Ollolai

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

Ze slavné minulosti je dnes zemí umění tkaní a archaického souboje, tyčí se uprostřed hor a lesů v centru Sardinie, 30 km od Nuora.

Podle legendy bylo Ollolai rezidencí Ospitone, dux lidu Barbagia, jak ho v oficiálním dopise (v roce 594 našeho letopočtu) uznal papež Řehoř Veliký, který ho požádal o pomoc, aby povzbudil svůj lid ke konverzi. Toponym, možná odvozený od alalè, válečný pokřik před bitvou kmenů v oblasti, by odkazoval na vzpurnou povahu olollaských předků. Moc pokračovala v období Judikátu: centrum bylo sídlem kuratorií.

Dnes, s 1 500 obyvateli, dává jméno historické oblasti, jejíž je hlavním centrem, Barbagia di Ollolai. Asfodel, který barví okolní krajinu, je základní surovinou pro tradiční tkalcovské umění. Košíky vyrobené zručnýma rukama ollolaských žen můžete obdivovat v expozici de s’iscrarionzu. Zároveň je můžete pozorovat při práci na vesnických slavnostech a v listopadu u příležitosti festivalu Autunno in Barbagia. Společně budete svědky střetnutí archaického souboje, s'istrumpa, možná nuragského původu. Poté navštívíte žulové domy s portály z tmavého kamene, uspořádané kolem farního kostela San Michele Arcangelo, kdysi goticko-aragonského, poté několikrát přestavovaného. Jsou zde umístěny některé obrazy Carmela Florise, který zachytil ollolaské ženy v nádherných tradičních oděvech. Svatý patron se slaví dvakrát: začátkem května a koncem září. V polovině ledna se při festivalu ohňů Sant'Antonio Abate nabízí víno a typický dezert su pistiddu. Nejsrdečnější je svátek svatého Bartoloměje na konci srpna. V červenci se v oslím závodě střetne pět historických čtvrtí města.

Město, ponořené do zeleně středomořských křovin, dubů, tisů a staletých cesmín a obsypané nesčetnými prameny, se na svazích hory Santu Basili šplhá až do téměř tisíce metrů nad mořem. Nahoře stojí kostel San Basilio Magno, postavený v byzantském období a přestavěný ve 20. století. Trachytové kvádry původní stavby byly znovu použity pro cumbessie, ubytování pro poutníky, které obklopují budovu. Světec se slaví 1. září, na Nový rok byzantského kalendáře. Kolem něj uvidíte pozůstatky starověkého františkánského kláštera, opuštěného na konci 15. století po sporech mezi rodinami Ladu a Arbau.

Kořeny Ollolai sídlí v archeologickém parku Santu Basili. První lidské stopy pocházejí ze středního neolitu (z roku 4000 před naším letopočtem) v hrobech vykopaných v erodovaných jamkách a skalních úkrytech, jako je Sa Conca frabica, používaných až do doby železné. Nedaleko kostela se nacházejí zbytky nuragické vesnice. Oblast je poseta dalšími nuraghe ​​a osadou su Triqinzu, dosažitelné z velkolepé silnice k jezeru Cucchinadorza. Kolem ní vyčnívají další žulové vrcholy, které přesahují 1 100 metrů, včetně su Nodu de s'Aschisorgiu (pokladové skály), okna Sardinie: odtud se při jasné obloze pohled otevírá k moři na východě a na západě do vnitrozemí.

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle