Blog

Koncert: Tenores di Neoneli - Impàros

Italský kulturní institut 8.4.2022

"Canto a tenore" je nejstarší etnicko-hudební vyjádření Sardinie, jeden z nejpozoruhodnějších příkladů středomořské polyfonie pro bohatost témbrů, expresivitu a strukturální náročnost. Spojení čtyř mužských hlasů (bassu, contra, sa mesu boche a sa boche, od nejhlubšího po nejvyšší) tvoří naprosto unikátní zvukovou texturu.

 

Canto a tenore má velmi dávný původ, zcela jistě nejméně tisíciletý, zrodilo se jako imitace hlasů přírody, v němž su bassu napodobovalo bučení vola, sa contra bečení ovcí a sa mesu boche zvuky jehněte, zatímco sólista sa boche představuje samotného člověka, toho, kdo dokázal ovládnout přírodu. V roce 2005 bylo zařazeno organizací UNESCO na seznam ústního a nehmotného dědictví lidstva. Skupina Tenores di Neoneli, kterou v roce 1976 založil sólista Tonino Cau s cílem obnovit původní a jedinečný pěvecký modul tenorového zpěvu, kterému hrozilo vymizení z kolektivní paměti, za více než čtyřicet let svého působení vystupovala po celém světě, nebrání se vlivům jiných hudebních žánrů ani spolupráci s mezinárodně uznávanými umělci. Kromě písní starověké sardinské tradice Tenores di Neoneli v posledních letech složili a prezentovali v Itálii i v zahraničí písně, které vyprávějí příběhy významných osob narozených na Sardinii, jako jsou Antonio Gramsci a Emilio Lussu.

V Praze vystoupí Tenores di Neoneli za doprovodu dvou hráčů na starověký sardinský nástroj Iauneddas, Orlando Mascia a Luca Schirru.

Termín: 12.5.2022 v 19:30
Místo: kino Přítomnost, Siwiecova 1, Žižkov, 130 00  Praha 3

Ve spolupráci s Italským kulturním institutem.

Sdílení

Kategorie článků

Vše Sport na Sardinii Články o Sardinii Cestovní průvodce Kulturní dědictví Videa o Sardinii I Land

Poslední články

Punta Molentis

Pláže s omezeným počtem návštěvníků

V zájmu ochrany přírodního dědictví nejkrásnějších pláží na Sardinii se mnoho obcí rozhodlo zavést nová pravidla, aby se zabránilo přeplnění turisty na nejoblíbenějších plážích sardinského pobřeží. Pro sezónu 2022 jich opět několik přibylo a které to tedy jsou?

Blog  / 25.5.2022  / SARDEGNA TRAVEL

Up For Travelers

Ve středu 11. května jsme úspěšně odstartovali projekt Up For Travelers; průzkum cestovního ruchu, který v člověku objeví cestovatele.

Blog  / 8.4.2022  / Sardegna Travel

Cestování na palubách Smartwings

Od 5.3.2021 jen s negativním výsledkem antigenního nebo RT-PCR testu (výjimky v textu)

Blog  / 27.4.2021  / Smartwings