ASINARA

14.02.2015

Mořská rezervace Asinara spadá do oblasti Porto Torres V Sassari. Asinara je jedním z nejmalebnějších ostrovů ve Středozemním moři, ostrov udržující si svou přirozenou neměnnou přírodní tvář.


Asinara - maják 

To i díky tomu, že hostil po dlouhá léta trestaneckou kolonii: díky tomu měl ostrov omezený počet návštěvníků a tím si zachoval nedotčené přírodního prostředí. V roce 1997 se stal národním parkem a žádaným cílem krátkých plaveb podél pobřeží. Římany nazývaný Aenaria Insula (ostrov Aenarie) a Herculis Insula (Ostrov Hercula), má nyní jméno nejasného původu. Asinara by mohla vyplývat z názvu sardinského osla (asino)- zde reprezentovaný albíny s velmi jasnýma očima. Další hypotéza se váže k latinskému slovu "Sinuaria", které zmiňuje pobřeží modelované mírnými zátokami. Východní strana ostrova je bohatá na pláže a zátoky, jako ta z růžové žuly, zátoka makrel a Sant'Andrea. Západní strana se oproti tomu vyznačuje vysokými výběžky, které padají kolmo do moře: mezi ně patří vrchol hanby, signalizovaná místním majákem. Pestrou krajinu sjednocují dubové lesy v lokalitě Vallombrosa, které obohacují typickou středomořskou vegetaci: vegetace, kterou představují vzácné druhy, Evax rotungata se zaoblenými listy a Nananthea perpusilla Nananthea je ohrožený rod kvetoucích rostlin z kmene heřmánků z rodiny sedmikrásek, vyskytuje se na Korsice a Sardinii, naturalizovaný v některých částech Německa.


Asinara - pláž

Jak se tam dostat

Ostrov je dosažitelný z nového přístavu v obci Stintino a z Porto Torres, kde jsou umístěny informační stánky, kde je možné zakoupit vstupenky.

Informace

Na ostrově existuje služba řízených prohlídek organizovaných pracovníky parku na člunech s povolením proplouvat a kotvit podél pobřežní linie ostrova, off-road vozidly a na čtyřkolkách.