Charakteristika

Termín 2.-6.11.2023


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:

Desulo 1.-5.11.2023

Nejdelší etapa festivalu se koná v horské vesnici, jejíž tradiční kroje jsou známé po celém ostrově. Budete svědkem strojení nevěsty, tanců, divadelních a hudebních představení. Ochutnáte "hrdinské ovoce" kaštany, víno, cizrnu, různé druhy ovoce, které farmáři pěstují na strmých pahorcích, jež vesnici obklopují a jejichž sběr je často hrdinským činem. Nebude chybět ani zdobení krojů středověkou technikou předávanou z generace na generaci, výroba svíček, tureckého medu a další výjevy z každodenního horského života na ostrově.

Rodiště slavného básníka Montanaru (Antioco Casula, 1878-1957), který jej v jedné ze svých skladeb z roku 1904 popisuje takto: „Fiera e ruzza, in mesu a sos castanzos / Seculares, ses posta, o bidda mia, / Attacada a sos usos d'una ia, / Generosa, ospitale a sos istranzos “('Hrdá a hrubá, uprostřed staletých kaštanů, jsi moje země, miluješ zvyky minulosti, štědrá, pohostinná k cizím lidem' ). Desulo zachovává mnoho svých tradic, díky kterým je jedinečné a velmi milované těmi, kdo v něm žijí, a těmi, kdo jsou vítáni v jeho komunitě.

I dnes je možné obdivovat krásné tradiční šaty v červeném orbace, jemně vyšívané, nošené při hlavních příležitostech a festivalech. O velkém významu pastevecké kultury svědčí četné přístřešky v horách, charakteristické pinnetty: kruhové kamenné chatrče pokryté svazky dřeva a korkové kůry, které připomínají starodávnou nuragickou architekturu.

Velké slunečné prostory chráněné nejvyššími horami ostrova představovaly bezpečné útočiště pro starověké národy, které se usazovaly na územích Desula od neolitu.

Mezi nejvyššími vrcholy ostrova objevíte kouzelnou krajinu, kde se harmonická a svěží údolí setkávají s drsnými a osamělými reliéfy, království pastýřů a jejich legend.
Jako ta, která vypráví o krásné mladé Marii de Idussà, která si nechtěla nikoho vzít a zmizela v horách, kde ji pastýři stále slyší zpívat velmi sladkým hlasem při tkaní na jejím zlatém stavu.

Ubytování

Uvedená cena zahrnuje ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu, zajištění letecké či trajektové dopravy.

Stravování

Snídaně

Pláž

Ottana, Aritzo i Desulo se nachází téměř v úplném centru Sardinie, nejbližší pláže na západě jsou v zálivu Oristano (asi 70 km) nebo na východě v Santa Maria Navarrese (asi 110 km). Ve středu ostrova se nachází spousta přírodních sladkovodních bazénů, kde je koupání možné a kde naplno oceníte krásu a rozmanitost sardinské přírody. Jmenovitě Is Caddaias, Sa Stiddiosa, Funtana Is Arinus a další.
Probíhá načítání...

Důležité

Změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje

ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3*

NA VYŽÁDÁNÍ:
prodloužení termínu, vyšší kategorie ubytování, letecká či trajektová doprava.

Pobytová taxa

Ve většině lokalit na Sardinii se platí pobytová taxa. Jedná se o povinný poplatek (osoba/noc), jehož výše je rozdílná dle lokality, kategorie ubytování, termínu pobytu či věku klienta. Kde je nám výše pobytové taxy známa, uvádíme ji v povinných poplatcích na místě - radnice ji však mohou vyhláškou změnit, proto je uvedenou výši nutno chápat jako orientační (rozsah bývá cca € 1-5/noc/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu a může být provozovatelem ubytování vyžadována pouze platbou v hotovosti.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.