Carloforte

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

V jihozápadní části Sardinie, souostroví Sulcis, se rozprostírá nádherná historická vesnička, založená ligurskými rody - jedna z nejkrásnějších ostrovních vesnic.

Carloforte je ligurskou enklávou na Sardinii: zachovává si jazyk i kulturu zakladatelů, rybářských rodin pocházejících z Pegli a těch, přicházejících z tuniského ostrova Tabarka (kde pobývali od 16. stol.). "Tabarkové" získali v r. 1738 od krále Carlo Emanuele III. povolení kolonizovat ostrov San Pietro, který byl neobývaný a nazývaný ‘degli sparvieri’ (jestřábí vrabec) již od dob fénického osídlení (8. stol. př. n l.), následně i punckého, o čemž svědčí místní kostel a nekropole.
Stejně tak rybáři téhož původu, o 40 let později, založili také vesnici Calasetta na protilehlém ostrově Sant´Antioco.
Carloforte, stále úzce spjata s Pegli a Janovem, je jediným centrem ostrova, s 6000 obyvateli. Uchvátí vás úzkými uličkami a zákoutími stoupajícími do kopce s barevnými domky a nádhernými výhledy na moře, svým malým přístavem a starými hradbami, z nichž se dochovaly strážní věže a velká část zdí, včetně tzv. Lví brány (Porta del Leone).
V architektuře vesnice, patřící do klubu nejkrásnějších míst Itálie, lze vyzdvihnout tzv. Palassiu z počátku 20. stol., dnes sloužící jako divadlo-kino Giuseppe Cavallera a kostel Madonna ztroskotaných lodí, v němž je umístěna dřevěná socha uctívaná Tabarky, jež byla symbolem víry, jednoty a solidarity této komunity. Velmi silná je také oddanost sv. Petrovi, který zde byl vždy považován za patrona rybářů a řemeslníků a jemuž je zde věnována každoroční slavnost konající se 29. června.
Na nábřeží stojí za vidění pomník Carlo Emanuele III., mramorové sousoší se třemi sochami (z r. 1786), s panovníkem v jeho středu, podle něhož je pojmenováno právě Carloforte, zatímco místní kostel je zasvěcen sv. Karlu Boromejskému.
V části Spalmadureddu stojí věž San Vittorio, obranná základna s trachytovými bloky, která se v r. 1898 stala astronomickou observatoří. Od r. 2016 slouží jako multimediální Muzem moře, které vypráví historii této lokality. Koneckonců moře je podstatnou součástí místní identity. Pobřeží ostrova San Pietro je harmonií střídajících se skalnatých útesů a zátok.

Úchvatným zážitkem je místní kuchyně. Od května do června zde probíhá mezinárodní gastronomická akce zaměřená na kulinářské speciality a live cooking - Girotonno, kdy se právě místní tuňák stává hlavním středobodem fantastických receptů.

V neposlední řadě je nutné zmínit také pitoreskní festival "cus cus tabarkino" konaný 25. dubna, s programem od kuchyně po kino s Crêuza de mä, událostí věnovanou filmovým soundtrackům.

Na severu najdete romantický záliv Cala Vinagra, na severozápadě fjord, který se uzavírá okouzlující pláží Cala Fico, na západě ostrohu Capo Sandalo, které dominuje nejzápadněji položený maják Itálie z 19. století, na jihu pak lze obdivovat jedinečné scenérie pláže La Bobba, útesy Conca a Le Colonne, dva skalnaté komíny tyčící se z moře, které jsou symbolem Carloforte.

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle
Položek na stránku
Stránka 1 z 1

Lu´ Hotel Riviera ****

LU' HOTEL RIVIERA - Carloforte

Elegantní hotel v historickém centru jen pár metrů od přístavu. Ideální výchozí bod pro poznání malebného ostrova San Pietro a ...

Do centra pěškyKlimatizaceInternetPotápěníVhodné pro hendikepovanéPesInteraktivní audioprůvodce

Praha - Cagliari

FM sleva do 30.4.2024

4 dní / Snídaně, Polopenze,

15 490 13 990

Dospělí od 13 990 Kč

Děti od 12 490 Kč

Detail
Položek na stránku
Stránka 1 z 1