Destinace Zvolte destinaci
Zvolte destinaci
Destinace
 
 
Vymazat Uložit
Termín Zvolte termín
Zvolte termín
Začátek pobytu
Konec pobytu
- 
- 
Počet nocí
Vymazat Uložit
Strava Zvolte stravu
Zvolte stravu
Vymazat Uložit
Doprava Zvolte dopravu
Zvolte dopravu

Zvolte nástupní / odletové místo Pro výběr místa zvolte dopravuVymazat Uložit
Typ dovolené Zvolte typ dovolené
Zvolte typ dovolené

Vymazat Uložit
Typ ubytování Zvolte typ ubytování
Zvolte typ ubytování

Vymazat Uložit
Speciální nabídky Zvolte nabídku
Zvolte speciální nabídku
Vymazat Uložit
Vybavení Zvolte vybavení
Zvolte vybaveníVymazat Uložit
Naše kolekce Zvolte kolekci
Zvolte kolekci


Vymazat Uložit
Sport Zvolte sport
Zvolte sport
Vymazat Uložit
Název produktu
Zobrazit na mapě

Bitti

Lokalita

Bitti Vás ohromí kulturním dědictvím a archaickými tradicemi starobylé vesnice, na jejímž území stojí jedna z nejvýznamnějších nurágských svatyní. Bitti je hlavním centrem provincie Barbagia, která se dříve nazývala Barbagia di Bitti.

Lokalita má velkou tradici v chovu ovcí a produkci výrobků z ovčího mléka, zejména vyhlášeného ovčího sýra pecorino a o této tradici vypráví místní venkovské muzeum, umístěné v centru vesničky. Jedna ze sekcí muzea - multimediální výstava zpěvu v Tenore, je věnována umění sardinského polyfonního zpěvu, díky němuž se Bitti proslavilo po celém světě: je místem, kde se nejlépe uchovala atavistická paměť, nejživěji se zde dochovaly archaické kořeny sardinské kultury, přenášené po staletí z otce na syna prostřednictvím improvizované poezie, popisující výjevy z každodenního života pastýřů, zemědělců a řemeslníků. Význam tohoto zpěvu dokazuje zapsání na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Vesnice Bitti je součástí klubu Borghi autentici d’Italia - Autentických vesnic Itálie, a leží ve výšce více než 500 metrů nad mořem, v údolí obklopeném lesnatými kopci. Původ sahá daleko do historie - první zmínky se datují do roku 1170 pod názvem Bitthe. První rozvoj nastává v římské éře, zatímco první osídlení se datuje již do pravěku. Vesnická svatyně Su Romanzesu je nejlepším svědectvím tohoto osídlení: rozměry, komplexnost a originální architektura činí z tohoto místa jednu z nejvýznamnějších památek nurágské civilizace. Komplex leží na sedmi hektarech náhorní plošiny zhruba 13 km od obydleného centra. Soubor žulových staveb zahrnuje asi stovku obydlí, různé chrámy, z nichž jeden i se studnou a tajemný labyrint. Název Su Romanzesu byl odvozen od následného římského osídlení oblasti (ve 2. až 3. století našeho letopočtu).

V Bitti se v úzkých uličkách střídají vysoké a nízké kamenné domky. Dnes toto městečko čítá zhruba 3000 stálých obyvatel a je vystavěno kolem farního kostela svatého Jiřího Mučedníka (San Giorgio martire). V centru Bitti Vás ohromí legendární fontána De su Cantaru. V oblasti se nachází mnohé sakrální stavby, jak přímo v Bitti, tak na okolním venkově, mnohé z nich jsou zasvěceny Panně Marii: jmenujme např. kostel Panny Marie Zvěstování (della Madonna dell’Annunziata), které je věnována také oslava konaná třetí neděli v květnu, dále kostel Madonny Zázraků (Nostra Signora del Miracolo), oslavované 30. září nebo svatého Salvatora, konané 6. srpna.

Za návštěvu určitě stojí oslavy a ohňostroje konané 16. ledna na svátek svatého Antonia (Fuochi di Sant’Antonio) nebo velikonoční oslavy (Settimana santa), zejména pak oslava s’Iscravamentu na Velký Pátek a následná nedělní oslava s’Incontru.

Nejbližší pláže východního pobřeží Sardinie jsou od Bitti vzdáleny pár kilometrů jízdy. Pláže ve zdejší oblasti jsou převážně písečné, místy s oblázky. Za zmínku stojí zejména Oasi Biderosa, chráněná přírodní rezervace, vyznačující se bohatým lesnatým porostem, střídajícím se s pěti nádhernými zátokami nebo také pláže oblasti Posada, charakteristické jemným, měkkým pískem.

02.10. - 05.10.2024

Tradice, kultura, lokální gastronomie - to je butik hotel Su Lithu, nabízející romantický pobyt s panoramatickými výhledy, ...

3 noci
Snídaně, Polopenze
BazénKlimatizaceInternetPesFitnessNovinka Exkluzivně v SARDEGNA TRAVEL
 
děti od 12 790
dospělí od 15 290