Bitti

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

Bitti Vás ohromí kulturním dědictvím a archaickými tradicemi starobylé vesnice, na jejímž území stojí jedna z nejvýznamnějších nurágských svatyní. Bitti je hlavním centrem provincie Barbagia, která se dříve nazývala Barbagia di Bitti.

Lokalita má velkou tradici v chovu ovcí a produkci výrobků z ovčího mléka, zejména vyhlášeného ovčího sýra pecorino a o této tradici vypráví místní venkovské muzeum, umístěné v centru vesničky. Jedna ze sekcí muzea - multimediální výstava zpěvu v Tenore, je věnována umění sardinského polyfonního zpěvu, díky němuž se Bitti proslavilo po celém světě: je místem, kde se nejlépe uchovala atavistická paměť, nejživěji se zde dochovaly archaické kořeny sardinské kultury, přenášené po staletí z otce na syna prostřednictvím improvizované poezie, popisující výjevy z každodenního života pastýřů, zemědělců a řemeslníků. Význam tohoto zpěvu dokazuje zapsání na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Vesnice Bitti je součástí klubu Borghi autentici d’Italia - Autentických vesnic Itálie, a leží ve výšce více než 500 metrů nad mořem, v údolí obklopeném lesnatými kopci. Původ sahá daleko do historie - první zmínky se datují do roku 1170 pod názvem Bitthe. První rozvoj nastává v římské éře, zatímco první osídlení se datuje již do pravěku. Vesnická svatyně Su Romanzesu je nejlepším svědectvím tohoto osídlení: rozměry, komplexnost a originální architektura činí z tohoto místa jednu z nejvýznamnějších památek nurágské civilizace. Komplex leží na sedmi hektarech náhorní plošiny zhruba 13 km od obydleného centra. Soubor žulových staveb zahrnuje asi stovku obydlí, různé chrámy, z nichž jeden i se studnou a tajemný labyrint. Název Su Romanzesu byl odvozen od následného římského osídlení oblasti (ve 2. až 3. století našeho letopočtu).

V Bitti se v úzkých uličkách střídají vysoké a nízké kamenné domky. Dnes toto městečko čítá zhruba 3000 stálých obyvatel a je vystavěno kolem farního kostela svatého Jiřího Mučedníka (San Giorgio martire). V centru Bitti Vás ohromí legendární fontána De su Cantaru. V oblasti se nachází mnohé sakrální stavby, jak přímo v Bitti, tak na okolním venkově, mnohé z nich jsou zasvěceny Panně Marii: jmenujme např. kostel Panny Marie Zvěstování (della Madonna dell’Annunziata), které je věnována také oslava konaná třetí neděli v květnu, dále kostel Madonny Zázraků (Nostra Signora del Miracolo), oslavované 30. září nebo svatého Salvatora, konané 6. srpna.

Za návštěvu určitě stojí oslavy a ohňostroje konané 16. ledna na svátek svatého Antonia (Fuochi di Sant’Antonio) nebo velikonoční oslavy (Settimana santa), zejména pak oslava s’Iscravamentu na Velký Pátek a následná nedělní oslava s’Incontru.

Nejbližší pláže východního pobřeží Sardinie jsou od Bitti vzdáleny pár kilometrů jízdy. Pláže ve zdejší oblasti jsou převážně písečné, místy s oblázky. Za zmínku stojí zejména Oasi Biderosa, chráněná přírodní rezervace, vyznačující se bohatým lesnatým porostem, střídajícím se s pěti nádhernými zátokami nebo také pláže oblasti Posada, charakteristické jemným, měkkým pískem.

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle