst oblasti Sulcis, přesněji jihozápadního konce Sardinie.

Tento kraj a jeho zvyky se staly inspirací pro nejvýznamnější Sardské umělce 20. století. Teulada, zasazena do údolí u pobřeží, obklopena panenskou přírodou a horami, je městem s 3 500 obyvateli v jižním podregionu Sulcis, proslaveným pro své jedinečné pobřežní scenérie, kde se převisující útesy střídají se zátokami s jemným bílým pískem.

První je Tueredda, jedna z deseti nejkrásnějších pláží na ostrově, s jemným pískem a krystalicky čistým mořem, které připomíná až Karibská panoramata. Poté je zde Campionna, Piscini - enkláva Domus de Maria v oblasti Teulada - a Sa Canna, velice oblíbená potápěči.

Následuje překrásná zátoka Capo Malfatano. Poznáte ji podle španělské věže na pozadí laguny, zálivu, který sloužil Féničanům jako přístav v 6. století před n.l., další perlou je Porto Tramatzu - s jemným bílým pískem, zeleným až tyrkysovým mořem, ubírajícím se mělkými vodami k pobřeží.

V blízkosti se nachází skvostné Ottixeddu, které může v létě navštívit jen omezené množství zvědavců. Další kus ráje se nachází ve vojenské oblasti - Cala Zafferano, která je přístupná pouze po moři a jen v červenci a srpnu. Když budete pokračovat na severovýchod, objevíte další poklad, Is Arenas Biancas, v jižní části Porto Pina podél Sant'Anna Arresi, k jejímž písečným dunám se dostanete po nezpevněné cestě.

Kontrastem k pobřeží jsou pohoří, Gutturu Mannu, les cesmínových a korkových dubů s jeskyněmi Punta Sebera. Úzké uličky ve vesnici vedou do kopce až na náměstí zdobené sochami, které jsou pozůstatkem mezinárodního uměleckého sympozia Scultura e Pietra (Sochařství a kámen). V srpnu se zde koná Su Sonatori, festival zasvěcený folklorním nástrojům. Stále se zde udržuje řemeslná tradice, od vyšívaných oděvů a koberců, přes keramiku, po kožené a korkové výrobky.

Na vyvýšeném místě ve městě se nachází farní kostel vážené Panny z Carmela ze 17. století, kde bylo zřízeno umělecké muzeum. Oslavy patronky připadají na polovinu července, společně se Sagra del Pescatore (slavnost rybářů) s procesím k moři, ochutnávkami a uměleckými představeními.

Než budete obdivovat neoklasicistní fasádu kostela, všimněte si barokního domu rodu Sanjustů, feudálních pánů města, ze 17. století. Dnes slouží jako galerie a v srpnu zde probíhá Sagra di Pane e Formaggio (slavnost chleba a sýra). Za návštěvu stojí také pozdně gotický kostel Svatého Františka.

Velmi působivé jsou oslavy Svatého týdne (Settimana Santa) a svátek Svatého Jana Baptisty na konci června. Nejvroucnější oddanost je projevována Svatému Isidorovi v květnu a v srpnu. Procesí vedoucí ke kostelu je doprovázeno zástupy nadšenců v tradičních krojích z celého ostrova.

Na planině Tuerra se nachází svatostánek, kde byla vesnice původně vystavěna za doby Judikátu. Do své současné vnitrozemní polohy byla přesunuta během staletí, kvůli častým útokům z moře a epidemiím. Strážní věže byly postaveny pro ochranu před pirátskými výpravami, včetně věže zasvěcené Svatému Isidorovi a vedlejší Torre del Budello.

Římská osada, pravděpodobně v blízkosti Capo Teulada - dnes je zde moderní turistický přístav, se nazývala Tegula, kvůli nezvykle objemné produkci terakoty. Blízko tohoto mysu se za druhé světové války odehrála slavná bitva mezi Britskou a Italskou flotilou. Oblast je bohatá také na prehistorické pozůstatky - od nálezů v jeskyni Monte Sa Cona po zbytky Nurágských obydlí, včetně nurágu Sa Perdaia.

Z doby Fénicko-Punské můžete obdivovat zbytky svatého oltáře na ostrůvku u Tuerreddy a ponořený přístav Melqart. Fascinující je zde také průmyslová archeologie, skládající se z asi deseti opuštěných osad, které byly svědkem tisícileté hornické činnosti a přispěly k těžařské éře oblasti Sulcis. Jedná se o jednu z nejúchvatnějších oblastí na jihu Sardinie - snové pláže, tyrkysové moře, jantarové útesy, lesy, působivé tradice a dědictví minulosti.