Blog

Koncert: Tenores di Neoneli - Impàros

Italský kulturní institut 8.4.2022

"Canto a tenore" je nejstarší etnicko-hudební vyjádření Sardinie, jeden z nejpozoruhodnějších příkladů středomořské polyfonie pro bohatost témbrů, expresivitu a strukturální náročnost. Spojení čtyř mužských hlasů (bassu, contra, sa mesu boche a sa boche, od nejhlubšího po nejvyšší) tvoří naprosto unikátní zvukovou texturu.

 

Canto a tenore má velmi dávný původ, zcela jistě nejméně tisíciletý, zrodilo se jako imitace hlasů přírody, v němž su bassu napodobovalo bučení vola, sa contra bečení ovcí a sa mesu boche zvuky jehněte, zatímco sólista sa boche představuje samotného člověka, toho, kdo dokázal ovládnout přírodu. V roce 2005 bylo zařazeno organizací UNESCO na seznam ústního a nehmotného dědictví lidstva. Skupina Tenores di Neoneli, kterou v roce 1976 založil sólista Tonino Cau s cílem obnovit původní a jedinečný pěvecký modul tenorového zpěvu, kterému hrozilo vymizení z kolektivní paměti, za více než čtyřicet let svého působení vystupovala po celém světě, nebrání se vlivům jiných hudebních žánrů ani spolupráci s mezinárodně uznávanými umělci. Kromě písní starověké sardinské tradice Tenores di Neoneli v posledních letech složili a prezentovali v Itálii i v zahraničí písně, které vyprávějí příběhy významných osob narozených na Sardinii, jako jsou Antonio Gramsci a Emilio Lussu.

V Praze vystoupí Tenores di Neoneli za doprovodu dvou hráčů na starověký sardinský nástroj Iauneddas, Orlando Mascia a Luca Schirru.

Termín: 12.5.2022 v 19:30
Místo: kino Přítomnost, Siwiecova 1, Žižkov, 130 00  Praha 3

Ve spolupráci s Italským kulturním institutem.

Sdílení

Kategorie článků

Vše Sport na Sardinii Články o Sardinii Cestovní průvodce Kulturní dědictví Videa o Sardinii I Land

Poslední články

Up For Travelers

Ve středu 11. května jsme úspěšně odstartovali projekt Up For Travelers; průzkum cestovního ruchu, který v člověku objeví cestovatele.

Blog  / 8.4.2022  / Sardegna Travel

Cestování na palubách Smartwings

Od 5.3.2021 jen s negativním výsledkem antigenního nebo RT-PCR testu (výjimky v textu)

Blog  / 27.4.2021  / Smartwings

Sardinie je od 1. března v tzv. bílé zóně

Přinášíme Vám aktuální informace o vývoji pandemie na ostrově.

Blog (v2)  / 16.2.2021  / SARDEGNA TRAVEL