Podzim v Barbagii - Otevřené dvorky - Ovodda, Mamoiada ***

Popis hotelu

Charakteristika

Termín 2. - 6. 11. 2023
Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH

Ovodda 4.- 5. 11. 2023

Během zastávky v této vesnici budete mít možnost ochutnat místní sýry, jejichž výroba bude probíhat v domcích Su Pinnettu, jedné z nejtypičtějších staveb ostrova. Budete svědky hudebních a tanečních vystoupení, znázornění živého betlému v sardinských krojích a přiučíte se dávným technikám tkaní koberců.

Ovodda je známá jako město stoletých starců, které si dokázalo uchovat své staleté tradice, z nichž nejznámější je su Mercuris de Lesia („Popeleční středa“). Na rozdíl od zbytku ostrova, kde karnevalové oslavy končí takzvaným masopustním úterým, vrcholí Ovoddeský karneval první den půstu. Při tomto svátku provinění se ulicemi centra potulují sos Intintos, muži s tvářemi pokrytými sazemi a Intinghidores, kteří černým prachem špiní obličeje všem, které cestou potkají. Masky sebou nosí Don Conte Forru, symbol náboženských a politických sil, který je zesměšňován a při západu slunce je popraven a zapálen.

Nepřerušovaný přechod národů, které překračovaly území Ovoddy, za sebou zanechaly mnoho příběhů k vyprávění: například příběh o via oviante, cestě transhumance, po které se stáda přesouvala z hor do plání, nebo o římské cestě, která procházela Barbagií podél západní strany Gennargentu.


Mamoiada 3.- 5. 11. 2023

Vesnice Mamoiada je slavná svými karnevalovými maskami, které se staly symbolem celého ostrova. Není tedy divu, že vystoupení Mamuthones a Issohadores budou provádět i tuto zastávku festivalu. Krom těchto se můžete těšit i na hudební čísla s dechovým nástrojem Launeddas a demonstraci různých fází výroby dřevěných karnevalových masek. To vše za doprovodu prvotřídních produktů tohoto plodného území, v čele s vynikajícím vínem Cannonau.

Intenzivní vůně hroznů obohacují krajinu plnou dojmů, ve které převládá réva a kaštany, které pokrývají údolí a zvlněné kopce kolem města Mamoiada teplými barvami. Tajemný menhir Sa Perda Pintà (nebo Boeli stéla) je jedním z nádherných nálezů objevených v obci. Výjimečné dekorace vyryté na povrchu byly vyrobeny během takzvaného období „kultury Ozieri“ mezi lety 3200 a 1800 před naším letopočtem.

17. ledna, na svátek svatého Antonína Opata, začíná ostrovní karneval zapálením velkých rituálních ohňů. Při této příležitosti se v Mamoiadě každý rok opakuje starodávný ceremoniál animovaný nejznámějšími tradičními maskami ostrova: Mamuthones a Issohadores. Ti první nosí na obličeji černou masku, vyřezanou do dřeva divoké hrušně nebo olše, s velmi výraznými rysy a nosí ovčí kůži, na které je umístěna „sa carriga“: na ramenou je uvázáno asi 30 kg kravských zvonců. Během průvodu ulicemi města a kolem ohňů postupují Mamuthoni zvláštním krokem, téměř tancem, vedeni Issohadory. Ti poslední jsou oblečeni s mužskými a ženskými prvky tradičního oděvu a jsou tak nazýváni, protože nosí sa soha, provaz, kterým si vystřelují z lidí. Význam této archaické reprezentace, která fascinovala a stále fascinuje učence z celého světa, není s jistotou znám.

Několik příkladů těchto mimořádných masek je vystaveno v místním Muzeu středomořských masek, kde můžete obdivovat další znázornění karnevalu kraje Barbagia ve srovnání s maskami některých evropských a středomořských zemí.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 4* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Nejbližší pláže se nachází v letovisku Cala Gonone (40-70 km od ubytování, bude upřesněno při rezervaci). Z místního přístavu vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei, které se těší celosvětové slávě, jmenovitě Cala Luna, Cala Gabbiani, Cala Goloritzé, Cala Sisine, Cala Mariolu a další.
Zobrazit úplný popis

Vybavenost hotelu

Interaktivní audioprůvodceInteraktivní audioprůvodce

Výběr termínu

Počet dospělých
1.dítě do
2.dítě do
3.dítě do
Počet dětí do 2 let
Připravuji pro vás přehled cen a možných termínů, čekejte prosím...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3*

NA VYŽÁDÁNÍ:
prodloužení termínu, vyšší kategorie ubytování, letecká či trajektová doprava.

Pobytová taxa

Na Sardinii v průběhu posledních let zavádějí některá města pobytovou taxu. Kde byla již zveřejněna, uvádíme její výši u ubytovacích kapacit (cca €1-5/den/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu, platí se na místě.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.