Destinace Zvolte destinaci
Zvolte destinaci
Destinace
 
 
Vymazat Uložit
Termín Zvolte termín
Zvolte termín
Začátek pobytu
Konec pobytu
- 
- 
Počet nocí
Vymazat Uložit
Strava Zvolte stravu
Zvolte stravu
Vymazat Uložit
Doprava Zvolte dopravu
Zvolte dopravu

Zvolte nástupní / odletové místo Pro výběr místa zvolte dopravuVymazat Uložit
Typ dovolené Zvolte typ dovolené
Zvolte typ dovolené

Vymazat Uložit
Typ ubytování Zvolte typ ubytování
Zvolte typ ubytováníVymazat Uložit
Speciální nabídky Zvolte nabídku
Zvolte speciální nabídku
Vymazat Uložit
Vybavení Zvolte vybavení
Zvolte vybaveníVymazat Uložit
Naše kolekce Zvolte kolekci
Zvolte kolekci

Vymazat Uložit
Sport Zvolte sport
Zvolte sport
Vymazat Uložit
Název produktu
Zobrazit na mapě

Cagliari

Cagliari 8 km

Olbie 262 km

Lokalita

Záblesky historických čtvrtí s výhledem na moře, ulice s obchody a panoramatické terasy, včetně nenapodobitelné bašty Santa Croce, kde můžete strávit romantické večery po západu slunce. Cagliari je hlavní a nejlidnatější město metropolitní oblasti, ve které žije kolem 430 tisíc obyvatel (více než 150 pouze v hlavním městě), a je také vstupní branou do Sardinie a střediskem výletních středomořských lodí. Ve čtyřech historických obvodech uchovává tisícileté paměti sahající od pravěku až po vládu Savojské dynastie.

Čtvrť Castello se tyčí na nejvyšším výběžku a jeho dominantou jsou starobylé hradby, novodobé terasy, žijící rušným nočním životem, a také malebné ulice lemované honosnými obytnými rezidencemi. Mezi nejvýznamnější stavby patří reprezentativní královský palác (Palazzo Regio), stará radnice (Palazzo di Città), nebo katedrála Panny Marie (Cattedrale di Santa Maria). Velmi fascinující jsou středověké vstupní věže do hradu, tzv. Sloní věž a Věž Svatého Pankráce. Nové město je spojeno s hradem schodištěm pevnosti Bastione di saint Remy: Každoročně o Velikonocích můžete na tomto místě prožít atmosféru Pašijového týdne - památku ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Celoročně můžete nakupovat v elegantních buticích, nebo navštěvovat kulturní historické poklady, jakými jsou klášter Svatého Dominika, kostel Svatého Saturnina a bazilika Panny Marie v Bonarii, sardinský chrám křesťanství.

Z úpatí hradu sestoupíte do čtvrti Marina, která vás upoutá nádhernými stavbami a arkádovými podloubími na hlavní třídě Via Roma a v neposlední řadě také radnice Palazzo Civico. Čtvrť oblíbená zejména rybáři a obchodníky je symbolem multietnického města. V jejím okolí najdete kostel Sant'Eulalia se vzácnými pozůstatky z období římského impéria. Další historická čtvrť Stampace se každoročně na prvního máje zahalí do mnoha barev, u příležitosti oslav svatého Efisia, velkolepá událost, kterou očekává celý ostrov. Mezi úzkými uličkami stojí barokní kostel Svaté Anny. Kousek cesty pěšky od historického centra si nenechte ujít amfiteátr, jedno z nejdůležitějších římských svědectví přítomných na Sardinii, nebo botanickou zahradu, zelenou oázu v centru města. Mimo centrum města můžete obdivovat zámek Svatého Michala a Tuvixeddu, největší krypty fénicko-punského pohřebiště nacházejícího se v oblasti Středomoří (VI. - III. století př. n. l.). Na konci kulturního turné se můžete kochat tisícero přírodními atrakcemi, například solnou lagunou a parkem Molentargius-Saline, který si můžete projíždět na horském kole, nebo zde pozorovat růžové plameňáky a moře. Navštivte mondénní městskou pláž Poetto, zabořte se do měkkého písku osmi kilometrů dlouhé pláže lemované pěšími a cyklistickými stezkami. Krásná je také v noci, kdy odhalí své tajemné kouzlo. Z Poetta můžete vyrazit na výlet do zátok Calamosca nebo Sella del diavolo. A nakonec si pochutnejte na místních specialitách - špagety s artyčoky a tradičním sušeným kaviárem bottarga, rybí polévku burrida z máčky skvrnité a vlašských ořechů, nebo fregolu, těstovinové perličky se škeblemi.


Historické opevnění


Staré opevnění z věží a bašt, původní strážní systém hlavního města Sardinie, zůstal téměř neporušený a nabízí jedinečný panoramatický pohled do krajiny, tolik oceňovaný turisty z celého světa.

Městská opevnění byla vybudována po celém obvodu starobylé čtvrti Castello s pečlivým umístěním jednotlivých strážních věží. Sloní věž a věž Svatého Pankráce byly vystavěny za účelem ochrany města a jelikož se do dnešní doby dochovaly ve výborném stavu, patří k častým cílům turistů, kteří soutěží o nejlepší panoramatický snímek z vrcholku. Z elegantních vyvýšených teras, můžete pohodlně popíjet aperitiv a naplno vychutnávat dech beroucí pohledy.

Mezi lety 1491 a 1508 byla postavena na kopci Castello bašta, sídlo nejvyšších občanských a náboženských úřadů města.
V roce 1534 byla vybudována zeď mezi Sloní věží (Torre dell’Elefante) a Kostelem svatého Kříže (Chiesa di Santa Croce), bývalou synagogou přeměněnou roku 1492 na křesťanský kostel. Bašta Svatého Kříže slouží dnes jako elegantní terasa a je centrem rušného nočního života města.


Věž Svatého Pankráce z roku 1305, navržená architektem Giovannim Capula, je postavena ze silného kamene, bílého vápence vytěženého z kopce Bonaria, na kterém stojí nádherná bazilika stejného jména. U paty věže se nachází brána svatého Pankráce, která vám otevře cestu do čtvrti Castello.

Sloní věž byla postavena o dva roky později. Byla takto pojmenována podle sochy slona, umístěného na podstavci směrem k bráně a který se časem stal symbolem města. Je rozdělená na čtyři patra. Ohromí vás majestátností vyvýšené vstupní brány uzavírající vchod do staré čtvrti a je jednou ze vždy otevřených (a velmi rušných) přístupových cest ke krásám města Cagliari.MUZEA - Cittadella dei Musei


Největší komplex umění, historie a kultury hlavního města a celé Sardinie, který vám umožní cestovat orientálním uměním, archeologickými nálezy a malířskými veledíly

V Cagliari se ve čtvrti Castello nachází starobylá centrála zbrojního skladu z období vlády Savojského rodu. Dnes se díky kompletní rekonstrukci, která byla zahájena v roce 1950, stala Cittadella dei Musei největším muzejním komplexem na Sardinii. Zahloubejte se naplno do archeologických, historických a uměleckých ostrovních pokladů a prožitek umocněte nezapomenutelnými pohledy na město a pobřeží.

V komplexu muzejních budov vyniká archeologické muzeum, které nám umožní putovat zpět v čase od dob prehistorických, až do období byzantského, mezi bohyně matky, bronzové sošky nuragské civilizace a fénické šperky. Zhlédnout zde můžete také národní obrazárnu s množstvím sbírek uměleckých děl. Nejdříve navštivte etnografické muzeum, které vás ohromí sardskými rukodělnými výrobky a klenoty z kolekce Cocco. Ponořte se mezi díla národní obrazárny a věnujte dostatek času hlubšímu prozkoumání detailů nádherných oltářních nástavců (lat. retabulum) hispánské tradice, vyrobených mistrem z Castelsarda a cagliarskou dílnou Pietra Cavara. Šikovné ruce řemeslníků vryly do dřeva příběhy svatých a obohatily je rafinovanými dekoracemi a jasnými barvami.

První ucelená expozice děl byla doplněna o různé dary, včetně etnografické sbírky obsahující skvostné tkaniny a nábytek, keramiku, zbraně a bronzovou akvamanilu - konvičku na vodu zoomorfních tvarů z dvanáctého století), obdobnou jako artefakt v Louvru v Paříži. Další dvě expozice jsou stálé - Muzeum voskových figurín Clemente Susini a muzeum siamských kultur Stefana Cardu, jehož vzácná díla vás virtuálně provedou orientem.

Cittadella hostí celoročně přechodné výstavy, setkání, konference a různé kulturní události. Uvnitř komplexu naleznete zelená prostranství, abyste si mohli dopřát příjemný oddych v přírodě a abyste mohli shora obdivovat panoramata města Cagliari.KATEDRÁLA NEBO BAZILIKA? Katedrála (Duomo di Cagliari)


V srdci hlavního města Sardinie se historicky nejvýznamnější a nejznámější pamětihodnosti a stavby nacházejí ve čtvrti Castello. Je to především katedrála Duomo di Cagliari, postavená ve 13. století. V průběhu věků prošla několika přestavbami a plnila funkci jak náboženskou, tak politickou.

Katedrála Svaté Panny Marie (Cattedrale di Santa Maria) tvoří společně s bazilikou Bonaria kultovní stavbu města a nachází se ve čtvrti Castello, v těsné blízkosti královského paláce (Palazzo Regio) a starobylé budovy radnice (Palazzo di Città). Kostel je 35 metrů dlouhý, 34 m široký a 32 metrů vysoký a byl postaven v goticko-románském architektonickém slohu. První zmínka o jeho existenci je z roku 1255 jednalo se o svatostánek pod ochranou svaté Cecílie (později byl zasvěcen Svaté Panně Marii). V období mezi 13. - 14. stoletím ji Pisané přestavěli, ale současný architektonický vzhled je výsledkem katalánsko - aragonských stavebních zásahů, které probíhaly po čtyři staletí. Přístavba pochází ze začátku 20. století: Barokní mramorová fasáda z roku 1704, která je napodobeninou dómu v Pise, byla zničena v marné naději, že se pod ní naleznou zbytky původní středověké stavby. V roce 1931 byla mramorová fasáda obnovena v neo-románském stylu.

Barokní podoba stavby pochází z pětiletého období, z let 1669-74: Jednalo se o rozšíření centrální lodi a stavbu sloupů podporujících novou a vyšší střechu a také signifikantní kopuli. Tyto stavební změny vetkly dómu štíhlý vzhled a ještě více zdůraznily jeho majestátnost.

Z původní stavby v pisanském stylu zůstala zvonice, protilehlá fasáda, obvodové zdi transeptu a dvě boční brány.
Půdorysný tvar kopíruje latinský kříž: tři lodi a transept, mramorová podlaha a kaple, která se pyšní nádherným stříbrným „tabernáklem“ - převýšeným baldachýnem - a Svatá trnová koruna (Sacra Spina). Na stěně centrální lodi visí Guglielmův pergamen (pergamo di Guglielmo). Kazatelna byla vyřezávaná pro katedrálu v Pise, ale později, v roce 1312, byla převezena do Cagliari. Velmi hodnotná je i Madonna s dítětem (Madonna col Bambino), zlatá dřevěná plastika ze 14. století, stříbrná svítilna z dílny mistra Giovanniho Mameli (1602) a centrální stropní malby mistra Filippa Figari.
Pod oltářem se nachází Svatyně Mučedníků (Santuario dei Martiri), krypta vytesaná do skály (1618), která uchovává 192 relikvií svatých, vystavených ve výklencích z dílen cagliarských a sicilských mistrů. Sakristie střeží poklad katedrály: Triptych Klementa VII (Trittico di Clemente VII), artefakt připisovaný tvorbě vlámské dílny z 15. století, retábl (Retablo dei Beneficiati), tvorbu neapolských umělců, a překrásné antependium - podstavec) oltáře křesťanského chrámu z dílny palermským stříbrotepců.PAMĚTIHODNOST - Bastion Saint Remy (Bastione Saint Remy)

Tato velkolepá stavba z počátku dvacátého století stojí v historickém centru Cagliari, je jedním ze symbolů hlavního města Sardinie a po dlouhá desetiletí plnila různorodé funkce.

Přístupová brána ze čtvrti Villanova do opevněné čtvrti Castello, nacházející se v srdci starého města, bastion, která vděčí svému jménu baronovi ze Saint Remy, prvnímu piemontskému místokráli, se nachází v bezprostřední blízkosti náměstí Piazza di Costituzione, na křižovatce dvou ulic již dávno předurčených k procházkám a nakupování. Ulice Via Garibaldi a Via Manno jsou nezaměnitelným symbolem Cagliari a jedním z nejcennějších a nejhonosnějších pamětihodných celků, který slouží mimo jiné jako prestižní výstavní prostory.

Kryté korzo a majestátní terasu pojmenovanou po Umbertovi I navrhli architekti Giuseppe Costa a Fulgenzio Setti, inspirováni nápadem architekta Gaetana Cima z poloviny 18. století, a vystavěli je v klasicistním slohu mezi léty 1896 a 1902 v místech původních obranných valů středověkého města. Současná podoba bastionu Saint Remy (Bastione Saint Remy) je výsledkem demolice a obnovy starých bastionů Sperone a Zecca, které postavili Španělé ve druhé polovině šestnáctého století. Impozantní stavba je tvořena bílými a žlutými vápencovými sloupy a byla postavena v korintském architektonickém slohu.

Hlavní schodiště, dlouhé a plné rušného života, se vine z náměstí několika rameny, které se střetávají v polovině výšky na rozsáhlé podestě. Odtud se dostanete ke krytému korzu, které je obohaceno rozsáhlými a zářivými místy, pomalovanými jasnými barvami a uzavřenými velkými oblouky. Pod velkým obloukem, dominantou celé stavby, se nachází další schodiště se dvěma točitými rameny, které vede až k terase Umberto I, z níž se budete moci těšit ze skvostného výhledu na celé město a na moře. Prostranství se větví na další dvě ramena vedoucí k baště sv. Kateřiny (Bastione di Santa Caterina).

Schodiště a triumfální oblouk, poškozené bombardováním za druhé světové války, byly počínaje rokem 1946 věrně obnoveny. V průběhu let byly rozsáhlé prostory krytého korza využívány pro mnohačetné události: Původně plnily funkci přijímacího sálu, ve válečných dobách byly ošetřovnou a posléze také útočištěm pro vysídlence. V roce 1948 hostila tato místa, mimo jiné, první Mezinárodní veletrh konaný na Sardinii.


ŘÍMSKÉ ARCHEOLOGICKÉ PAMÁTKY - Římský amfiteátr v Cagliari

V centru hlavního města ostrova, mezi čtvrtěmi Castello a Stampace stojí nejvýznamnější a vznešená veřejná budova Sardinie římské doby, architektonicky mistrovské dílo schopné pojmout až desetitisíce diváků, kulturní a společenské centrum starobylé Carales.

Zmíněn ve spisech a odborných studiích devatenáctého století, římský amfiteátr v Cagliari byl znovu objeven v romantismu, v dobách chovajících vášeň pro zbytky starých velkých civilizací. První vykopávky byly svěřeny kanovníkovi Giovannimu Spano (1866-68), následovaly práce, které vedl archeolog Doro Levi (1937-38) a které souvisely s restaurováním této mohutné stavby.

Během prvního císařského věku byly vybudovány v Carales celé čtvrti, veřejné budovy a v období sahajícím od konce 1. do počátku 2. století byl na jižních svazích kopce Buoncammino vystavěn amfiteátr. Původně zabíral plochu více než tisíc metrů čtverečních, měl obvod o délce 120 metrů a dvacet metrů vysokou fasádu, zdobenou sloupy a sochami. Část stupňovitého hlediště (cavea), aréna, chodby a další prostory byly vykopány do skály, zbytek stavby byl zhotoven z bloků bílého vápence. Dnes můžete obdivovat část stupňovitého hlediště (cavea) a níže místnosti pro gladiátory, kotce pro zvířata a ošetřovnu. Byly to časy her a zápasů pro pobavení publika. Hlediště bylo rozdělené do tří úrovní a bylo schopno pojmout deset tisíc diváků všech společenských tříd. Ti byli ráno svědky bojů muže proti muži a zápasů s divou zvěří dovezenou z Afriky. V době oběda mohli naživo sledovat popravy a ve večerních hodinách se po hostině mohli těšit na podívanou nejvíce očekávanou, boje gladiátorů, kteří byli najímáni nejen na ostrově a kteří byli vycvičeni k těžkému boji v místech, kde se dnes nachází kapucínská zahrada (Orto dei Cappuccini). Představte si tribuny plné obecenstva a proslulých římských vojáků, kteří se usazovali v hledišti vydlážděném mramorem, kde byli chráněni před sluncem speciální záclonou, zvanou velarium.

Amfiteátr byl také využíván k zachycení dešťové vody, trychtýřovitý tvar umožňoval odtok vody do studny. S příchodem křesťanství se gladiátorské zápasy staly stále méně populární a později byly zakázány zákonem z roku 438 n. l. Od té doby se stavba stala místem, kde se těžil kámen. Ničení památky bylo zastaveno až v devatenáctém století. Dnes je koloseum zčásti zakryté železnou a dřevěnou konstrukcí. Tyto prostory hostily v letech 2000 - 2011 kulturní představení a hudební koncerty. Poté došlo ke zdlouhavé demontáži, aby se z místa opět stala archeologická lokalita.
Při prohlídce Cagliari římského období zde naleznete kromě amfiteátru také soukromé domy, jakými je například vila Tigellio. A v okolí si nenechte ujít Botanickou zahradu, zelené oázy v srdci města, které zachovávají další svědectví z římské éry a Cittadella dei Musei, největší a nejkompletnější komplex muzeí na Sardinii.


MÍSTA PŘÍRODNÍCH KRÁS - Botanická zahrada


V centru sardinského hlavního města, kousek za hradbami čtvrti Castello, rozkvétá velká zahrada, která je reprodukcí významných botanických lokalit včetně vzácných rostlin z celého světa a připomínek doby římské.

Rozlehlý zelený prostor, nacházející se v historickém centru města Cagliari, si zachovává tisíce rostlinných druhů z celého světa, z nichž některé jsou velmi vzácné. Uvnitř nalezneme také archeologický park, který bdí nad množstvím římských památek. Botanická zahrada, jejíž plocha má lichoběžníkovitý tvar a rozlohu cca pět hektarů, zabírá spodní část údolí Palabanda, mezi římským amfiteátrem, Capucínskými zahradami a vilou Tigellio, kde jsou k vidění také pozůstatky římských domů, které byly součástí lázeňského komplexu.

V roce 1820 vznikla první myšlenka o vytvoření botanické zahrady v údolí patřící po staletí jezuitům, poté Královskému dvoru a soukromým vlastníkům, až si toto místo zakoupila univerzita. Práce na její realizaci začaly v roce 1864 pod vedením zakladatele zahrady Patrizia Gennari a byly prováděny podle původního návrhu architekta Gaetana Cima. Zahrada je krásně vidět na dně údolí, je charakteristická řadou květinových záhonů symetrických k cestě, která se vine od vstupu až k fontáně centrálního prostranství a pokračuje k mokřině s obrovským cypřišem a k fontáně Pampanini. Zde budete moci pozorovat nejstarší exempláře zahrady. Na levé straně zahradní stezky naleznete rozmanité druhy sukulentů (tzv. „tlusté sukulenty“), které jsou převážně rostlinami afrického původu a také rostliny z čeledi Arekovitých, souhrnně označovaných jako palmy. Jsou to velmi různorodé dřeviny, z nichž byl vytvořen tropický palmový háj. Na pravé straně najdete „Středomořský lesík,“ můžete se zde setkat s mnoha čeleděmi středomořských křovinatých porostů a uvidíte také tzv. „políčko“ (Orto dei semplici), na kterém se pěstují byliny používané v lidové léčitelské tradici a vědecky považované za nejúčinnější léčivky. Výstava geofytů (vytrvalých rostlin) má velmi krátkou historii (2009) a může se pochlubit sbírkou cca 200 exemplářů. Ze spodní části údolí se nahoru dostanete schodištěm. Za návštěvu stojí také jeskyně Gennari, jezírko zvané Vasca a trifoglio, římský důl, vyvýšené korzo, banka zárodečné plazmy (sbírky semen) a botanické muzeum. A nakonec si nenechte ujít biologicky rozmanité skalní útvary (le Roccaglie), uměle vytvořené v roce 2004, imitující podmínky, v nichž žijí ve volné přírodě některé druhy rostlin v kamenitých oblastech. Toto místo uchovává 90 procent vzácných a ohrožených druhů flóry západních středomořských ostrovů, a zejména Sardinie. Každý sektor je rozdělen na tématické květinové záhony .
Praha Cagliari
11.08. - 18.08.2024

Jedinečný městský hotel, zařazený mezi "The Leading Hotels of the World", elegance a pohodlí v srdci Cagliari.


Hotel (IT)

7 nocí
Snídaně
Do centra pěškyKlimatizaceWellnessFitness

Celoroční provoz

 
Cena Na vyžádání
Praha Cagliari
04.08. - 08.08.2024

Nejnovější přírůstek do kolekce luxusních hotelů v centru hlavního města Cagliari Vás uchvátí jedinečnými výhledy.

4 noci
Bez stravy, Snídaně
Do centra pěškyBazénKlimatizaceWellnessInternetVhodné pro hendikepovanéFitnessInteraktivní audioprůvodceNovinka Exkluzivně v SARDEGNA TRAVEL
 
Cena Na vyžádání
10.10. - 13.10.2024

Elegantní vila v srdci hlavního města Cagliari, je ideální volbou pro páry, které chtějí kombinovat klidnou romantickou dovolenou ...

3 noci
Snídaně
Do centra pěškyKlimatizaceInternetNovinka Exkluzivně v SARDEGNA TRAVEL

Celoroční provoz

 
dospělí od 25 247 Kč
Praha Cagliari
10.10. - 13.10.2024

Stylový, supermoderní, elegantní T-hotel se nachází v centru hlavního města Sardinie Cagliari. Neotřelý současný design hotelu ...

3 noci
Snídaně, Polopenze, Bezlepková strava
Do centra pěškyBazénKlimatizaceWellnessInternetVhodné pro hendikepovanéFitness

Sleva při pobytu na min. 3 noci

 
dospělí od 14 327 Kč
Praha Cagliari
10.10. - 13.10.2024

Příjemný menší hotel přímo na pláži hlavního města Cagliari - Poetto, která je dlouhá celkem 8 km, s výbornou dostupností centra ...

3 noci
Snídaně, Polopenze
Blízko plážeDo centra pěškyKlimatizaceInternet

Celoroční provoz

 
Cena Na vyžádání
03.10. - 10.10.2024

Týdenní organizovaný zájezd zaměřený na Sardinská vína, gastronomii i historii.

7 nocí
Snídaně
KlimatizaceInternetInteraktivní audioprůvodce Exkluzivně v SARDEGNA TRAVEL

S českým průvodcem

 
dospělí od 49 327 Kč
21.12. - 28.12.2024

Bavaria 51 Cruiser Liscia Ruja pochází z úspěšné série nových lodí Bavaria. Má prostornou palubu a vzdušný interiér. K dispozici ...

7 nocí
Bez stravy
 
za osobu od 47 425 Kč
21.12. - 28.12.2024

Novinkou v naší flotile je jachta Dufour 520 Gran Large Cala di Volpe. Loď je dokonalým spojením stylu a inovací, díky čemuž je ...

7 nocí
Bez stravy
 
za osobu od 50 725 Kč