Charakteristika

Termín 30.11. - 4. 12. 2023Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:


Gadoni 2.- 3. 12.2023

Vesnice ve středu Sardinie je jedním z hlavních protagonistů průmyslové archeologie na ostrově, o čemž se v rámci festivalu budete moci přesvědčit při prohlídce dolu Funtana Raminosa. Budete svědky pečení tradičního velikonočního chleba a svým hlasem zvolíte vítěze nejkrásnějšího kousku. Po zapálení ohňů uvidíte karnevalové masky, tance a hudební vystoupení dechového nástroje Launeddas. To vše pochopitelně za doprovodu místních produktů, originálních pokrmů a výborného vína.

Území Gadoni, střežené mezi horami Sa Scova a Arzanadolu a protnuté fascinujícími převisy údolí řeky Flumendosa, nabízí jedinečnou přírodu s divokým kouzlem.

Důl Funtana Raminosa, symbol města a jeho historie, uchovává četná svědectví o dávných civilizacích, které obývaly území Gadoni. Počínaje dobou železnou bylo místo navštěvováno nejprve domorodými obyvateli a později Féničany a Římany. Důkazy o prehistorických památkách zůstávají ve zbytcích Arcu Nuraxi a Piscia Quaddu nuraghi, stejně jako v hrobkách podél řeky Flumendosa, zatímco četné nálezy (zachované v Národním archeologickém muzeu Sassari) jsou soustředěny poblíž městského centra, kde se nachází pozdně římská nekropole objevena v raném středověku.Oniferi 2.- 3. 12.2023

Během zastávky v této vesnici neuniknete jejímu největšímu nehmotnému dědictví, zapsanému na seznamu UNESCO, a sice sboru tenorového zpěvu. Ochutnáte tradiční sušenky Su Bistoccu Ingapau a cukroví Sas Gatzas, chléb carasau, sýrový dezert Sa Panedda, ale i spoustu masitých pokrmů a zeleninu z nultého kilometru. Bude svědky strojení do krojů a tanečních vystoupení, v neposlední řadě se představí karnevalové masky.

Oniferi je malé město v Barbagia di Ollolai, které hraničí na severu s Benetutti, na západě s Orotelli a na východě a jihu s Orani. Město je rozděleno do různých čtvrtí, jako je Su Nodu, Monte Ormina, Santu Juvanne, Su Cantaru, Su Pizu de S'Ortu, Untana a Sant'Antoni, zatímco vesnička Sos Eremos je od města vzdálena asi jeden kilometr.

Město se nachází v nadmořské výšce 478 metrů, na úpatí zalesněného kopce "Sa Costa". Jeho území je průměrně kopcovité a z velké části využíváno jako pastviny. Oniferi má také pozoruhodné lesní dědictví, sestávající převážně z korku, dubu zeleného, dubu cesmínového a olivových hájů, zejména v oblastech Sa Serra, Su Berre, Ogorthi a Sos Settiles, které se nacházejí v severo-střední části. V jižní oblasti jsou naopak rozsáhlé oblasti se středomořskými křovinami, jako v lokalitách Sa Chessa a Sa Mata.

Vesnice, ve které dnes stojí město Oniferi, se zrodila ve středověku, její stopy se dodnes zachovaly prostřednictvím románského kostela San Gavino. Oniferi byla také jednou z vil patřících do Curatoria di Dore v Judikátu Logudoro, které zahrnovaly také Orani, Sarule, Ottana, Orotelli, Nuoro a Orgosolo.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 4* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Nejbližší pláže z vesnice Oniferi se nachází v letovisku Cala Gonone (40-70 km od ubytování, bude upřesněno při rezervaci). Z místního přístavu vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei, které se těší celosvětové slávě, jmenovitě Cala Luna, Cala Gabbiani, Cala Goloritzé, Cala Sisine, Cala Mariolu a další.
Gadoni se nachází téměř v úplném centru Sardinie, nejbližší pláže na západě jsou v zálivu Oristano (asi 70 km) nebo na východě v Santa Maria Navarrese (asi 110 km). Ve středu ostrova se nachází spousta přírodních sladkovodních bazénů, kde je koupání možné a kde naplno oceníte krásu a rozmanitost sardinské přírody. Jmenovitě Is Caddaias, Sa Stiddiosa, Funtana Is Arinus a další.
Probíhá načítání...

Důležité

Změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje

ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3*

NA VYŽÁDÁNÍ:
prodloužení termínu, vyšší kategorie ubytování, letecká či trajektová doprava.

Pobytová taxa

Ve většině lokalit na Sardinii se platí pobytová taxa. Jedná se o povinný poplatek (osoba/noc), jehož výše je rozdílná dle lokality, kategorie ubytování, termínu pobytu či věku klienta. Kde je nám výše pobytové taxy známa, uvádíme ji v povinných poplatcích na místě - radnice ji však mohou vyhláškou změnit, proto je uvedenou výši nutno chápat jako orientační (rozsah bývá cca € 1-5/noc/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu a může být provozovatelem ubytování vyžadována pouze platbou v hotovosti.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.

VÝLETY LZE OBJEDNAT POUZE K ZÁJEZDU