Mamoiada

Zobrazit na mapě
Zavřít mapu


Lokalita

Tradice a vášeň v centru Sardinie, pohostinná vesnice 16 kilometrů od města Nuoro vás uchvátí vínem, kulinářskými lahůdkami, tradičními obřady a poutavými večírky.

Nesčetné množství pramenů a potoků napájí svěží lesy, pastviny a vinice, z nichž pocházejí vynikající sýry a vína, díky nimž je země Mamuthones a Issohadores ještě známější. Mamoiada je pohostinné centrum s dvěma tisíci a 500 obyvateli v srdci kraje Barbagia di Ollolai, na hranici mezi pohořím Gennargentu a Supramonte. „Pastýřské stezky“ se rozvíjejí v reliéfech, silnicích pro přesun zvířat, které se staly turistickými a cyklistickými trasami. Během exkurzí potkáte Sos pinnetto, starobylé kamenné a dřevěné stavby, kde pastýři vyrábějí sardinský sýr fior di latte, ricottu, sa frughe a casu martzu, znamenitou pochoutku na tenký chléb carasau, jejíž příprava je rodinným rituálem. Mírné žulové kopce v okolí města opíjejí intenzivní vůně vinic. Zdejší vinařství produkují vyhlášené odrůdy cannonau a granazzu. Kuchyně má agropastýřskou tradici. Příležitostí k jejímu objevení je Tapas, listopadová zastávka v rámci tradičního ostrovního festivalu Podzim v Barbagii: ochutnáte šunky, maccarrones de busa, pane frattau, pečené sele, vařené skopové, fazole se sádlem a su sambeneddu. Cukrářské umění se dědí z generace na generaci: typické jsou orulettas a s’aranzada.

Sugestivní karneval Mamoiadě je jednou z nejstarších lidových oslav na ostrově, lákadlem pro návštěvníky z celého světa. Hrdiny jsou mamuthoni, kteří nosí černou masku s výraznými rysy, vyřezanou ze vzácných dřevin a ovčí kůži, na kterou nakládají třicet kilo kravských zvonců (sa carriga). Během přehlídek postupují kadencovaným krokem a vydávají mrazivé zvuky. Tanec předků je přerušovaný Issohadores v elegantním červeném živůtku a bílé masce. Název pochází od soha, lana, se kterým lasují diváky. První „vypuštění“ je 16. ledna u příležitosti oslav ohně Svatého Antonia Abate, které znamenají začátek karnevalu: kolem ohňů zapálených v historických čtvrtích se konají smírčí obřady. Tak zvané Visere, díla 'mistrů dřeva', jsou vystavena v muzeu středomořských masek, kde objevíte tradice spojené s převleky, typické pro agropastýřské komunity a jiné, související s různými starověkými civilizacemi Středomoří. Můžete obdivovat masky i z jiných měst ve střední Sardinii, či masky Mamuthones z počátku 19. století. Jevištěm karnevalových akcí je historické centrum města, které se rozvinulo v nadmořské výšce 650 metrů a vyznačuje se úzkými a spletitými uličkami, nad nimiž ční žulové domy. Chcete-li se dozvědět více o využití, zvycích a výrobním průmyslu městečka, můžete navštívit muzeum kultury a práce. Při procházce uličkami potkáte Nostra Signora di Loreto, nejspíš středověký kostel, přestavěný na konci 17. století s kupolí plnou fresek. Říká se mu Loreto de bidda, aby se odlišil od malého kostela Loret’Attesu, kde se konají oslavy Madony Sněžné. Byzantskému kultu svatých Kosmy a Damiána je zasvěcena venkovská svatyně, obklopená 50 poutními domy (cumbessias).

Procházka krajinou také odhalí mimořádnou rozmanitost a pestrost pravěkých památek. Dolmeny, pedras fittas (menhiry) a asi 40 domus de Janas, zde nazývané concheddas, pocházejí z neolitu. Nejvíce vyniká Sa Conchedda Istevene, komplex vzdálený asi tři kilometry od města, datovaný do let 3200–2800 př. n. l., šest hrobek vykopaných na skalnatém opevnění, některé rozdělené na chodby (nebo atria), hlavní místnosti a cely, jiné do výklenků, jak bývalo spíš zvykem. Jedna z nich uchovává symbolické prvky (býčí busty, rytiny a kruhové obrazce), vzácné pro hrobky v této oblasti. Na okraji města najdete na ostrově jedinečný úkaz: sa Perda Pintà (malovaný kámen), také známý jako stéla Boeli, obrovská žulová deska vysoká přes dva a půl metru, zdobená soustřednými kruhy, zahnutými holemi a číšemi, podobné sochám nalezeným v prehistorických stavbách v keltských oblastech. Symboly jsou spojeny s kultem plodnosti a cyklem smrti a znovuzrození. V Mamoiadě nalezneme celkem 32 nuraghe, mezi nimiž vyniká nuraghe Arràilo, vyznačují nejúrodnější půdu v oblasti, obklopeny pozůstatky starověkých vesnic a hrobek obrů. V římských dobách byla Mamoiada možná Manubiata (hlídaná), stanice podél vojenské silnice. To potvrzují dvě historické čtvrti: su 'Astru (vojenský tábor) a su' Antaru vetzu (stará studna).

Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku KALKULACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle