© Foto Samsonite Cosmolite

Letenky

Pravidla pro zavazadla a váhové limity

Pravidla pro zapsaná zavazadla

Váhový limit pro zavazadlo na cestujícího je stanoven na 23 kg (pro třídu Travel Pluss Class 32 kg). Cestující může mít nově více než jedno zavazadlo (tzn. je zrušeno omezení na 1 kus zapsaného zavazadla na cestujícího).

Zapsané zavazadlo musí splňovat následující rozměrová omezení: délka každé strany menší než 150 cm a součet všech tří stran menší než 250 cm.
Děti do 2 let mají nově nárok na 10kg povolené váhy zavazadla (mohou mít své zavazadlo o váze 10kg), případná nadváha infanta bude účtována doprovodné osobě. Bezplatně se přepravují kočárky, dětské postýlky, sedačky pro děti, invalidní vozíky na suché nebo gelové baterie. Kočárky je nutné zabalit do obalu, nebo ochranné folie, jinak dopravce nenese odpovědnost za jejich poškození. Bezplatně se přepravují asistenční psi (bez nároku na místo v letadle), doprovází-li nevidomé, hluché, či jinak postižené osoby.

Pravidla pro příruční zavazadla

Váha příručního zavazadla může být max. 8 kg a rozměry – délka 55 cm, šířka 45 cm a hloubka 25 cm (přičemž součet těchto tří rozměrů může být max. 115 cm).
Každý cestující může mít pouze 1 příruční zavazadlo + jednu malou osobní tašku (např. dámská kabelka nebo laptop) max. 3 kg, délka 40 cm, šířka 30 cm a hloubka 15 cm.
Navíc si cestující může vzít na palubu následující předměty pro osobní užití:

 • dámská kabelka,
 • kabát, šál nebo přikrývka,
 • deštník nebo vycházková hůl,
 • malý fotoaparát, kamera nebo dalekohled,
 • malý přenosný počítač,
 • četba na dobu letu,
 • jídlo pro dítě na dobu letu,
 • berle nebo podpěrné přístroje a zcela složitelný vozík pro invalidní osoby (který se z prostorových důvodů ukládá do nákladového prostoru letadla),
 • sedačka pro dítě v případě, že se vejde do uzavíratelné schránky nad hlavami cestujících.
Nově je spuštěna také možnost přepravy skladných dětských kočárků jako příručního zavazadla (příklad skladného kočárku je např. Babyzen Yoyo2) v kabině letadla za podmínek, že dětský kočárek:

 • splňuje rozměry/váhu kabinového zavazadla
 • je v ochranném obalu
 • nejedná se o nadpočetné kabinové zavazadlo
 • kapacita schránek nad hlavami cestujících (tzv. binů) přepravu umožňuje

  Upozorňujeme, že dle přepravních podmínek letecké společnosti Smartwings je výslovně zavedeno právo dopravce cestující přesadit bez ohledu na seating a nebo nechat přeložit kabinová zavadla do carga.

  Je přísně zakázáno přepravovat: howerboardy, segwaye, Samsung Galaxy Note 7 a jakékoli přehřívající se nebo poškozené baterie.
  Elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, pokud možno s odstraněnou baterií.
  Přeprava hudebních nástrojů (kytara, violoncello apod.) je možná pouze za podmínky zakoupení extra sedadla vč. seatingu pro cestujícího a seatingu pro extra sedadlo.

  Pozn.: povolená hmotnost a rozměry příručního zavazadla, jakož i počet zavazadel bude důsledně kontrolován. Příruční zavazadlo bude nutné předložit na odbavovací přepážce ke kontrole a bude označeno visačkou „APPROVED CABIN BAGGAGE“. Neoznačená příruční zavazadla (s výjimkou výše uvedených předmětů pro osobní užití a tašek s prodejem DUTY FREE, zakoupeným v tranzitním prostoru) nebudou při nástupu do letadla akceptována a budou odbavena jako zapsaná s příslušným poplatkem.

  Odbavovaná zavazadla musí být uzamčena a opatřena jmenovkou, na které uveďte cíl cesty. Vaše příruční zavazadla nesmí obsahovat žádné ostré kovové předměty. Na palubu letadla lze vzít minimální množství tekutin v malém balení do max. objemu 100 ml, všechna balení musí být umístěna v jednom uzavíratelném průhledném obalu o max obsahu 1 litr. Výjimky z těchto pravidel tvoří přeprava léků, zdravotní, kojenecké stravy, inzulínu apod.. Injekční stříkačku lze na palubě přepravovat pouze s písemným lékařským potvrzením, že ji cestující nezbytně potřebuje. Pro lety z destinací mimo ČR musí být potvrzení v anglickém jazyce.