ARCIPELAGO DI LA MADDALENA

31.01.2015

Souostroví La Maddalena se skládá z 60 ostrovů a ostrůvků roztroušených v moři severovýchodní části Sardinie. Byl založen v roce 1996 jako první národní park na ostrově.


La Maddalena - vstupní brána, stejnojmenné přístavní město 

Žulové a břidlicové ostrovy se chlubí geomořskými podmínkami velké přírodní krásy, kterou si dochovaly také díky řídkému osídlení, které po staletí neohrožovalo jejich environmentální hodnotu. Park se rozkládá na ploše 50 ha a zahrnuje pobřeží o délce 180 km. Mezi nejvýznamnější ostrovy, kromě ostrova La Maddalena, který je jako jediný trvale osídlen již od založení města v roce 1770, patří ostrov Caprera, dosažitelný přes most Passo della Moneta, dále Bedelli, Razzoli a Santa Maria na severu, Spargi pak na jihu. Na ostrově Sant Stefano, byly nalezeny stopy neolitu (2500-2000 př.n.l.) o různých velikostech a z dávné geologické formace. Navštívit ostrovy je možné díky častým krátkým plavbám během celého roku. Každopádně, z města La Maddalena, ohraničeného vysokými hradbami, lze obdivovat celé souostroví. Město též historicky hostí základnu italského námořnictva, populace La Maddalena tak žije v přítomnosti italské a americké armády. Strategická poloha ve Středozemním moři přitahovala pozornost mimo jiné Napoleona Bonaparte a admirála Nelsona. Zakotvil zde také Giuseppe Garibaldi: hrdina dvou světů, přijel na ostrov Caprera a zůstal tam až do své smrti v roce 1882.


La Maddalena - Cala Napoletana di © Maisto Alberto

Jak se tam dostat

V přístavu Palau (Olbia-Tempio) se naloďuje na trajekty na La Maddalenu, dosažitelnou po cestě dlouhé asi 20 minut. Z přístavu Santa Teresa Gallura, kde neoperují žádné přepravní společnosti, je možné připlout s vlastní lodí.

Informace

Navštívit nejvýznamnější ostrovy, La Maddalena a Caprera, je možné vlastním autem. Ale taktéž jsou často využívány lodní výlety a půjčovny člunů, se kterými je možno odhalit opravdové divy moře a pobřeží celého souostroví. Lodní společnosti jsou nevíce zastoupeny v Palau, Santa Teresa di Gallura a La Maddalena centrum. Je možno následovat trasy archeologických potápěčů. Vzdělávací centrum Environmental, se sídlem v Stagnali, na Capreře, nabízí široké spektrum služeb pro školy. Zahrnuje také důležité mineralogické muzeum, centrum pro výzkum delfínů a muzeum moře. Garibaldiho památník a námořní muzeum Nino Lamboglia se nachází v La Maddalena.