Destinace Zvolte destinaci
Zvolte destinaci
Destinace
 
 
Vymazat Uložit
Termín Zvolte termín
Zvolte termín
Začátek pobytu
Konec pobytu
- 
- 
Počet nocí
Vymazat Uložit
Strava Zvolte stravu
Zvolte stravu
Vymazat Uložit
Doprava Zvolte dopravu
Zvolte dopravu

Zvolte nástupní / odletové místo Pro výběr místa zvolte dopravuVymazat Uložit
Typ dovolené Zvolte typ dovolené
Zvolte typ dovolené

Vymazat Uložit
Typ ubytování Zvolte typ ubytování
Zvolte typ ubytováníVymazat Uložit
Speciální nabídky Zvolte nabídku
Zvolte speciální nabídku
Vymazat Uložit
Vybavení Zvolte vybavení
Zvolte vybaveníVymazat Uložit
Naše kolekce Zvolte kolekci
Zvolte kolekci

Vymazat Uložit
Sport Zvolte sport
Zvolte sport
Vymazat Uložit
Název produktu
Zobrazit na mapě

Carloforte

Lokalita

V jihozápadní části Sardinie, souostroví Sulcis, se rozprostírá nádherná historická vesnička, založená ligurskými rody - jedna z nejkrásnějších ostrovních vesnic.

Carloforte je ligurskou enklávou na Sardinii: zachovává si jazyk i kulturu zakladatelů, rybářských rodin pocházejících z Pegli a těch, přicházejících z tuniského ostrova Tabarka (kde pobývali od 16. stol.). "Tabarkové" získali v r. 1738 od krále Carlo Emanuele III. povolení kolonizovat ostrov San Pietro, který byl neobývaný a nazývaný ‘degli sparvieri’ (jestřábí vrabec) již od dob fénického osídlení (8. stol. př. n l.), následně i punckého, o čemž svědčí místní kostel a nekropole.
Stejně tak rybáři téhož původu, o 40 let později, založili také vesnici Calasetta na protilehlém ostrově Sant´Antioco.
Carloforte, stále úzce spjata s Pegli a Janovem, je jediným centrem ostrova, s 6000 obyvateli. Uchvátí vás úzkými uličkami a zákoutími stoupajícími do kopce s barevnými domky a nádhernými výhledy na moře, svým malým přístavem a starými hradbami, z nichž se dochovaly strážní věže a velká část zdí, včetně tzv. Lví brány (Porta del Leone).
V architektuře vesnice, patřící do klubu nejkrásnějších míst Itálie, lze vyzdvihnout tzv. Palassiu z počátku 20. stol., dnes sloužící jako divadlo-kino Giuseppe Cavallera a kostel Madonna ztroskotaných lodí, v němž je umístěna dřevěná socha uctívaná Tabarky, jež byla symbolem víry, jednoty a solidarity této komunity. Velmi silná je také oddanost sv. Petrovi, který zde byl vždy považován za patrona rybářů a řemeslníků a jemuž je zde věnována každoroční slavnost konající se 29. června.
Na nábřeží stojí za vidění pomník Carlo Emanuele III., mramorové sousoší se třemi sochami (z r. 1786), s panovníkem v jeho středu, podle něhož je pojmenováno právě Carloforte, zatímco místní kostel je zasvěcen sv. Karlu Boromejskému.
V části Spalmadureddu stojí věž San Vittorio, obranná základna s trachytovými bloky, která se v r. 1898 stala astronomickou observatoří. Od r. 2016 slouží jako multimediální Muzem moře, které vypráví historii této lokality. Koneckonců moře je podstatnou součástí místní identity. Pobřeží ostrova San Pietro je harmonií střídajících se skalnatých útesů a zátok.

Úchvatným zážitkem je místní kuchyně. Od května do června zde probíhá mezinárodní gastronomická akce zaměřená na kulinářské speciality a live cooking - Girotonno, kdy se právě místní tuňák stává hlavním středobodem fantastických receptů.

V neposlední řadě je nutné zmínit také pitoreskní festival "cus cus tabarkino" konaný 25. dubna, s programem od kuchyně po kino s Crêuza de mä, událostí věnovanou filmovým soundtrackům.

Na severu najdete romantický záliv Cala Vinagra, na severozápadě fjord, který se uzavírá okouzlující pláží Cala Fico, na západě ostrohu Capo Sandalo, které dominuje nejzápadněji položený maják Itálie z 19. století, na jihu pak lze obdivovat jedinečné scenérie pláže La Bobba, útesy Conca a Le Colonne, dva skalnaté komíny tyčící se z moře, které jsou symbolem Carloforte.

10.10. - 13.10.2024

Elegantní hotel v historickém centru jen pár metrů od přístavu. Ideální výchozí bod pro poznání malebného ostrova San Pietro a ...

3 noci
Snídaně, Polopenze
Do centra pěškyKlimatizaceInternetPotápěníVhodné pro hendikepovanéPesInteraktivní audioprůvodce
 
děti od 10 890 Kč
dospělí od 13 327 Kč