Tempio Pausania

Zobrazit na mapě


Lokalita

OBECNÉ INFORMACE O OBLASTI

Okouzlující město v srdci oblasti Gallura, které se nachází na severovýchodě Sardinie, žulový chrám obklopený vodou a zelení, známý zejména pro karneval, výrobky z korku a muškát.
Je to kamenné město s parky a přírodními prameny, místem relaxace a zdravého horského vzduchu. V centru Gallury, na úpatí hory Limbara, se nachází Tempio Pausania, město se 14 tisíci obyvateli, s malebným starým centrem z žulových budov, chodníků a ulic lemovaných stromy. Město bylo vždy výchozím bodem oblasti Gallura, sídlo biskupa a místo kde sídlil místní soud. V období Judikátu (9.-15. století) pouze Templo a v roce 1879 bylo přidáno druhé jméno s odkazem na staré diecézní sídlo Phausania. Ve městě má dlouhou tradici zpracování žuly a korku, nachází se zde muzeum, které je výrobě a produktům věnováno. Dále je zde velmi populární víno (vermentino, karana a moscato) a Lu Carrasciali Timpiesu, alegorický karneval, který každoročně přitahuje sta tisíce návštěvníků. Součástí festivalu je "Lu Palu di la Frisgiola", jezdecký turnaj s typický karnevalovým moučníkem (frisgiola - podobné španělskému churros, smažené těsto hadovitého tvaru obalované v cukru) a lu acciuleddu 'e meli (copánky z těsta namáčené v medu). Li casgiatini (tvarohové koláčky) se jedí na Velikonoce a papassini (sušenky namáčené v cukrové polevě) na Vánoce. Z místní kuchyně jednoznačně vládne jídlo suppa cuata (pečená chlebová polévka se sýrem pecorino). Oslavy Svatého týdne probíhají na hlavní ulici Via Crucis prostřednictvím průvodu, který vyvrcholí Lu Sgraamentu - sundáním Ježíše z kříže. V srpnu se konají oslavy patronů svatého Pavla a Panny z Buoncammino.

Dnešní radnice a náměstí Piazza Gallura stojí na místě starého kapucínského kláštera. Naleznete zde palác markýze Pes di Villamarina z 18. století, současné sídlo Curie (soudní dvůr Evropské Unie) a muzeum Templense. Nedaleko se nachází katedrála San Pietro Apostolo, pocházející z počátku 13. století, která byla později rozšířená, zrekonstruovaná a znovu vysvěcená v roce 1839. Naproti ní stojí kostel Oratorio del Rosario (13. až 14. století), který byl pravděpodobně postaven na místě chrámu Castor a Pollux, které byly postavené na ochranu římských vojáků v Milizzaně. Gemellae, "římský chrám", jehož jméno je údajně odvozeno od římských dvojčat (gemini - dvojčata) Romula a Rema. Hlavní náboženský komplex tvoří katedrála, oratorium a kostel Santa Croce ze 13. století. V centru můžete také obdivovat kostel Nostra Signora del Pilar který nápadně připomíná španělský styl architektury. Kostel San Francesco a klášter řádu Menších bratří, jsou prvním renesanční svědectvím architektury na ostrově (1543-48).K dalším historickým stavbám patří kostel Očisty duše (18. století), Sant'Antonio (1657) a San Giuseppe. Klášter Padriho Scolopiho, byl ve své době (1665) významnou vysokou školou, která hrála důležitou roli v podporování gramotnosti na ostrově a nyní je z ní knihovna. Mezi občanskými budovami vynikají palác Massidda, Sanguinetti a Ex Me (1663 nejprve vězení, poté tržiště), divadlo Carmine, železniční stanice s obrazy Giuseppe Biasiho a středověká residence, ve které údajně pobýval Nino Visconti, soudce oblasti Gallura a přítel Dante Alighieriho, který ho zmínil v 8. zpěvu jeho Očistce v knize Božská komedie. Náměstí Piazza Faber, na kterém se nachází stejnojmenné muzeum, je pojmenováno po italském písničkáři Fabriziu De André, s konstrukcí navrženou ve spolupráci s architektem Renzem Piano. Na jeho počest se ve městě koná festival Incontri (setkání), nedaleko se nachází i venkovský dům L'Agnata di de Andre, ve kterém zpěvák žil se svou ženou a který je přestavěn na originální boutique hotel.V polovině července se koná mezinárodní sjezd folklóru: Tempio se může pochlubit tradičním elegantním ženským kostýmem.
Na obzoru hory Limbara se před vámi rozprostře lázeňský komplex Rinaggiu, místní prameny jsou známé pro své léčebné účinky už od dob římských.V parku Parco delle Rimembranze, byl za každého padlého vojáka z Tempia za 2. světové války, vysazen jeden strom jilmu.

První stopy lidského osídlení pochází z doby neolitické, nejčastěji potom z nuragské kultury - horská vesnice Lu Finocchiu, Tomba dei Giganti (hrobky obrů) a tucty zbytků nuraghe, včetně Majori a Izzana, které jsou jedny z největších v oblasti Gallura.

VÍCE O OBLASTI: Sardinie Sever - Kraj Olbia Tempio


Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku REZERVACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle