Blog

Filmová Sardinie zbavená stereotypů

Lidovky.cz 25.1.2021


Kulturní a přírodní dědictví Sardinie představí projekt s názvem Sardinie. Divuplný ostrov, který vznikl z iniciativy Italského kulturního institutu v Praze. Otevře jej 26. ledna oceňovaný film Muž, který koupil Měsíc (2018) režiséra Paola Zuccy, který přináší ironický pohled na některá klišé spojená se Sardinií. 

Poté budou následovat projekce dalších šesti snímků, které společně se zahajovacím filmem tvoří přehlídku s názvem Autorské pohledy na Sardini věnovanou současnému sardinskému filmu. Cyklus představí českému publiku díla sardinských režisérů, kteří na sebe v posledních letech upozornili i na mezinárodní scéně. Projekce v původním znění s anglickými a českými titulky budou zdarma ke zhlédnutí online na MYmovies s geolokací pro Českou republiku. Jak připomíná autor programu přehlídky novinář a režisér Sergio Naitza, v posledních deseti letech zažívá ostrovní filmová tvorba prudký rozvoj a také se objevuje častěji na prestižních festivalech. Takové jsou vesměs snímky, které budou na programu festivalu, třeba Předivo snů režiséra Gianfranca Cabiddua z roku 2015 či L‘accabadora (režie Enrico Pau, 2013), která se vrací k sardinskému mýtu na pozadí druhé světové války, konkrétně bombardování Cagliari v roce 1943. Mezi dalšími filmy zaujme například Ať jseš kdekoliv (2018), který je citlivým portrétem vyděděnce společnosti, nebo zajímavý debut Maria Pireddy s názvem Jehňátko (2019), rodinné drama situované do části Sardinie osídlené vojenskými základnami. Festival potrvá do 9. března. Sedm uváděných snímků spojuje jiný pohled a změna tématu. Tvůrcům jde o vyprávění příběhů spjatých s jejich vlastní zemí a kulturou a hledání pohledu vzdáleného stereotypům, kterými byla ve filmech Sardinie po dlouhou dobu líčena. Naitza připomíná, že společným smyslem této „malé vlny“ režisérů je silné pouto s jejich kořeny, ať už pocházejí z venkova, nebo z města, ukazují moderní tvář Sardinie. Také spojení s literaturou je významné a životaschopné, zmínění režiséři adaptují romány, novely, povídky. „Z tohoto kulturního propojení se vynořuje nová Sardinie, i když témata jsou již známá: zbojníci, vendety, mýty a rituály, ale také zmařené životy, sociální nejistota či otázka justiční spravedlnosti, která nemá daleko ke krimi žánru,“ uzavírá.

Kompletní filmový program


Zdroj:
https://www.lidovky.cz/kultura/filmova-sardinie-zbavena-stereotypu.A210122_103042_ln_kultura_jto

Sdílení

Kategorie článků

Vše Sport na Sardinii Články o Sardinii Cestovní průvodce Kulturní dědictví Videa o Sardinii I Land

Poslední články

Koncert: Tenores di Neoneli - Impàros

"Canto a tenore" je nejstarší etnicko-hudební vyjádření Sardinie, jeden z nejpozoruhodnějších příkladů středomořské polyfonie pro bohatost témbrů, expresivitu a strukturální náročnost. Spojení čtyř mužských hlasů (bassu, contra, sa mesu boche a sa boche, od nejhlubšího po nejvyšší) tvoří naprosto unikátní zvukovou texturu.

Blog  / 8.4.2022  / Italský kulturní institut

Up For Travelers

Ve středu 11. května jsme úspěšně odstartovali projekt Up For Travelers; průzkum cestovního ruchu, který v člověku objeví cestovatele.

Blog  / 8.4.2022  / Sardegna Travel

Cestování na palubách Smartwings

Od 5.3.2021 jen s negativním výsledkem antigenního nebo RT-PCR testu (výjimky v textu)

Blog  / 27.4.2021  / Smartwings

Sardinie je od 1. března v tzv. bílé zóně

Přinášíme Vám aktuální informace o vývoji pandemie na ostrově.

Blog (v2)  / 16.2.2021  / SARDEGNA TRAVEL