Z oázy na talíř

Monika Marzin

Jedním z exkluzivních zážitků, které jsme měli tu čest prožít se všemi zaměstnanci Sardegna Travel, byla návštěva závodu na chov a zpracování mušlí založeného původně jako konsorcium sardinských rybářů.

V chráněné přírodní oáze zde oceňovaný producent v zálivu Oristano chová mušle druhu "Mytilus galloprovincialis." Kontrolovaná produkce zde respektuje jak moře, tak celé území, a zaručuje tak produkt, který je vždy zdravý, bezpečný a pečlivě kontrolovaný v každé fázi jeho zpracování, od moře na Sardinii až na stoly milionů rodin a restaurací.

Sen, který se zde za více než 50 let činnosti stal realitou a rozrostl se z malého družstva sardinských rybářů do jedné z nejdůležitějších společností národního a regionálního rybolovu.

Oázu můžete navštívit v malých skupinách na elektrických vozících, které plně respektují faunu a flóru, která je obklopuje. Málokdo ví, že mušle se musí pravidelně obracet, aby měly správný poměr světla a byly chráněny před pražmami, které jsou jejich úhlavními nepřáteli.

Mušle, nebo slávky, se živí výhradně filtrováním mořské vody a zadržováním mikroorganismů, které se v ní nacházejí. Člověk je nemůže živit jiným způsobem; jediný způsob jak je chovat, je tedy přirozený - držet je ve vodě po celou dobu nezbytnou pro jejich růst a kontrolovat celkový zdravotní stav farmy.

Po jejich sběru, který probíhá z lodí, jsou mušle odvezeny do továrny Corru Mannue a během krátké doby jsou opět ponořeny do nádob k čištění, což je první fáze jejich zpracování v místní továrně. Fáze čištění mušlí probíhá v nádržích, které jsou naplněné mořskou vodou, podobnou té, ve které žili, a snáze tak zahajují čištění. Celý proces pak směřuje k balení a přípravě na palety a k expedici.

Důležité je, že k samotnému balení dochází až ve chvíli, kdy firma obdrží objednávku od zákazníka. Do té doby zůstávají mušle ve vodě. Teprve jakmile je přijata objednávka, jsou mušle sbírány na moři, očištěny a ihned poté vstupují na balící linku. Zde také dochází k ručnímu výběru, který eliminuje slávky nevhodné k prodeji, protože jsou buď porušené nebo příliš malé. Na konci balící linky jsou vybrané mušle zabaleny do typických sítí a připraveny k expedici.

Nyní budeme moci při vychutnávání pokrmů z mušlí, jako marinara nebo špaget s mušlemi, lépe ocenit tohoto nádherného mořského měkkýše.

Sdílení

Kategorie článků

Vše Sport na Sardinii Archiv článků Cestovní průvodce Kulturní dědictví Videa o Sardinii I Land Cestovní deníky

Poslední články

Antonio Costantino a jeho vize pro město Alghero

Během veřejného setkání na zaplněném náměstí Piazza Santa Croce představil Antonio Costantino, kandidát na obecního radního v administrativních volbách v Algheru v roce 2024, podrobnou vizi výzev a příležitostí místního cestovního ruchu. Otázky pokládala novinářka Sara Alivesi a Francesco Marinaro, představitel iniciativy "We Reform Alghero". Debata se dotkla zásadních otázek budoucnosti města a zdůraznila význam přístupu založeného na spolupráci.

 / algheronline.it

Chtěla bych žít do sta let?

Otázka, kterou si čas od času položí každý z nás, a která mě napadne při pomyšlení na Modré zóny, oblasti s vysokou koncentrací lidí dožívajících se sta a více let.

 / Kamila Červená

Sardinie, láska na první pohled

Kariéra a vášeň Martiny Costantino, majitelky jediného cestovního operátora v České republice specializovaného na zemi nuragů, "nejkrásnější ostrov Středozemního moře".

 / Giovanni Usai