Charakteristika

Termín 28.9.-5.10.2023


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:


Dorgali - 30.9.-1.10.2023
Etapa Podzimu v Barbagii v Dorgali je zaměřená především na místní delikatesy. Budete svědkem zpracování vína, mletí mouky, pekařské činnosti, přípravy sardinské těstoviny fregoly a dezertu na bázi mandlí a pomerančů Gattó e Aranzada. Ochutnáte sádlo v různých fázích stárnutí, včelí med, oříškové krémy a projdete si proces sbírání a zpracování šafránu. Z řemeslných činností se můžete těšit na pletení košíků, ruční výrobu nožů, tkaní koberců, výrobu šperků z filigrány, dřevařské umění a keramiku. Jedním z vrcholů festivalu je strojení nevěsty do tradičního kroje.
Zrození centra Dorgali je zahaleno mytologickou aurou: podle některých legend název připomíná jméno svého zakladatele, Saracéna jménem Drugàl. Podle jiných příběhů byli jejími prvními obyvateli Féničané, kteří se unavení neustálými útoky z moře přestěhovali ze své původní osady na pobřeží poblíž Fuili a po překročení Monte Bardia („stráž“) se usadili v lokalitě zvané Isportana, což v místní variantě znamená 'přijet'.
Mezi křišťálově čistým mořem a svěžími horami nabízí území Dorgali výjimečnou rozmanitost krajiny a atrakcí, včetně velmi slavné Grotte del Bue Marino. Tyto jeskyně, zasazené mezi fascinující útesy, které se noří do zálivu Orosei, uchovávají neobyčejnou podzemní krajinu, v níž jsou stále viditelné starověké rytiny zobrazující tančící muže a kde až do konce dvacátého století žila kolonie tuleňů středomořských (odtud název lokality), kteří jsou nyní chránění, protože jim hrozí vysoké riziko vyhynutí.
Velké civilizace Středomoří, které navštěvovaly jeho území, po sobě zanechaly velmi bohatou kulturní nálož, která se dodnes odráží v rozmanitém řemeslném umění Dorgali. Tradiční ornamentální postupy a motivy oživují rafinované kompozice, autentické projevy mimořádného lidového umění předávaného po staletí.


Lula 30.9.-1.10.2023
Během festivalu budete moci pozorovat různé způsoby zpracování a mletí pšenice a ochutnáte tradiční pokrmy. S místním průvodcem objevíte historii centra města a ve večerních hodinách bude pozorovat hvězdy s astronomy z lokální asociace. Událostí vás provede řada hudebních vystoupení a nebudou chybět ani taneční vystoupení v tradičních krojích. Město Lula, ohraničené dvěma vrcholy Punta Catirina a Punta Turuddò, oba vysoké 1127 metrů, se rozvíjí v oblasti velké přírodní krásy na úpatí vápencového obra Mont'Albo. Masiv byl Evropskou unií prohlášen za lokalitu veřejného zájmu kvůli četným rostlinným a živočišným endemismům. Ponořeny do téměř nedotčené přírody žijí různé živočišné druhy: čolek Mont’Albo, muflon, kočka divoká, kuna, krkavec, kavče červenozobé a orel skalní. Obrovské bohatství území Lula přitahovalo starověké civilizace již od pravěku, o čemž se svědčí mnohá svědectví. Jeho bujné lesy vedly k hypotéze, že sardinské toponymum Lùvula / Lùgula pochází z etruského výrazu „lucus“ nebo „posvátné dřevo“. Mimořádné domus de janas pocházejí z období neolitu, hrobky místně nazývané „concheddas“, z nichž některé byly vyhloubeny ve skále poblíž dolu Sos Enattos, který pravděpodobně používali již Proto-Sardinci. Nádherné jeskyně, upravené pro náboženské a pohřební účely, jako je jeskyně Sos Omines agrestes, pocházejí ze stejného období, zatímco v nurágské éře byly na drsných kopcích vztyčeny nepřístupné věže, hrobky obrů a kouzelné vesnice.

Orotelli 30.9.-1.10.2023
Z Orotelli pochází hned několik tradičních dezertů, které budete mít možnost během festivalu ochutnat a naučit se jejich přípravě. Dále budete svědkem kování koní, zpracování dřeva, korku a žuly místními umělci. Vrcholem programu je strojení karnevalových masek Sos Thurpos a jejich následná přehlídka v centru města, doprovázená folkovým hudebním vystoupením. Navzdory žulovému území se město vyznačovalo spíše zemědělskou ekonomikou než tradiční pastýřskou činností ostrova. V 60. letech 20. století s krizí v odvětví obilovin zemědělská komunita téměř definitivně zanikla. Zachovalo se řemeslo, které díky jejich umění a dovednostem vedlo k tomu, že orotelští ševci jsou známí po celé provincii. Město bylo vždy považováno za domov klasických holínek sos cambales, stále ručně vyráběných podle tradice a za použití dřevěných tvarů, kozí kosti na konečnou úpravu a podšívku, strunových šídel a nožů na řezání kůže. Centrum stojí na náhorní plošině charakterizované žulovými horninami skromné ​​velikosti, zejména tonality přítomnými především v Serra d'Orotelli, severně od obydleného centra. Město se rozvíjí ve dvě samostatná jádra: nejstarší, s historickým centrem uspořádaným kolem kostela zasvěceného San Giovanni Battista a nedalekého kostela San Lussorio, a od 30. let 20. století novou čtvrtí Mussinzua, kde se nachází venkovský kostel sv. Santissimo Salvatore a farní kostel Spirito Santo, spolupatron města Orotelli, postavený od roku 1970 v moderním stylu na troskách starého aragonského kostela ze 14. století.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 4* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Nejbližší pláže se nachází v letovisku Cala Gonone (10-40 km od ubytování, bude upřesněno při rezervaci). Z místního přístavu vyjíždí výletní lodě na zátoky zálivu Orosei, které se těší celosvětové slávě, jmenovitě Cala Luna, Cala Gabbiani, Cala Goloritzé, Cala Sisine, Cala Mariolu a další.

S podporou našeho interaktivního průvodce

Dorgali Teti Orani
Probíhá načítání...

Důležité

Změna programu je vyhrazena

Cena zahrnuje

LETECKÝ ZÁJEZD: zpáteční letenku včetně všech tax, ubytování se snídaní, pronájem vozu kategorie B na celou dobu pobytu, služby delegáta na telefonu (1.6.-1.10.2023)

Cena nezahrnuje

Pojištění - nabídka pojištění

Pobytová taxa

Ve většině lokalit na Sardinii se platí pobytová taxa. Jedná se o povinný poplatek (osoba/noc), jehož výše je rozdílná dle lokality, kategorie ubytování, termínu pobytu či věku klienta. Kde je nám výše pobytové taxy známa, uvádíme ji v povinných poplatcích na místě - radnice ji však mohou vyhláškou změnit, proto je uvedenou výši nutno chápat jako orientační (rozsah bývá cca € 1-5/noc/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu a může být provozovatelem ubytování vyžadována pouze platbou v hotovosti.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.