Podzim v Barbagii - Otevřené dvorky - Aritzo, Ottana, Desulo ***

Popis hotelu

Charakteristika

Termín 27.-31.10.2022


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 3.-4.9., Oliena 10.-11.9., Sarule 10.-11.9., Dorgali 17.-18.9., Teti17.-18.9., Orani17.-18.9., Austis 24.-25.9., Lula 1.-2.10., Meana Sardo 1.-2.10., Orotelli 1.-2.10., Gavoi 8.-9.10., Lollove 8.-9.10., Tonara 8.-9.10., Onani 15.-16.10., Orgosolo 15.-16.10., Belví 22.-23.10., Sorgono 22.-23.10., Aritzo 29.-30.10., Ottana 29.-30.10., Desulo 29.10.-1.11., Ovodda 4.-6.11., Mamoiada 4.-6.11., Nuoro 12.-13.11., Tiana 12.-13.11., Atzara 19.-20.11., Ollolai 26.-27.11., Gadoni 3.-4.12., Oniferi 3.-4.12., Fonni 8.-11.12., Ortueri 10.-11.12., Orune 17.-18.12. a Olzai 17.-18.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:

Aritzo 29.-30.10.2022

V této horské vesničce jsou hlavním představitelem kaštany, jejichž vůně se rozléhá i do okolí. Budete mít možnost navštívit staré španělské vězení, pokochat se v ekomuzeu horskou tématikou, poznat místní kostely, hrad a přírodní unikát Su Texile. To vše za doprovodu tradičních produktů, cukroví, vína, řemeslných výrobků, hudebních a tanečních vystoupení.

Šťastná poloha na kopcích obklopujících masiv Gennargentu učinila z Aritzo oblíbené prázdninové letovisko, které si již v prehistorických dobách zvolily staré sardinské civilizace jako strategický bod. Je obklopeno krajinou okouzlující krásy bohaté na čerstvé prameny.

Oblast oplývá lískovými a kaštanovými lesy, ze kterých se vyrábí vyhlášené místní řemeslné výrobky, které i dnes představují důležitou hospodářskou činnost.

Environmentální turistika je dalším zdrojem horského centra: mnoho návštěvníků chodí po sugestivních stezkách, které vedou ke krásám oblasti, jako je Su Texile a starověké ledárny.

Zruční a vynalézaví obyvatelé vesnice se proslavili stavbou sas domos de su nie neboli „domů ze sněhu“. První písemné informace o stavbě těchto hlubokých studen, ve kterých se uchovával sníh, pocházejí ze sedmnáctého století: nasbíraný během zimy na vršcích Gennargentu a vylisovaný v ledárně, byl pokryt silnou vrstvou kapradin, pak kmeny a zeminou, aby se mohl v létě prodávat pro chlazení potravin a nápojů v různých centrech Sardinie.


Ottana 29.-30.10.2022

Jedna z nejpůsobivějších zastávek vás čeká bezesporu v Ottaně, kde vás na cestě za poznáním místních tradic doprovodí známé karnevalové masky Boes, Merdules a Filonzana. Kromě ohromujících představení budete moci ochutnat to nejlepší z místní produkce medu, cukroví Sas Gatzas, vynikající víno a obdivovat řemeslné umění pletení košíků, zpracování železa a kůže.

Město se nachází na okraji aluviální oblasti řeky Tirso, v blízkosti zalesněných kopců, které označují vstup do kraje Barbagia di Ollolai a které se zvedají do masivu Gennargentu. Území tvoří široká plochá rozloha, zřídka přerušovaná vrchovištními útvary.

První přítomnost člověka na území Ottany se datuje do mladšího paleolitu, jak dokládá asi 3000 litických artefaktů, které svědčí o pravděpodobné existenci skutečného průmyslu v tomto sektoru.

Mnohé kulturní aspekty spojené s dávnými tradicemi byly vždy zakořeněny v Ottaně, kde přetrvávají dodnes a v posledních letech jsou posíleny díky angažovanosti mladých lidí, kteří prostřednictvím zakládání kulturních skupin a sdružení znovu oživují světské a náboženské slavnosti velmi vzdáleného původu.


Desulo 29.10-1.11.2022

Nejdelší etapa festivalu se koná v horské vesnici, jejíž tradiční kroje jsou známé po celém ostrově. Budete svědkem strojení nevěsty, tanců, divadelních a hudebních představení. Ochutnáte "hrdinské ovoce" kaštany, víno, cizrnu, různé druhy ovoce, které farmáři pěstují na strmých pahorcích, jež vesnici obklopují a jejichž sběr je často hrdinským činem. Nebude chybět ani zdobení krojů středověkou technikou předávanou z generace na generaci, výroba svíček, tureckého medu a další výjevy z každodenního horského života na ostrově.

Rodiště slavného básníka Montanaru (Antioco Casula, 1878-1957), který jej v jedné ze svých skladeb z roku 1904 popisuje takto: „Fiera e ruzza, in mesu a sos castanzos / Seculares, ses posta, o bidda mia, / Attacada a sos usos d'una ia, / Generosa, ospitale a sos istranzos “('Hrdá a hrubá, uprostřed staletých kaštanů, jsi moje země, miluješ zvyky minulosti, štědrá, pohostinná k cizím lidem' ). Desulo zachovává mnoho svých tradic, díky kterým je jedinečné a velmi milované těmi, kdo v něm žijí, a těmi, kdo jsou vítáni v jeho komunitě.

I dnes je možné obdivovat krásné tradiční šaty v červeném orbace, jemně vyšívané, nošené při hlavních příležitostech a festivalech. O velkém významu pastevecké kultury svědčí četné přístřešky v horách, charakteristické pinnetty: kruhové kamenné chatrče pokryté svazky dřeva a korkové kůry, které připomínají starodávnou nuragickou architekturu.

Velké slunečné prostory chráněné nejvyššími horami ostrova představovaly bezpečné útočiště pro starověké národy, které se usazovaly na územích Desula od neolitu.

Mezi nejvyššími vrcholy ostrova objevíte kouzelnou krajinu, kde se harmonická a svěží údolí setkávají s drsnými a osamělými reliéfy, království pastýřů a jejich legend.
Jako ta, která vypráví o krásné mladé Marii de Idussà, která si nechtěla nikoho vzít a zmizela v horách, kde ji pastýři stále slyší zpívat velmi sladkým hlasem při tkaní na jejím zlatém stavu.

Ubytování

Uvedená cena zahrnuje ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu, zajištění letecké či trajektové dopravy.

Stravování

Snídaně

Pláž

Ottana, Aritzo i Desulo se nachází téměř v úplném centru Sardinie, nejbližší pláže na západě jsou v zálivu Oristano (asi 70 km) nebo na východě v Santa Maria Navarrese (asi 110 km). Ve středu ostrova se nachází spousta přírodních sladkovodních bazénů, kde je koupání možné a kde naplno oceníte krásu a rozmanitost sardinské přírody. Jmenovitě Is Caddaias, Sa Stiddiosa, Funtana Is Arinus a další.
Zobrazit úplný popis

Vybavenost hotelu

Výběr termínu

Počet dospělých
1.dítě do
2.dítě do
3.dítě do
Počet dětí do 2 let
Připravuji pro vás přehled cen a možných termínů, čekejte prosím...

Důležité

Změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje

ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3*

NA VYŽÁDÁNÍ:
prodloužení termínu, vyšší kategorie ubytování, letecká či trajektová doprava.

Pobytová taxa

Na Sardinii v průběhu posledních let zavádějí některá města pobytovou taxu. Kde byla již zveřejněna, uvádíme její výši u ubytovacích kapacit (cca €1-5/den/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu, platí se na místě.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.