Podzim v Barbagii - Otevřené dvorky - Meana Sardo, Onani, Orgosolo ***

Popis hotelu

Charakteristika

Termín 12.-16.10.2023
Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:Meana Sardo 14.-15.10.2023
Během festivalu budete svědkem přípravy tradičního zdobeného velikonočního pečiva Su Pani Pintau a sladkého dezertu Su Pani e Saba. Upečete svatební chléb a uvidíte nevěstu v tradičním kroji. Ochutnáte místní vynikající vína, doprovázená sýry různého stáři a seznámíte se s karnevalovou maskou Iscorrocciadores. V oblasti bohaté na lesy, kopce a prameny vedou stezky k objevování scénických a přírodních krás území Meana Sardo. Vinice, které pokrývají kopce obklopují město a dodávají mu opojné barvy a vůně. Z vrcholu hory Bruncu Sant’Elia ve výšce 1083 m si můžete vychutnat široký výhled na pohoří Gennargentu a hluboká údolí vyhloubená vodními cestami. Hlavním z nich je řeka Araxisi, která označuje hranici s Atzarou. Při procházce podél jeho mnoha přítoků můžete narazit na jeden z nejsladších vodních zdrojů využívaných obyvatelstvem. Ulice historického centra Meana Sardo jsou velmi sugestivní a odhalují záblesky starobylých uliček. Typické domy jsou postaveny z břidlicového kamene a zdobeny klenutými portály v campidanéském stylu nebo krásnými rámy z trachytu a pískovce ze 17.–18. století v goticko-katalánském stylu, dílem místních řemeslníků zvaných picapedreris. Území si uchovává četná svědectví o nuragické éře: jsou zde jak jednověžové nuragy ze střední doby bronzové (1660-1330 př. n. l.), tak vícevěžové nuragy z nedávné doby bronzové (1300-1100 př. n. l.). Nuraghe Nolza, Su Nuraxi a Maria Incantada se datují do této poslední fáze, ke které se váže legenda o zamilované víle. Podle oblíbené pohádky žila Maria Incantada (nebo Cantada) v nuraghe a při tkaní na zlatém stavu se zlatými nitěmi melodickým hlasem zpívala pro svého milence, který byl v su cùccuru de Nolza, ve stejnojmenném nuraghe, držen v zajetí obrem, který střežil velký poklad. Tři krásné sošky, nalezené v lokalitě Polu, pocházejí ze středního neolitu a zobrazují středomořskou bohyni mateřskou s obézními tvary, symbol blahobytu.

Onani 14.-15.10.2023

Během celého festivalu budete moci na různých místech pozorovat různé fáze zpracování pšenice, ať už mletí mouky, zpracování krupice, výrobu těstovin, chleba nebo cukroví. Budete se moci vydat na cestu do historie prostřednictvím místních kostelů, účastnit se přípravy sýru, naučit se umění zpracování vlny nebo se pobavit při hudebních a divadelních vystoupeních.
Antika a moderna koexistují v obci, která se může pochlubit počátky sahajícími až do pravěku a která dokázala hledět do budoucnosti sázením na tradiční umění a vlastní kulturu.
Místní legenda vypráví o starověké vesnici pojmenované po nuragickém náčelníkovi, z něhož pochází Onanie, sardinský název vesnice Onanì.
Archeologické nálezy svědčí o tom, že počátky centra sahají až do nuragického věku, což dokumentují i ​​četné památky roztroušené po celé oblasti: od klasických věží, přes hrobky obrů až po posvátnou studnu Muros d'Avria . Území však vypráví ještě starší příběh, o čemž svědčí přítomnost hrobek vytesaných do skály nazývaných „domus de janas“, „domy pro víly“, pocházející přinejmenším ze třetího tisíciletí před naším letopočtem.
Území Onanì charakterizuje bohatá rozmanitost krajiny, kde se návštěvník může svým pohledem toulat po různých a vždy okouzlujících panoramatech. Zelené kopce jsou pokryty krásnými dubovými lesy obklopenými esencemi středomořské křoviny. Ty jsou zároveň domovem různých druhů místní fauny: divočáků, zajíců, koroptví atd.
Orgosolo 14.-15.10.2023

Jednou z nejoriginálnějších vesnic na ostrově je horská obec Orgosolo, známá pro politické grafitti, které můžete pozorovat téměř ve všech jejích koutech a také jako útočiště banditů. Během festivalu se budete moci zúčastnit komentované prohlídky centra, kde se dozvíte historii a příběhy jednotlivých výjevů a ochutnáte typické sýry, salámy, chléb, cukroví, víno a masité hlavní chody. Krom toho budete moci obdivovat umění místních řemeslníků skrz výrobky ze dřeva, zlata, kůže a hedvábí, kresbu na kamení, keramiku a dřevo.
Komunita Orgosola se v průběhu let vyznačovala velkou statečností a bojovností svých obyvatel, kteří i v minulém století ukázali, jak malý zástup mužů oživený silnou vůlí může změnit osud dějin.
Země umělců a kolébka archaických tradic Orgosolo odhaluje živého ducha a hluboké pouto se svými kořeny. Bohaté archeologické dědictví se může pochlubit významnými památkami z přednuragské éry: v oblasti můžete navštívit několik menhirů a domus de Janas, včetně menhirů Tettene, Istovuzzi a Pandelai.
Úchvatná krajina, nedotčené lesy a grandiózní přírodní úkazy charakterizují pohoří Supramonte v oblasti Orgosola.
Jedná se o rozsáhlou plošinu vápence a dolomitů s výjimečnými skalními útvary obohacenou bohatou vegetací napájenou bohatými podzemními vodními cestami. Oblast je součástí zálivu Orosei a národního parku Gennargentu.

Ubytování

Uvedená cena zahrnuje ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu, zajištění letecké či trajektové dopravy.

Stravování

Snídaně

Pláž

Vesnice Onaní se nachází tři čtvrtě hodiny cesty od přímořských letovisek La Caletta, Marina di Orosei či Cala Gonone, odkud vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei - Cala Luna, Cala Mariolu, Cala Goloritzé a další, které patří k nejvíce ikonickým plážím Sardinie. Orgosolo je odsud vzdálené asi hodinu jízdy.
Zobrazit úplný popis

Vybavenost hotelu

Interaktivní audioprůvodceInteraktivní audioprůvodce

Výběr termínu

Počet dospělých
1.dítě do
2.dítě do
3.dítě do
Počet dětí do 2 let
Připravuji pro vás přehled cen a možných termínů, čekejte prosím...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3*

NA VYŽÁDÁNÍ:
prodloužení termínu, vyšší kategorie ubytování, letecká či trajektová doprava.

Pobytová taxa

Na Sardinii v průběhu posledních let zavádějí některá města pobytovou taxu. Kde byla již zveřejněna, uvádíme její výši u ubytovacích kapacit (cca €1-5/den/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu, platí se na místě.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.