Doprava na Sardinii autem a trajektem

27.01.2015

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sardinii dopravíte samozřejmě letecky. Ovšem můžete mít řadu důvodů, proč na Sardinii odcestovat autem po vlastní ose:

shlédnutí zajímavých lokalit na trase, využití Vašeho automobilu během pobytu na Sardinii, flexibilní dny příjezdu a odjezdu, dobrodružství atd. V neposlední řadě klienti rovněž zvažují finanční stránku přepravy. Zde vyvstává otázka, jsou-li nižší náklady na letenky nebo na vlastní dopravu.


<

Výdaje na pohonné hmoty ovšem nejsou jediným faktorem. Platí se rovněž dálniční známka přes Rakousko (cca € 8), mýtné za průjezd Brennerským průsmykem (cca € 8,00), dálniční poplatky přes Itálii (do Livorna cca € 33, do Civitavecchia nebo Piombina cca € 27, do Janova cca € 12) a především trajekt. Tyto poplatky vynásobte dvěma pro cestu nazpátek. Položka ceny lístku trajektu je variabilní, závisí na dni objednání trajetku (čím dříve, tím lépe; lístek za auto můžete mít i za € 1), na sezóně, na dni přepravy (ve špičce je trajekt dražší, např. v pátek, sobotu), na délce přepravy (za expresní loď je příplatek), plujete-li přes den/v noci, chcete-li kajutu, na typu Vašeho vozu (délce, výšce) atd. Vždy Vám uděláme kalkulaci „na míru“.

Na Sardinii se dostanete autem zhruba za jeden den. Je více variant různých tras, záleží také na tom, z které části republiky vyjíždíte. Například z Prahy je nejobvyklejší trasa na Rozvadov, přes Německo okolo Mnichova, dále na Kufstein, v Rakousku okolo Innsbrucku, do Itálie se dostanete přes Brennerský průsmyk a po dálnici dojedete téměř až do Livorna, kde se nalodíte na trajekt, který Vás za 6 až 10 hodin (dle typu lodi) dopraví na Sardinii (do Golfo Aranci nebo do Olbie). Golfo Aranci se nachází cca 15 km od Olbie. Trajkety z italské pevniny na Sardinii vyplouvají z přístavů Livorno, Janov, Civitavecchia a Piombino, na Sardinii připlouvají do přístavu Olbia (společnost Moby Lines) a Golfo Aranci (společnost Sardinia - Corsica Ferries).

Nejčastější trasa je přes přístav Livorno, kam se z Prahy dostanete přes následující místa: Praha – Plzeň – Rozvadov – Regensburg – Mnichov – Kufstein – Innsbruck – Brennerpass – Modena – Bologna – Firenze – Livorno (městy neprojíždíte). Čas jízdy je cca 10 hodin 30 minut (s přestávkami 15 min každé 2 hodiny), vzdálenost 1.127 km (z toho 1.111 km po dálnicích) V naší CK si můžete nechat zkalkulovat cenu Vašeho trajektu a přímo si trajektový lístek zakoupit, a to jak od společnosti Moby Lines, tak Sardinia – Corsica Ferries.