SARDINIE NA 360 STUPŇŮ

31.01.2019

Od roku 2003 je cestovní kancelář a tour operátor Sardegna Travel referenčním bodem pro český turismus na tento italský ostrov, jež je perlou Středozemního moře.

Kancelář má k dispozici jedinečné know-how vzhledem k mimořádným zkušenostem jednatelů, Antonia a Martiny Costantino. "Na začátku jsme byli prakticky jediní, kdo prodával dovolenou na Sardinii, ostrov měl mezi Čechy ale takový úspěch, že nám záhy vyrostla konkurence," říká Antonio Costantino, generální manager Sardegna Travel. 

Jak se změnil český cestovní ruch směřující na Sardinii v posledních 15ti letech?

"Zájem o Sardinii se výrazně zvýšil. Jedná se především o střední až vyšší segment zákazníků. A tomu odpovídá i turistická nabídka ostrova. Neplatí totiž klišé, jež tvrdí, že Sardinie je na dovolenou drahá. Vedle vyloženě luxusních letovisek, jako je Costa Smeralda, je na Sardinii i celá řada destinací, kde jsou kvalitní hotely za přijatelnou cenu. Těm, jež chtějí ušetřit, vždy radím, aby svou dovolenou plánovali a objednali s předstihem. Mnoho hotelů má totiž first minute nabídky, jež zaručují dobré smluvní podmínky a také výraznou slevu. Při rezervaci v předstihu je navíc i větší výběr pokojů. Cestovní ruch na Sardinii roste, navíc hotely prodávají často své pokoje v balíčcích, takže za pár měsíců bude velice obtížné najít dobré pokoje za uspokojitelnou cenu. Toho je důkazem i fakt, že v posledních letech prakticky zmizely nabídky last minute. Řečeno kinematografickou metaforou: kdo dříve objedná, ten obsadí ta nejlepší místa."

Jste cestovní kanceláří. Jak čelíte trendu individuálního si zařizování dovolené skrze rezervační platformy?

"My neprodáváme jen hotelový pokoj nebo letenku, ale našim klientům nabízíme celou řadu služeb tak, aby dovolenou strávili co nejpříjemnějším způsobem. V naší cestovní kanceláři najde klient specialisty na Sardinii, kterých se může ptát. Na samotném ostrově pak máme delegáty, jejichž cílem je poskytnout asistenci a vyhovět žádostem našich zákazníků. Našim klientům dáváme k dispozici celou naši znalost Sardinie."

Pro mnohé je ale stěžejním argumentem cena, zařídit si sám dovolenou bývá levnější...

"To je ovšem také často jen mýtus. Není vůbec pravdou, že rezervační platformy, jako Booking, zaručují tu nejnižší cenu. Nabídky, které jako tour operátoři dostáváme, nám dovolují reagovat na vývoj cen na trhu. Díky smlouvám, které máme s hotely, můžeme prodávat ubytování za stejnou, ne-li nižší, cenu, jaká je na rezervačních platformách."

Existuje podle Vás, možnost, že by se Sardinie stala destinací pro turisty z ČR i mimo letní sezónu?

"Možnosti, jak rozvinout cestovní ruch i mimo letní sezónu, existují. Jedná se především o tematické zájezdy a cesty, které naše cestovní kancelář taktéž nabízí. Víme, například, že Češi mají velice rádi víno, takže jsme připravili zájezdy s degustacemi sardinských vín a specialit. Podobně to platí i pro sportovní nadšence v oblasti trekkingu, horských túr či potápění. Sardinie má 5000 let dlouhou historii a neuvěřitelné historické dědictví, takže je i dobrou destinací pro milovníky umění a archeologie. Podpora turismu mimo hlavní letní sezónu je pro region velkou výzvou. A my se také snažíme, v našem malém měřítku, podpořit všestranný cestovní ruch na Sardinii."

Většina turistů si spojuje Sardinii především s plážemi a mořem. Má vnitrozemí také co nabídnout? A jsou tam kvalitní turistická zařízení?

"Obyvatelé Sardinie museli v minulosti čelit mnoha invazím, takže bydleli spíše ve vnitrozemí než na pobřeží. A z toho důvodu je velká část kulturního a historického dědictví koncentrovaná právě ve vnitrozemí. A hotely jsou tam také na úrovni: například v Olieně, ve střední Sardinii, je celá řada vysoce kvalitních hotelových resortů. Velice zajímavé je také hlavní město ostrova, Cagliari, které svými restauracemi a čilým městským ruchem připomíná Barcelonu v menším měřítku."

Otázka na konec: není výlučné zaměření na Sardinii z podnikatelského hlediska poněkud omezující?

"To vůbec ne. Před patnácti lety jsme byli téměř jediní, kdo prodával dovolenou a zájezdy na Sardinii. Rozhodli jsme se, že se zaměříme na Sardinii, protože jsme v tom měli již výraznou zkušenost v této oblasti. Spolumajitelka Martina je specialistkou na marketing a incomingový turismus, zatímco já jsem působil v čele několika sardinských konsorcií na podporu cestovního ruchu a na konci 90. let jsem se stal krajským radním pro rozvoj cestovního ruchu. Dnes i další cestovní kanceláře a tour operátoři prodávají dovolené na Sardini, ale náš přístup zůstává jedinečný právě z toho důvodu, že se věnujeme výlučně Sardinii."

Zdroj: http://www.camic.cz/cs/news/sardinie-na-360-stupnu/