Sardinie, láska na první pohled

Giovanni Usai

Kariéra a vášeň Martiny Costantino, majitelky jediného cestovního operátora v České republice specializovaného na zemi nuragů, "nejkrásnější ostrov Středozemního moře".

Od dětství, za doby režimu před rokem '89, "kdy cestování a objevování nových míst nebylo jednoduché jako dnes", až po splnění snu stát se profesionálkou v cestovním ruchu a majitelkou společnosti Sardegna Travel, cestovního operátora s dvacetiletým působením. V tomto rozhovoru Martina Costantino vypráví, jak viděla rozvoj cestovního ruchu Čechů směrem k ostrovu a představuje nové plány, jak maximalizovat hodnotu jedinečné a exkluzivní dovolenkové destinace.

Autor: Giovanni Usai, originální článek zde
Překlad do češtiny: Sardegna Travel

Jak začala Vaše kariéra v cestovním ruchu? Jaká byla Vaše motivace?
Vyrůstala jsem za éry komunismu. Patřím do generace nazývané "Husákovi děti", což označuje všechny, kteří se narodili v naší zemi, když byl prezidentem Gustáv Husák, poslední hlava státu doby režimu před rokem '89. Jako dítě, když jsem se houpala v zahradě u babičky a hleděla do nebe, viděla jsem prolétávat letadla a cítila silné přání také nastoupit na palubu a odletět kamkoliv mi připadne na mysl. V té době mě babička a dědeček brávali na výlety k objevování krás tehdejšího Československa. Byli mladí a velmi veselí a určitě právě oni ve mně zakořenili lásku k cestování, zvědavost objevovat mnoho koutů naší republiky a poznávat spousta nových lidí. Každý rok jsme pak s rodiči museli absolvovat dlouhé úřední cesty, abychom získali povolení jet k moři do Jugoslávie. Komunismus ztratil moc v roce 1989, situace u nás se změnila a já se ihned poté konečně rozhodla, co chci dělat, až vyrostu. Přihlásila jsem se tedy na hotelovou školu, specializace cestovní ruch, s cílem stát se profesionálkou ve světě cestování a dovolených. U nás se říká, že "zakázané ovoce chutná nejlépe."

A co vás potom vedlo k specializaci právě na Sardinii?
Po studiích, s konečně liberalizovaným trhem, jsem měla to štěstí pracovat s Václavem Fischerem, českým guru cestovního ruchu. V té době se právě vrátil do České republiky z Německa, kam emigroval, a kde měl v 80. letech velký úspěch s cestovním operátorem Fischer Reisen. Koneckonců, byl to mistr jedinečné úrovně. Václav Fischer bezpochyby přinesl do českého turistického odvětví tohoto období profesionalitu, eleganci a schopnost provozovat cestovní kancelář efektivně. Bylo to v té době, kdy jsem začala poznávat všechny barvy, charaktery, vůně a chutě světa. Nejen pracovně, ale i během dovolených, které jsem si jako zaměstnanec cestovního operátora mohla dovolit několikrát do roka. A právě během jedné z těch dovolených jsem objevila Sardinii, místo, které mě okouzlilo. Jakmile jsem vystoupila z letadla, cítila jsem se jako doma. Byla to láska na první pohled. Hned jsem pochopila, že se tam vrátím a že chci objevit víc. Cítila jsem, že mě ten ostrov dělá příliš šťastnou.

A jak to potom šlo dál?
Když jsem skončila práci pro Fischera, zažila jsem další důležitou pracovní zkušenost, trochu dobrodružnou, s neúnavnou paní Elisou, která tehdy byla spolumajitelkou cestovního operátora v Praze specializovaného právě na Sardinii. Ve srovnání s Fischerem to byly dva různé způsoby práce, v mnoha ohledech protichůdné, ale oba zajímavé a důležité pro získání komplexnějšího pohledu na to, jak funguje svět cestovního ruchu. Pak přišla klasická nepřehlédnutelná příležitost, tržní prostor, který se dal využít. V roce 2004 nebyl nikdo s charterovými lety na Sardinii, tak jsem se rozhodla vstoupit na trh sama. Nemohlo přijít lepšího času. Byla to ta správná vlna a já měla jen dvě možnosti: jet s ní nebo ji nechat uniknout. Chytila jsem ji za pačesy a založila Sardegna Travel. A od té doby, již dvacet let, dokážu držet rovnováhu. Můžu říct, že Sardinie mi pronikla pod kůži a všichni v kanceláři tuto vášeň pro ostrov sdílíme. Sardinie se stala dobrovolnou a pečlivě udržovanou závislostí.

Jak v posledních dvaceti letech vidíte vývoj českého cestovního ruchu směrem k Sardinii?
Musím říct, že jsem měla možnost tento vývoj sledovat velmi zblízka. Nicméně se ještě trochu vrátíme zpět, když v roce 1997 Fischer uspořádal první přímé letecké spojení pro české turisty z Prahy na Sardinii, právě když jsem pracovala v tomto odvětví. Fischer pak tři roky pokračoval v organizaci charterových letů do Cagliari, přivážejíc své klienty na jižní pobřeží ostrova, od Costa Rei až po Porto Pino, na období trvající tři až čtyři letní měsíce. Lety byly operovány jednou týdně. Nabídka byla dobrá, ale ne příliš rozmanitá. Upřímně řečeno, když klienti přicházeli do agentury nakoupit dovolenou na Sardinii, mnozí z nich neměli zkušenosti a neznali destinaci, takže nebylo nutné věci zbytečně komplikovat. V následujících třech letech pak paní Elisa se svým cestovním operátorem organizovala lety přímé, nebo s mezipřistáním v Neapoli.

Pak se zrodila Sardegna Travel
Ano, přesně tak. V roce 2004 obnovila Sardegna Travel spojení s jedním přímým letem týdně do Cagliari. Nyní máme pět přímých letů mezi Prahou a Sardinii týdně, a před Covidem to bylo sedm. Vždy se snažíme prodloužit sezónu a rozšířit nabídku. Klientela se velmi vyvinula a požaduje stále více. Nabízíme více jak 200 ubytovacích zařízení, protože naši klienti často přesně vědí, co chtějí, a my chceme každému nabídnout dovolenou na míru, jako šitý oblek. Naše škála služeb je stále širší a zahrnuje exkurze vrtulníkem, jachty, čtyřkolky, koně, kanoistiku, terénní vozidla, ale organizujeme stále i více trekkingů, také jízdu na oslích nebo canyoning. Připravujeme tematické cesty na míru na mnoho různých témat spojených s historií, kulturou, gastronomií, vínem, tradicemi, přírodou, sportem. Klient už si chce užít svou dovolenou naplno, být podpořen vhodnými službami a cítit se dobře. Cestují pro to a jsou za to ochotni utrácet. A čím dál více, na rozdíl od minulosti, hledají autenticitu a originalitu.

Jaký trend očekáváte v střednědobém a dlouhodobém horizontu, jak kvantitativně, tak kvalitativně, v cestovním ruchu mezi Sardinii a Českou republikou?
Myslím si, že mnozí pochopili, že kvantita jde často na úkor kvality. Sardinie se jasně postavila do obranné pozice, se zavedením omezeného nebo placeného přístupu. Mluvím o oázách na plážích a také o celých obcích, které zavedly stejné kritérium. Cestovní ruch musí být spravován a organizován tak, aby se předešlo dalším škodám. My prožíváme tyto změny, takže možná lépe chápeme důvody a nemůžeme s tím nesouhlasit. Pro nás je výzvou být dokonale připraveni a dokázat, že s profesionály se cestujete lépe. Sardinie je během letních měsíců stále přeplněnější, takže chceme-li mít spokojenější návštěvníky, musíme nabízet nejen léto a nejen moře. A na tom pracujeme hodně, věříme, že setkání s vášní a ochotou nyní přinese důležité výsledky pro všechny, pro nás i pro klienty.

"Mým cílem je prezentovat Sardinii jako destinaci k návštěvě a pro strávení krásné dovolené po celý rok, nejen v létě."

Jaký vliv měla pandemická situace na činnost vašeho cestovního operátora?
Na začátku nás Covid úplně ochromil, ale reagovali jsme velmi rychle, snažíc se adekvátně přeorientovat. Pandemie nás stála spoustu peněz najednou a bránila předvídat, co nám budoucnost přinese. Naděje však - jak je známo - umírá poslední. A štěstí přeje těm, kdo se snaží a jsou připraveni z toho těžit. Covid nám nakonec umožnil, z pracovního/obchodního hlediska, zbavit se všeho, co jsme nepotřebovali, donutil nás zavést nové nástroje a manažerské procesy, směřující k větší organizační soudržnosti a připravit nás na tuto novou éru práce na dálku. Během období Covidu jsme také věnovali velkou pozornost prezentaci Sardinie jako destinace k návštěvě a pro strávení krásné dovolené po celý rok, nejen v létě.

Jak hodnotíte obnovení turismu směrem k Sardinii po zdravotním nebezpečí?
Musím říci, že se Sardinie obnovila velmi rychle, takže hlavním problémem již není cena, ale spíše nalezení místa. A tato situace otevírá prostor pro to, co bylo dříve vedlejším turismem, jako je venkovský a zážitkový turismus. Tyto odvětví jsou nyní v plném rozkvětu a jsou právě těmi, na které se již několik let zaměřujeme s maximální pozorností.

Je možné popsat typický standard klientely, která se obrací na vaši kancelář?
Samozřejmě už to není klientela z devadesátých let. Nyní se jedná o lidi, kteří často hodně cestovali a zažili různé turistické zážitky, lidé, kteří chtějí zažít, co dělá Sardinii tak jedinečnou a exkluzivní. Jsou to zákazníci, kteří mají možnost spolehnout se na skutečně kvalifikované profesionály, kteří dobře znají svou práci, ale také dobře znají Sardinii, nejen podrobnosti týkající se dopravy nebo jednotlivých ubytování.

Jaké jsou zpětné vazby českých klientů na Sardinii a jak je využíváte k zlepšení vaší nabídky?
Zpětná vazba je téměř vždy extrémně pozitivní, a proto máme velmi stabilní a početnou základnu stálých zákazníků, což byla jedna z hlavních příčin, proč jsme se úspěšně vyrovnali s ekonomickou bouří způsobenou Covidem. Zákazníci milují sardskou zemi, její nepřekonatelné moře, divokou zvěř, gastronomické pochoutky a srdečné a zároveň diskrétní lidi. Je to magická a vyvážená směs všeho, s barvami, chutěmi a vůněmi, které potěší a do nichž se nelze nezamilovat. Vše s takovou zdravotní prospěšností, která zůstane v paměti každého. Sardinie je navíc proslulá dlouhověkostí a vitalitou svých obyvatel, s ohromujícím počtem staletých lidí. Pobyt na Sardinii činí život příjemnějším a delším. Za dvacet let jsme samozřejmě občas dostali i zpětnou vazbu, která nebyla zcela pozitivní, ale vždy jsme se s ní vypořádali a vyřešili ji pečlivou prací. A to je přístup, který nakonec vždy přináší sladké ovoce.

A jaké novinky máte v plánu pro blízkou budoucnost?
V současné době dokončujeme nové webové stránky, podpořené interaktivní aplikací, o kterých pevně věřím, že osloví ještě větší cílovou skupinu potenciálních klientů. Řekněme, že je to nejlepší dárek, který jsme si letos mohli přát k 20. výročí Sardegna Travel.

Sdílení

Kategorie článků

Vše Sport na Sardinii Archiv článků Cestovní průvodce Kulturní dědictví Videa o Sardinii I Land Cestovní deníky

Poslední články

Z oázy na talíř

Jedním z exkluzivních zážitků, které jsme měli tu čest prožít se všemi zaměstnanci Sardegna Travel, byla návštěva závodu na chov a zpracování mušlí založeného původně jako konsorcium sardinských rybářů.

 / Monika Marzin

Antonio Costantino a jeho vize pro město Alghero

Během veřejného setkání na zaplněném náměstí Piazza Santa Croce představil Antonio Costantino, kandidát na obecního radního v administrativních volbách v Algheru v roce 2024, podrobnou vizi výzev a příležitostí místního cestovního ruchu. Otázky pokládala novinářka Sara Alivesi a Francesco Marinaro, představitel iniciativy "We Reform Alghero". Debata se dotkla zásadních otázek budoucnosti města a zdůraznila význam přístupu založeného na spolupráci.

 / algheronline.it

Chtěla bych žít do sta let?

Otázka, kterou si čas od času položí každý z nás, a která mě napadne při pomyšlení na Modré zóny, oblasti s vysokou koncentrací lidí dožívajících se sta a více let.

 / Kamila Červená