Oniferi

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

Vesnice s pastorační tradicí ve střední Sardinii, 20 km od Nuora, obklopená lesy a známá díky důležité přednuragické hrobce.

Obklopen impozantním ramenem Gennargentu, z jeho téměř 500 metrů nad mořem, má výhled na nádherné údolí Sa Costa, pokryté korkovým dubem, dubem cesmínovým a olivovými háji. Oniferi je vesnice středověkého původu v kraji Barbagia di Ollolai, rozdělená do šesti okresů s 900 obyvateli: su Nodu, monte Ormina, santu Juvanne, su Cantaru, su Pizu de s’Ortu, Untana a Sant’Antoni.

V centru města se nachází nový farní kostel Sant'Anna, jehož první stavba pochází z 15. století a poté byl ve 20. století několikrát přestavován a přeměněn (na třílodní), a bývalý farní kostel San Gavino martire, pocházející z 15. století a s velkou uměleckou hodnotou, obklopený trávníkem. Bývalý patron se slaví na konci října. Zatímco v polovině ledna se zapalují ohně Sant'Antonio Abate doprovázeny vynikajícím vínem a typickými sladkostmi. Oniferi je jedním z center, kde je živá tradice zpívání tenoru, předávaná z generace na generaci a prohlášená za světové dědictví UNESCO. Některé oniferské skupiny dosáhly mezinárodní slávy. O kulturních, řemeslných, gastronomických a vinařských znamenitostech se budete moci dozvědět také u příležitosti festivalu Autunno in Barbagia.

Kolem města je pahorkatina, kterou protíná Rivu Mannu, přítok Tirso, z velké části využívána k pastvě. Oblast je osídlena již od neolitu a je velmi bohatá na archeologická naleziště: četné domus de Janas, dolmeny, menhiry, hrobky obrů a asi 40 nuraghe, které ovládají území a lze je připsat dlouhému období mezi střední dobou bronzovou a dobou železnou (mezi lety 1700-900 před naším letopočtem), včetně Ola, Murtas, Badu Pedrosu a Brodu. V jejich těsné blízkosti se nachází jedna ze tří nejzajímavějších přednuragských nekropolí, vytesaná do skály se stěnami, na nichž jsou vyryty symbolické prvky. Druhá je sos Settiles obklopená menhiry. Třetí je nekropole sas Concas, komplex dvaceti domus de Janas, největší a nejstarší v Barbagii (z roku 2700 před naším letopočtem), na území, kde se na rozdíl od tohoto místa hypogeské hroby objevují izolovaně nebo seskupené do malých skupin.

Fascinující prehistorická památka (patří mezi nejvýznamnější na Sardinii) se nachází ve trachytovém výchozu na okraji státní silnice 131 směrem na Nuoro a vyznačuje se nejen svým rozsáhlým a složitým půdorysem, ale také tajemnými architektonickými a symbolickými prvky: na stěnách některých hrobek - Emiciclo, X a Nuova Ovest - jsou vyryty grafity zobrazující muže vzhůru nohama, možná mrtvé. Uchvátí vás hrobka Emiciclo: tvořená předsíní, velkou půlkruhovou místností se zkoseným stropem a pěti dalšími vedlejšími celami.

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle