Podzim v Barbagii - Otevřené dvorky - Dorgali, Teti, Orani ****

Popis hotelu

Charakteristika

Termín 14.9.-21.9. nebo 15.9.-22.9.2022


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 3.-4.9., Oliena 10.-11.9., Sarule 10.-11.9., Dorgali 17.-18.9., Teti17.-18.9., Orani17.-18.9., Austis 24.-25.9., Lula 1.-2.10., Meana Sardo 1.-2.10., Orotelli 1.-2.10., Gavoi 8.-9.10., Lollove 8.-9.10., Tonara 8.-9.10., Onani 15.-16.10., Orgosolo 15.-16.10., Belví 22.-23.10., Sorgono 22.-23.10., Aritzo 29.-30.10., Ottana 29.-30.10., Desulo 29.10.-1.11., Ovodda 4.-6.11., Mamoiada 4.-6.11., Nuoro 12.-13.11., Tiana 12.-13.11., Atzara 19.-20.11., Ollolai 26.-27.11., Gadoni 3.-4.12., Oniferi 3.-4.12., Fonni 8.-11.12., Ortueri 10.-11.12., Orune 17.-18.12. a Olzai 17.-18.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:

Dorgali - 17.-18.9.2022
Etapa Podzimu v Barbagii v Dorgali je zaměřená především na místní delikatesy. Budete svědkem zpracování vína, mletí mouky, pekařské činnosti, přípravy sardinské těstoviny fregoly a dezertu na bázi mandlí a pomerančů Gattó e Aranzada. Ochutnáte sádlo v různých fázích stárnutí, včelí med, oříškové krémy a projdete si proces sbírání a zpracování šafránu. Z řemeslných činností se můžete těšit na pletení košíků, ruční výrobu nožů, tkaní koberců, výrobu šperků z filigrány, dřevařské umění a keramiku. Jedním z vrcholů festivalu je strojení nevěsty do tradičního kroje.

Zrození centra Dorgali je zahaleno mytologickou aurou: podle některých legend název připomíná jméno svého zakladatele, Saracéna jménem Drugàl. Podle jiných příběhů byli jejími prvními obyvateli Féničané, kteří se unavení neustálými útoky z moře přestěhovali ze své původní osady na pobřeží poblíž Fuili a po překročení Monte Bardia („stráž“) se usadili v lokalitě zvané Isportana, což v místní variantě znamená 'přijet'.

Mezi křišťálově čistým mořem a svěžími horami nabízí území Dorgali výjimečnou rozmanitost krajiny a atrakcí, včetně velmi slavné Grotte del Bue Marino. Tyto jeskyně, zasazené mezi fascinující útesy, které se noří do zálivu Orosei, uchovávají neobyčejnou podzemní krajinu, v níž jsou stále viditelné starověké rytiny zobrazující tančící muže a kde až do konce dvacátého století žila kolonie tuleňů středomořských (odtud název lokality), kteří jsou nyní chránění, protože jim hrozí vysoké riziko vyhynutí.

Velké civilizace Středomoří, které navštěvovaly jeho území, po sobě zanechaly velmi bohatou kulturní nálož, která se dodnes odráží v rozmanitém řemeslném umění Dorgali. Tradiční ornamentální postupy a motivy oživují rafinované kompozice, autentické projevy mimořádného lidového umění předávaného po staletí.Teti - 17.-18.9.2022
Během festivalu ochutnáte tradiční chléb carasau, čerstvě připravené domácí těstoviny, pečeni z divokých prasat nebo dezert, který si generace předávají po staletí. V místním archeologickém muzeu objevíte bronzové sošky z nurágského období, navštívíte místní zahrady a nasajete posvátnou atmosféru v místním kostele.

Populární legendy o Teti vyprávějí o pokladech (iscusorzos) ukrytých po staletí v horách ve středu ostrova. Podle vyprávění starých lidí byla právě díky snu mladého muže z města v devatenáctém století objevena fascinující svědectví o archaické civilizaci Nuragů.
První doklady o přítomnosti člověka na území pocházejí již ze středního neolitu (V tisíciletí př. n. l.): v oblasti Atzadalai byla spolu s kamennými sekerami a zbytky zpracování obsidiánu nalezena jedinečná soška zvaná „Spící Venuše“, jedna z nejstarších. uměleckých děl ze Sardinie.

Počínaje devatenáctým stoletím se město proslavilo objevem jednoho z nejdůležitějších posvátných míst starých Sardů: svatyně Abini. Kromě rozsáhlé nuragické vesnice byla identifikována oblast zasvěcená rituálům, ohraničená zdí, ve které je posvátná studna; zde byly nalezeny četné votivní bronzy zobrazující různé postavy včetně fantastických válečníků reprezentovaných 4 pažemi a 4 očima.

Město se rozvíjí v nadmořské výšce 714 metrů na severní straně Punta sa Marghine, ze kterého se za krásných dnů můžete kochat úchvatnými výhledy. Z výšky 954 metrů nad mořem můžete obdivovat vlastně všechny okolní hory: od jihovýchodu se pohled opírá na Gennargentu s vrcholy Muggianeddu a Monte Spada, pokračuje severovýchodně na Supramonte di Orgosolo a Oliena, na sever na řetězu Marghine, od Goceano po Monte Limbara a na západě dosahuje Monte Ferru a moře zálivu Oristano.

Drsné žulové vrcholy protkané mírnými kopci pokrytými staletými lesy a bohatými na čerstvé prameny charakterizují krajinu Teti, typického sardinského horského centra.Orani - 17.-18.9.2022
Během festivalu v Orani se můžete těšit na prohlídku mastekového dolu, na procházku městem s místním průvodcem nebo na výstavu řemeslných a uměleckých děl. Navštívíte místní knihovnu a kostel, ochutnáte typické hlavní chody i dezerty a vyfotíte si tradiční karnevalové masky ¨Su Bundu".

Město, známé po staletí jako Orani mannu („velké“) pro svou velikost a význam, bylo až do osmnáctého století jedním z největších obydlených center ve střední a severní Sardinii.

Počátky města sahají až do pravěku, jak dokládají archeologické nálezy v různých historických čtvrtích. Celé území bylo navštěvováno již od neolitu kvůli přítomnosti mastekových dolů, z nichž se vyráběly neobyčejné sošky bohyní matek, starověkých božstev proto-Sardů.

Bujné lesy, úrodné kopce a bohatá naleziště vzácných nerostů rámují město, které se nachází v nádherné kotlině mezi zeleným reliéfem Sa Costa a severozápadními odnožemi Monte Gonare.

Výjimečné zdroje jeho území silně ovlivnily historii a rozvoj centra, které bylo navštěvováno již od pravěku. Fascinující sošky bohyní matek vyrobené z mastku vytěženého z nedalekých dolů pocházejí z neolitu a nyní jsou ceněny a zahrnuty v geominerálním parku Sardinie. Až do minulého století se z těžebních lokalit San Francesco a Sa Matta těžilo obrovské množství mastku, nazývaného sa preda modde nebo bílé zlato, díky čemuž se Orani stalo jedním z nejvýznamnějších evropských nalezišť.

Orani, domov umělců, intelektuálů a zručných řemeslníků, byl rodištěm dvou velkých mistrů sardinského umění: Costantina Nivoly a Maria Delitaly.

Muzeum Nivola bylo věnováno světoznámému sochaři. Jeho díla jsou umístěna v evokující struktuře staré městské umývárny na kopci Su Cantaru obklopené fascinujícími venkovními prostory, ve kterých jsou umístěna některá monumentální díla, včetně známých matek, které odkazují na božstva předků Středomoří. V bývalém františkánském klášteře v centru města je zřízena zajímavá sbírka dřevorytů, leptů, litografií a olejomaleb od umělkyně Maria Delitaly.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 4* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Nejbližší pláže se nachází v letovisku Cala Gonone (10-40 km od ubytování, bude upřesněno při rezervaci). Z místního přístavu vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei, které se těší celosvětové slávě, jmenovitě Cala Luna, Cala Gabbiani, Cala Goloritzé, Cala Sisine, Cala Mariolu a další.

S podporou našeho interaktivního průvodce

Dorgali Teti Orani
Zobrazit úplný popis

Vybavenost hotelu

Výběr termínu

Počet dospělých
1.dítě do
2.dítě do
3.dítě do
Počet dětí do 2 let
Připravuji pro vás přehled cen a možných termínů, čekejte prosím...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

LETECKÝ ZÁJEZD: zpáteční letenku včetně všech tax, ubytování se snídaní, pronájem vozu kategorie B na celou dobu pobytu, služby delegáta na telefonu (1.6.-1.10.2022)

Cena nezahrnuje

Pojištění - nabídka pojištění

Pobytová taxa

Na Sardinii v průběhu posledních let zavádějí některá města pobytovou taxu. Kde byla již zveřejněna, uvádíme její výši u ubytovacích kapacit (cca €1-5/den/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu, platí se na místě.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.