Charakteristika

Termín 20.9-27.9.2023


Pro všechny, kdo chtějí Sardinii poznat se všemi jejími zvyky, tradicemi, chutěmi, řemeslem a historií jsou připraveny cestovatelské balíčky v rámci festivalu Podzim v Barbagii.

Poloha

Tradiční festival probíhá zpravidla o víkendech od září do prosince v centru Sardinie, v menších vesničkách i ve větších městech v historickém kraji Barbagia. Letošní etapy se účastní obce Bitti 2.-3.9., Oliena 9.-10.9., Sarule, Teti 16.-17.9, Orani, Austis 23.-24.9., Dorgali, Lula, Orotelli 30.9.-1.10., Gavoi, Lollove, Tonara 7.-8.10., Meana Sardo, Onani, Orgosolo 14.-15.10., Belví, Ottana, Sorgono 21.-22.10., Aritzo, Olzai 28.-29.10., Desulo 1.-5.11., Ovodda 4.-5.11., Mamoiada 3.-5.11., Nuoro, Tiana 11.-12.11., Atzara 18.-19.11., Lodine, Ollolai 25.-26.11., Gadoni, Oniferi 2.-3.12., Fonni 8.-10.12., Ortueri 9.-10.12., Orune 16.-17.12.

Vybavení

FESTIVAL PROBÍHÁ VE DNECH:
Austis 23.- 24.9.2023 Během festivalu v Austisu budete moci navštívit kostel Nanebevzetí Panny Marie, budete pozorovat malířské umění místních umělců a prohlédnete si staré dřevěné hračky. Zážitek doprovodí zpět místního tenorového sboru, degustace sýrů a chleba. V neposlední řadě budete moci obdivovat karnevalové masky Sos Colonganos a S´Urtzu.
Starobylý název centra, Augustis, pochází z doby římské nadvlády a právě z říše Octaviana Augusta (Řím 63 př. n. l. - Nola 14 n. l.).
Území však vypráví ještě starší příběh: obsidiánové hroty šípů, které se nacházejí v celé oblasti, jsou známkami minulosti, která sahá až do neolitu. Některé významné památky také patří do pravěku, jako je dolmen Perda Longa a nedaleko nuragi Lughia, Turria a Istecori, svědci sardinské civilizace, která se rozvinula v době bronzové.
Přes Sas andalas, síť cest, které jsou svědky dávných příběhů, se dostanete k malým i velkým pokladům oblasti Austis, mezi nimiž se odkrývají fascinující krajiny. Při procházce náhorní plošinou Mandrolisai objevíte nádherný primární les cesmínových dubů, které nebyly nikdy káceny, krásné lesy z korkového dubu obklopené středomořskými křovinami a působivé přírodní sochy modelované atmosférickými činiteli na žulové skále.
Území Austis, zasazené mezi tři historické regiony (Barbagia, Mandrolisai a Barigadu), je místem setkávání a směsicí znalostí a tradic.
Starobylé masky sos Cologanos, které charakterizují austiský karneval, odkazují na pohanské rituály: obličej je zakrytý černou korkovou maskou, na které jsou upevněny větve jahodníku, zatímco na těle nosí ovčí kůže a na ramenou je zavěšeno několik zvířecích kostí, které během pohybu vydávají rušivý rytmický zvuk.

Orani - 23.-24.9.2023
Během festivalu v Orani se můžete těšit na prohlídku mastekového dolu, na procházku městem s místním průvodcem nebo na výstavu řemeslných a uměleckých děl. Navštívíte místní knihovnu a kostel, ochutnáte typické hlavní chody i dezerty a vyfotíte si tradiční karnevalové masky ¨Su Bundu". Město, známé po staletí jako Orani mannu („velké“) pro svou velikost a význam, bylo až do osmnáctého století jedním z největších obydlených center ve střední a severní Sardinii. Počátky města sahají až do pravěku, jak dokládají archeologické nálezy v různých historických čtvrtích. Celé území bylo navštěvováno již od neolitu kvůli přítomnosti mastekových dolů, z nichž se vyráběly neobyčejné sošky bohyní matek, starověkých božstev proto-Sardů. Bujné lesy, úrodné kopce a bohatá naleziště vzácných nerostů rámují město, které se nachází v nádherné kotlině mezi zeleným reliéfem Sa Costa a severozápadními odnožemi Monte Gonare. Výjimečné zdroje jeho území silně ovlivnily historii a rozvoj centra, které bylo navštěvováno již od pravěku. Fascinující sošky bohyní matek vyrobené z mastku vytěženého z nedalekých dolů pocházejí z neolitu a nyní jsou ceněny a zahrnuty v geominerálním parku Sardinie. Až do minulého století se z těžebních lokalit San Francesco a Sa Matta těžilo obrovské množství mastku, nazývaného sa preda modde nebo bílé zlato, díky čemuž se Orani stalo jedním z nejvýznamnějších evropských nalezišť. Orani, domov umělců, intelektuálů a zručných řemeslníků, byl rodištěm dvou velkých mistrů sardinského umění: Costantina Nivoly a Maria Delitaly. Muzeum Nivola bylo věnováno světoznámému sochaři. Jeho díla jsou umístěna v evokující struktuře staré městské umývárny na kopci Su Cantaru obklopené fascinujícími venkovními prostory, ve kterých jsou umístěna některá monumentální díla, včetně známých matek, které odkazují na božstva předků Středomoří. V bývalém františkánském klášteře v centru města je zřízena zajímavá sbírka dřevorytů, leptů, litografií a olejomaleb od umělkyně Maria Delitaly.

Ubytování

V ceně zájezdu je ubytování se snídaní v ubytovací kapacitě odpovídající standardům 3* v okruhu 20 kilometrů do místa konání festivalu Podzim v Barbagii.
Na vyžádání možnost prodloužení pobytu, ubytování u moře nebo posunutí termínu.

Stravování

Snídaně

Pláž

Austis se nachází téměř v úplném centru Sardinie, nejbližší pláže na západě jsou v zálivu Oristano (asi 70 km) nebo na východě v Santa Maria Navarrese (asi 110 km). Ve středu ostrova se nachází spousta přírodních sladkovodních bazénů, kde je koupání možné a kde naplno oceníte krásu a rozmanitost sardinské přírody. Jmenovitě Is Caddaias, Sa Stiddiosa, Funtana Is Arinus a další.

S podporou našeho interaktivního průvodce

Probíhá načítání...

Důležité

Změna programu vyhrazena

Cena zahrnuje

LETECKÝ ZÁJEZD: zpáteční letenku včetně všech tax, ubytování se snídaní, pronájem vozu kategorie B na celou dobu pobytu, služby delegáta na telefonu (1.6.-1.10.2023)

Pobytová taxa

Ve většině lokalit na Sardinii se platí pobytová taxa. Jedná se o povinný poplatek (osoba/noc), jehož výše je rozdílná dle lokality, kategorie ubytování, termínu pobytu či věku klienta. Kde je nám výše pobytové taxy známa, uvádíme ji v povinných poplatcích na místě - radnice ji však mohou vyhláškou změnit, proto je uvedenou výši nutno chápat jako orientační (rozsah bývá cca € 1-5/noc/osoba vč. dětí od 12 let). Tato taxa není zahrnuta v ceně pobytu a může být provozovatelem ubytování vyžadována pouze platbou v hotovosti.

Procentuálně vyčíslené slevy FIRST MINUTE/LAST MINUTE jsou již aplikované v cenách zájezdů.