Podzim v Barbagii - Otevřené dvorky - Gavoi, Lollove, Tonara ***

Popis hotelu

Charakteristika

Termín 5.-12.10.2023


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:Gavoi 7.-8.10.2023 
Během festivalu budete moci navštívit místní obecní muzeum a výstavu tradičních ručně vyráběných šperků, dovíte se více o vesnickém životě v horách a pokocháte se výjevy z pastýřského života. Ochutnáte nejznámější odrůdy vín Cannonau, Monica či Cagnulari, doprovázené sýry různé doby zrání, salámy, medem a chlebem. Ti dobrodružnější se mohou účastnit jedné z organizovaných exkurzí kolem jezera Gusana, trasa skrývá i mnohé archeologické poklady.

Gavoi, obklopené kopci a horami a omýváno potoky, se může pochlubit strategickou polohou v centru Sardinie.
Reliéfy vynikají po celém městě a chrání ho před silnými větry: na severu je hora Pisanu Mele, na západě pohoří Brundihòne a Chizu de noli, na východě pohoří Puddis a Cogoddio (severovýchod). na jihu se otevírá panorama s okouzlujícím údolím řeky Taloro.

Od bohatého archeologického dědictví až po četné kulturní iniciativy zde rozhodně není nedostatek příležitostí k rekreaci a novým zážitkům.

Pro ty, kteří se chtějí seznámit s vírou a obřady přednuragského období, se doporučuje návštěva archeologických nalezišť poblíž kostela Sa Itria; zde je slavný menhir Sa perda Longa, který se tyčí ze země více než 3 metry, zatímco seskupení menhirů je stále viditelné na mýtině Perdas Fittas.
Lollove 7.-8.10.2023


Jedna z nejmenších obcí na ostrově, která je také zařazená do kategorie "vesnice duchů" protože nemá žádné stálé obyvatele. V rámci festivalu se Vám ale otevře v celé své parádě. Budete moci ochutnat originální pochoutky připravené dle dávných receptur, obdivovat řemeslné výrobky a zasnít se při poslechu různých hudebních vystoupení.

Pár kilometrů od Nuora stojí malá a okouzlující vesnička Lollove, kde se návštěvník ponoří do nadčasové éry, pozastavené v romantické minulosti, která odolává plynutí staletí.
Je uzavřena v nádherné kotlině, kterou omývají potoky a obklopena zelenými kopci. Obec se návštěvníkovi odhalí po několika kilometrech ujetých úzkou vedlejší silnicí, která začíná hned za křižovatkou na Orune ze státní silnice 131.

Mezi ulicemi centra jsou starobylé ruiny plné půvabu pokryty neobdělávanou vegetací, která umožňuje pohled na staré dvory kolem domů obehnaných suchými kamennými zdmi. Zde se pečovalo o malé zeleninové zahrádky, vedle kterých je dodnes možné najít ovocné stromy.

"Lollove as essere chei s'abba 'e su mare: ne jako crèschere ne apparèschere mai! "Těmito slovy byla na vesnici spuštěna kletba, od té doby okouzlená a zabalená do sugestivní atmosféry, kde vládne téměř neskutečné ticho.
Legenda vypráví, že některé jeptišky ze starobylého kláštera, snad kajícné františkány, byly obviněny z tělesných vztahů s místními pastýři a byly nuceny vesnici opustit. Když odcházeli, vyslovili strašlivé odsouzení: 'Lollove, budeš jako voda v moři, nikdy nevyrosteš ani se neukážeš (růst) nikdy!'

Zdá se, že příběh se stal skutečností pro městečko, které odolalo svému úplnému zmizení pouze díky houževnatosti několika obyvatel, kteří si dodnes předávají dávné příběhy a místní zvyky.Tonara 7.-8.10.2023 
Jedna z nejkrásnějších podob festivalu probíhá v malé horské vesničce, která je proslavená výrobou tureckého medu, který bude také hlavním protagonistou. Budete si moci natrhat ořechy v místních lesích, navštívíte mlýn, budete obdivovat tradiční kroje a proces tkaní koberců. Vše v doprovodu vynikajících pochoutek z lokálních produktů a vína.

Vesnice tureckého medu Tonara je známá po celém ostrově výrobou lahodného nugátu, který prodávají pouliční prodejci na všech festivalech a veletrzích na Sardinii. Známí jsou také řemeslníci, kteří vyrábějí sonaggia a pittiolos, různé druhy kravských zvonců používaných pro stáda. Jeho obyvatelé se specializovali na řadu typických výrob, čímž si zachovali mnohé z místních tradic.

Na mnoha vyhlídkách, které obklopují město Tonara, se pohled ztrácí na nekonečných panoramatech, které sahají až k zálivu Cagliari. Z kopců Gennargentu se rozprostírají bujné lesy a četné prameny, které napájejí řeky po proudu.

Výrazy toni a toneri označují v sardinštině fascinující vápencové útesy, které charakterizují město Tonara, od kterého pravděpodobně pochází jeho název. Mezi těmito mimořádnými útvary počínaje neolitem se usadily starověké sardinské civilizace, o kterých se v okolí nachází několik svědectví.

Ubytování

Uvedená cena zahrnuje ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu, zajištění letecké či trajektové dopravy.

Stravování

Snídaně

Pláž

Vesnice Gavoi a Lollove se nachází asi hodinu cesty od přímořského letoviska Cala Gonone, odkud vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei - Cala Luna, Cala Mariolu, Cala Goloritzé a další, které patří k nejvíce ikonickým plážím Sardinie. Tonara se nachází v centru ostrova, do hodiny jízdy se dostanete do několika přírodních oáz, kde je možné koupání. Jmenovitě Sa Stiddiosa nebo Is Caddaias.
Zobrazit úplný popis

Vybavenost hotelu

Interaktivní audioprůvodceInteraktivní audioprůvodce

Výběr termínu

Počet dospělých
1.dítě do
2.dítě do
3.dítě do
Počet dětí do 2 let
Připravuji pro vás přehled cen a možných termínů, čekejte prosím...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

LETECKÝ ZÁJEZD: zpáteční letenku včetně všech tax, ubytování se snídaní, pronájem vozu kategorie B na celou dobu pobytu, služby delegáta na telefonu (1.6.-15.10.2023)

Pobytová taxa

Na Sardinii v průběhu posledních let zavádějí některá města pobytovou taxu. Kde byla již zveřejněna, uvádíme její výši u ubytovacích kapacit (cca €1-5/den/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu, platí se na místě.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.