Kraj ORISTANO

Zobrazit na mapě


Lokalita

Kraje Sardinie

OBECNÉ INFORMACE O OBLASTI

Hlavní město centrální části západní Sardinie, vstupní brána do nekonečna přírodních krás a vznešená duše ostrova, díky svým jedinečným historickým památkám. Během celého roku uchvátí každého návštěvníka jedinečnou atmosférou: od oslavy Sartiglia, přes památky, vynikající kuchyni až po četné panenské pláže a divoké pobřeží.

Kouzlo Oristana se naplno projeví při slavnosti Sa Sartiglia, jezdeckém klání se středověkou tradicí, při níž se v neděli a ve úterý v období karnevalu setká 120 jezdců a na které se sem sjíždí návštěvníci z celého světa.. Slavnostní ceremoniály připomínají proslulou minulost (soudní i španělskou) hlavní města severního Campidana a hlavního města regionu (od r. 1974) s nynějším počtem cca 32 000 obyvatel. Historie ožívá na festivalu za doprovodu typických mandlových sladkostí a vynikajícího vína Vernaccia.

Koně často patří k tradičním oslavám - v červenci je to svátek Sedilo, kdy se nebojácní rytíři vzájemně vyzývají k divokému sjezdu ke svatyni San Costantino. V zimě pak v rámci karnevalu v Oristanu, při příležitosti oslavy Sa Sartiglia, jsou organizovány jezdecké kostýmované turnaje, akrobatické jízdy mužů, žen i dětí, které se navzájem vyzývají ke shození zavěšené hvězdy. Oslavy probíhají úplně stejně jako v dobách středověku a každoročně kvůli ní přijíždí tisíce turistů, kteří společně s místními obdivují nádherné kostýmy jezdců i kroje účastníků průvodu s odkazem na sardinskou i španělskou historii.

Město Oristano hrálo i ve středověku významnou roli, od 11. století bylo zkrášlováno výstavbou paláců, pevností a křesťanských kostelů. Majestátní věž Mariano (též sv. Kryštofa) je společně se Sa Portixedda nejvýznamnějším dědictvím tehdejší výstavby kolem Aristanis - hlavního města judikátu Arborea. Věž byla postavena roku 1290 za využití pískovcových bloků z antického Tharrosu, předchůdce Oristana, jehož pozůstatky můžete obdivovat v muzeu Antiquarium.
Na náměstí Eleonora stojí pomník věnovaný Carta de Logu, jednomu z prvních písemných kodexů v Evropě. Socha je obklopena neoklasicistními budovami - kostelem sv. Františka, palácem Corrias Carta a palácem Degli Scolopi.
V historickém centru si nesmíte nechat ujít další památky jako palác Arcais, kostel Santa Chiara, vzácný příklad gotické architektury na ostrově, barokně-rokokový kostel a klášter Del Carmine a majestátní katedrálu Santa Maria Assunta s dómem, překrývající v sobě různé architektonické styly, na původní výstavbě z roku 1130. Mezi nejtypičtější stavby za opevněním patří kostelíky San Sebastiano a San Martino.

Po návštěvě památek a vynikajícím typickém obědě s těstovinami malloreddus se salsicciou a moučníkem mustazzolus, nemůže následovat nic jiného, než procházka po Torregrande, prostorné městské pláži vybavené vším potřebným. Její dominantou je stejnojmenná strážní španělská věž z r. 1572, největší na Sardinii.
Hned vedle, uprostřed zálivu, vznikl moderní turistický přístav, z něhož lze vyrazit na lodní výlet za krásami zdejšího pobřeží, divokými plážemi a chráněné oblasti poloostrova Sinis. Hrubozrnný písek s kamínky na plážích Mari Ermi, Is Arutas e Maimon, jemný písek pláže San Giovanni, v lokalitě Cabras, vápencové útesy a pláže San Vero Milis, z Putzu Idu až k s’Arena Scoada a dále severněji, písečná pláž Is Arenas nebo přírodní památka S’Archittu (Santa Caterina di Pittinurri - Cuglieri).
Okolo Oristana se rozkládají mokřady a jezerní plochy Cabras a Santa Giusta, hnízdiště vzácného ptactva.
Zdejší laguna je skvělým zdrojem rybolovu, které je společně s produkcí sladkostí, vína a řemeslnými výrobky (keramika, dřevo, tepané železo) hlavním zdrojem příjmů místní ekonomiky.

Pláž

Záliv Golfo di Oristano je hluboce podmanivým vstupem do západního pobřeží Sardinie. Dvě věže Marceddì na jihu a Torre Grande na severu, mají bohatou historii a dohlíží na záliv a jeho území.
Féničané udělali ze zálivu Golfo di Oristano své obchodní centrum a postavili zde nádherné město Tharros. Nejvýznamnějším dokladem jsou četné zachovalé nurágy, svatyně a hrobky tzv. Tombe dei Giganti - Monte’ a Prama.

Záliv znamená ale také klidné a bezpečné moře, chráněné před proudy a silným větrem, v naprosto relaxační a pohostinné atmosféře, spontánní, rodinné a daleko od ruchu klasické turistické lokality. Vydat se sem můžete za plaváním, rybolovem, vodními sporty ale také prožít ideální rodinnou dovolenou na kolech - zdejší malý provoz a mírná krajina s mnoha plážemi, jezery a lagunami k tomu přímo vybízí.

Poblíž mokřadu mezinárodního významu a chráněného úmluvou RAMSAR leží klidné a málo frekventované pláže Santa Giusta. Z malé vesnice se podél mokřadu dostanete na rozlehlé opuštěné pláže s mělkým dnem, obklopené malými dunami, kde rostou divoké lilie.

Pláž Torregrande patří naopak k těm nejnavštěvovanějším, ale díky své délce není nikdy přeplněná. Večer se zdejší bar a kiosky podél promenády stávají místem setkávání, konání koncertů, oslav a trávení času s přáteli.

Velmi klidné a tiché jsou pláže v lokalitě Arborea a patří k nejkrásnějším v oblasti. Průzračné moře, bílý písek, vůně středomořských květin a piniových hájů, které poskytují příjemný stín i v nejparnějším létě. Tato oblast je oblíbená také pro ty, kteří milují pohled na svět z koňského sedla. Jezdectví je zde velkou vášní a proto zde najdete ty nejlepší stáje s kompletním zázemím a službami pro hosty i koně. Na koních můžete objevovat pláže, laguny s hnízdícími ptáky i růžovými plameňáky.

VÍCE O OBLASTI: Sardinie Západ


Při nabídce více možností stravy je třeba Váš požadavek upřesnit v DETAILU zájezdu, výběrem konkrétní stravy v kroku REZERVACE (kalkulace je pouze náhledem, nikoli objednávkou).

Ubytování v dané lokalitě

Zobrazeno hotelů/apartmánů

Řadit podle