NUORO

12.03.2013

Nuoro (36.478 obyvatel), město položené na svazích hory Ortobene, je hlavní město Barbagie.

První, původně čtvrť vesničanů, přišla o většinu svých starých staveb. Její centrum představuje starý kostel Chiesa delle Grazie, který pochází z konce 16. století. Nový kostel, postavený v šedesátých letech minulého století, se nachází na křižovatce dvou hlavních ulic: via La Marmora a Corso Garibaldi.

Druhá čtvrť je pastýřská. V jejích uzoučkých uličkách jsou zachovány staré stavby, z nichž některé byly zrekonstruované. V této čtvrti se narodila Grazia Deledda. V ulici, která je po ní pojmenovaná, můžete navštívit muzeum spisovatelky, kde jsou uloženy její osobní věci, fotografie, dopisy, první vydání jejích děl a kopie diplomu, kterým jí byla udělena Nobelova cena za literaturu v roce 1926.

Blízko ulice Corso Garibaldi se nachází náměstí Piazza Sebastiano Satta, zrekonstruované v roce 1967 sochařem jménem Constantino Nivola. Uprostřed bílé dlažby se nachází dva žulové bloky, uvnitř kterých jsou ve výklencích umístěny bronzové sošky znázorňující básníka z Nuora v různých etapách jeho života.

Katedrála Santa Maria della Neve, vybudovaná v letech 1836 až 1854 v neoklasicistickém slohu, se tyčí na vyvýšeném místě na stejnojmenném náměstí. Několik metrů odtud se nachází Muzeum lidových tradic a života (Museo della Vita e delle Tradizioni Popolari Sarde), otevřené v roce 1976 za účelem vystavení mnoha sbírek tradičních sardinských zvyků, které jsou jedinečné svého druhu, výjimečně krásné sbírky šperků, nástrojů, látek a nábytku, který pochází z tradiční řemeslné výroby ostrova.

Na konci dlouhého vyhlídkového bulváru Viale Ciusa se nachází kostel Chiesa della Solitudine, postavený podle nákresu Giovanniho Ciusi Romagna. Zde jsou uloženy ostatky spisovatelky Grazie Deleddy.