Charakteristika

Termín 28.9. - 5.10.2022


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 3.-4.9., Oliena 10.-11.9., Sarule 10.-11.9., Dorgali 17.-18.9., Teti17.-18.9., Orani17.-18.9., Austis 24.-25.9., Lula 1.-2.10., Meana Sardo 1.-2.10., Orotelli 1.-2.10., Gavoi 8.-9.10., Lollove 8.-9.10., Tonara 8.-9.10., Onani 15.-16.10., Orgosolo 15.-16.10., Belví 22.-23.10., Sorgono 22.-23.10., Aritzo 29.-30.10., Ottana 29.-30.10., Desulo 29.10.-1.11., Ovodda 4.-6.11., Mamoiada 4.-6.11., Nuoro 12.-13.11., Tiana 12.-13.11., Atzara 19.-20.11., Ollolai 26.-27.11., Gadoni 3.-4.12., Oniferi 3.-4.12., Fonni 8.-11.12., Ortueri 10.-11.12., Orune 17.-18.12. a Olzai 17.-18.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:

Lula 1.-2.10.2022
Během festivalu budete moci pozorovat různé způsoby zpracování a mletí pšenice a ochutnáte tradiční pokrmy. S místním průvodcem objevíte historii centra města a ve večerních hodinách bude pozorovat hvězdy s astronomy z lokální asociace. Událostí vás provede řada hudebních vystoupení a nebudou chybět ani taneční vystoupení v tradičních krojích.

Město Lula, ohraničené dvěma vrcholy Punta Catirina a Punta Turuddò, oba vysoké 1127 metrů, se rozvíjí v oblasti velké přírodní krásy na úpatí vápencového obra Mont'Albo. Masiv byl Evropskou unií prohlášen za lokalitu veřejného zájmu kvůli četným rostlinným a živočišným endemismům. Ponořeny do téměř nedotčené přírody žijí různé živočišné druhy: čolek Mont’Albo, muflon, kočka divoká, kuna, krkavec, kavče červenozobé a orel skalní.

Obrovské bohatství území Lula přitahovalo starověké civilizace již od pravěku, o čemž se svědčí mnohá svědectví. Jeho bujné lesy vedly k hypotéze, že sardinské toponymum Lùvula / Lùgula pochází z etruského výrazu „lucus“ nebo „posvátné dřevo“.

Mimořádné domus de janas pocházejí z období neolitu, hrobky místně nazývané „concheddas“, z nichž některé byly vyhloubeny ve skále poblíž dolu Sos Enattos, který pravděpodobně používali již Proto-Sardinci. Nádherné jeskyně, upravené pro náboženské a pohřební účely, jako je jeskyně Sos Omines agrestes, pocházejí ze stejného období, zatímco v nurágské éře byly na drsných kopcích vztyčeny nepřístupné věže, hrobky obrů a kouzelné vesnice.Meana Sardo 1.-2.10.2022
Během festivalu budete svědkem přípravy tradičního zdobeného velikonočního pečiva Su Pani Pintau a sladkého dezertu Su Pani e Saba. Upečete svatební chléb a uvidíte nevěstu v tradičním kroji. Ochutnáte místní vynikající vína, doprovázená sýry různého stáři a seznámíte se s karnevalovou maskou Iscorrocciadores.

V oblasti bohaté na lesy, kopce a prameny vedou stezky k objevování scénických a přírodních krás území Meana Sardo. Vinice, které pokrývají kopce obklopují město a dodávají mu opojné barvy a vůně.

Z vrcholu hory Bruncu Sant’Elia ve výšce 1083 m si můžete vychutnat široký výhled na pohoří Gennargentu a hluboká údolí vyhloubená vodními cestami. Hlavním z nich je řeka Araxisi, která označuje hranici s Atzarou. Při procházce podél jeho mnoha přítoků můžete narazit na jeden z nejsladších vodních zdrojů využívaných obyvatelstvem.

Ulice historického centra Meana Sardo jsou velmi sugestivní a odhalují záblesky starobylých uliček. Typické domy jsou postaveny z břidlicového kamene a zdobeny klenutými portály v campidanéském stylu nebo krásnými rámy z trachytu a pískovce ze 17.–18. století v goticko-katalánském stylu, dílem místních řemeslníků zvaných picapedreris.

Území si uchovává četná svědectví o nuragické éře: jsou zde jak jednověžové nuragy ze střední doby bronzové (1660-1330 př. n. l.), tak vícevěžové nuragy z nedávné doby bronzové (1300-1100 př. n. l.). Nuraghe Nolza, Su Nuraxi a Maria Incantada se datují do této poslední fáze, ke které se váže legenda o zamilované víle. Podle oblíbené pohádky žila Maria Incantada (nebo Cantada) v nuraghe a při tkaní na zlatém stavu se zlatými nitěmi melodickým hlasem zpívala pro svého milence, který byl v su cùccuru de Nolza, ve stejnojmenném nuraghe, držen v zajetí obrem, který střežil velký poklad.
Tři krásné sošky, nalezené v lokalitě Polu, pocházejí ze středního neolitu a zobrazují středomořskou bohyni mateřskou s obézními tvary, symbol blahobytu.Orotelli 1.-2.10.2022
Z Orotelli pochází hned několik tradičních dezertů, které budete mít možnost během festivalu ochutnat a naučit se jejich přípravě. Dále budete svědkem kování koní, zpracování dřeva, korku a žuly místními umělci. Vrcholem programu je strojení karnevalových masek Sos Thurpos a jejich následná přehlídka v centru města, doprovázená folkovým hudebním vystoupením.

Navzdory žulovému území se město vyznačovalo spíše zemědělskou ekonomikou než tradiční pastýřskou činností ostrova. V 60. letech 20. století s krizí v odvětví obilovin zemědělská komunita téměř definitivně zanikla. Zachovalo se řemeslo, které díky jejich umění a dovednostem vedlo k tomu, že orotelští ševci jsou známí po celé provincii. Město bylo vždy považováno za domov klasických holínek sos cambales, stále ručně vyráběných podle tradice a za použití dřevěných tvarů, kozí kosti na konečnou úpravu a podšívku, strunových šídel a nožů na řezání kůže.

Centrum stojí na náhorní plošině charakterizované žulovými horninami skromné ​​velikosti, zejména tonality přítomnými především v Serra d'Orotelli, severně od obydleného centra. Město se rozvíjí ve dvě samostatná jádra: nejstarší, s historickým centrem uspořádaným kolem kostela zasvěceného San Giovanni Battista a nedalekého kostela San Lussorio, a od 30. let 20. století novou čtvrtí Mussinzua, kde se nachází venkovský kostel sv. Santissimo Salvatore a farní kostel Spirito Santo, spolupatron města Orotelli, postavený od roku 1970 v moderním stylu na troskách starého aragonského kostela ze 14. století.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Vesnie Meana Sardo a Orotelli se nachází téměř v úplném centru Sardinie, nejbližší pláže na západě jsou v zálivu Oristano (asi 70 km) nebo na východě v Santa Maria Navarrese (asi 110 km), Lula je od pláže v Orosei vzdálená asi 40 km. Ve středu ostrova se nachází spousta přírodních sladkovodních bazénů, kde je koupání možné a kde naplno oceníte krásu a rozmanitost sardinské přírody. Jmenovitě Is Caddaias, Sa Stiddiosa, Funtana Is Arinus a další.

S podporou našeho interaktivního průvodce

Lula Meana Sardo Orotelli
Probíhá načítání...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

LETECKÝ ZÁJEZD: zpáteční letenku včetně všech tax, ubytování se snídaní, pronájem vozu kategorie B na celou dobu pobytu, služby delegáta na telefonu (1.6.-1.10.2022)

Pobytová taxa

Ve většině lokalit na Sardinii se platí pobytová taxa. Jedná se o povinný poplatek (osoba/noc), jehož výše je rozdílná dle lokality, kategorie ubytování, termínu pobytu či věku klienta. Kde je nám výše pobytové taxy známa, uvádíme ji v povinných poplatcích na místě - radnice ji však mohou vyhláškou změnit, proto je uvedenou výši nutno chápat jako orientační (rozsah bývá cca € 1-5/noc/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu a může být provozovatelem ubytování vyžadována pouze platbou v hotovosti.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.